ARForms v2.7.8 - en to tr translation catalogue (1105 entries)

en:  Button Height
tr: düğme Yüksekliği

en: %1$s Form submitted on %2$s
tr: % 1 $ s Form% 2 $ s üzerinde sunulan

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
tr: % 1 $ s formu% 2 $ s üzerinde sunulmuştur.

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile AWeber yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile Sabit İletişime yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile GVO yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile getResponse yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile IContact yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile Mailchip yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
tr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Bu form ile eBizac yapılandırmak için lisansını etkinleştirin Lütfen.)

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
tr: (Senin ilgili css özelliklerini kopyalamak için aşağıda verilen bulut düğmeleri tıklayın. Doğrudan özelliklerini uygulayın. Sınıf tanımlamak etmeyin)

en: (Blank Section)
tr: (Boş Bölüm)

en: (Blank)
tr: (Boş)

en: (Click here to add description or instructions)
tr: (Açıklama veya talimat eklemek için buraya tıklayın)

en: (Click here to add text)
tr: (Metin eklemek için tıklayınız)

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
tr: (örneğin 3 aylık, vs 2 yıl)

en: (eg. 100% - end of page)
tr: (örneğin% 100 -. sayfa sonu)

en: 65 or Above
tr: 65 ya da üzeri

en: : You can adjust height and width of modal box
tr: : Sen modal kutusunun yüksekliğini ve genişliğini ayarlayabilirsiniz

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
tr: Geçerli bir lisans anahtarı desteklemek hakkı ve otomatik yükseltmeleri sağlar. Ayrıca sonra Rebradning bağlantıyı kaldırmak lisansınızı etkinleştirebilirsiniz. Bir lisans anahtarı bir seferde sadece WordPress bir kurulum için kullanılabilir.

en: ADD ARFORMS FORM
tr: ARFORMS FORMU ADD

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: ARForms Add-Ons
tr: ARForms-Ons ekle

en: ARForms Form
tr: ARForms Formu

en: ARForms License
tr: ARForms Lisansı

en: AWEBER LIST
tr: AWeber LİSTESİ

en: Access Token
tr: erişim Jetonu

en: Access this Settings Page
tr: Bu Ayarları Sayfası erişmek

en: Action
tr: Eylem

en: Activate License
tr: Lisans etkinleştirme

en: Activation Information	:
tr: Aktivasyon Bilgisi :

en: Active
tr: aktif

en: Active State
tr: aktif Devlet

en: Active color
tr: aktif renk

en: Add ARForms Form
tr: ARForms Formu Ekle

en: Add Entries from Admin Area
tr: Yönetici Area Yazılar ekle

en: Add Field
tr: Alan Ekle

en: Add File
tr: Dosya Ekle

en: Add Icon (Bootstrap Style)
tr: Ekle Simge (Bootstrap Tarzı)

en: Add New Form
tr: Yeni Form Ekle

en: Add New Law
tr: Yeni Kanun Ekle

en: Add To Site
tr: Site Ekle

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
tr: Veritabanı ve diğer birçok kullanımları tasarrufu, hesaplamalar, e-posta yönlendirme için kullanılacak ayrı bir değer ekleyin.Seçenek etiket şeklinde gösterilir ise seçenek değerleri kaydedilir.

en: Add an Option
tr: Birini Ekle

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
tr: Add-Ons kullanarak ARForms için daha fazla özellik ekleyin

en: Add to page
tr: Sayfa ekle

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
tr: Add-On liste şu anda kullanılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Add/Edit Custom Displays
tr: / Edit Custom Ekranlar ekle

en: Add/Edit Forms and Templates
tr: / Düzenleme Formlar ve Şablonlar ekle

en: Addons
tr: Eklentileri

en: Address
tr: Adres

en: Admin Email
tr: Yönetici E-posta

en: Admin Message
tr: Yönetici Mesaj

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Form Elements
tr: Gelişmiş Form Elemanları

en: Affiliate Code
tr: Ortaklık Kodu

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Age Group
tr: Yaş Grubu

en: Ajax based submission
tr: Ajax tabanlı gönderme

en: Ajax error while saving form
tr: Ajax hata formu kaydedilirken

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Albanian
tr: Arnavut

en: Algeria
tr: Cezayir

en: Align
tr: Hizala

en: Alignment
tr: hizalama

en: All
tr: Tüm

en: All Forms
tr: Tüm Formlar

en: All types
tr: her türlü

en: Allowed file types
tr: İzin verilen dosya türleri

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Any
tr: herhangi bir

en: Apply
tr: Uygula

en: April
tr: Nisan

en: Arabic
tr: Arnavut...

en: Are you applying for?
tr: Başvurduğunuz?

en: Are you sure you want to delete this entries?
tr: Bu girdileri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this entry?
tr: Bu girdiyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this field?
tr: Bu alanı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
tr: Bu formu (ler) silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete this form?
tr: Bu formu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to reset form style?
tr: Form stilini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Armenian
tr: Ermeni

en: Attach file with email
tr: E-posta ile dosya iliştirin

en: August
tr: Ağustos

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Auto
tr: Oto

en: Auto Response Email
tr: Otomatik Yanıt E-posta

en: Auto response email
tr: Otomatik yanıt e-posta

en: Aweber
tr: AWeber

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Azerbaijani
tr: Azerbaycan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: arka Plan Rengi

en: Background Hover Image
tr: Arka Plan Vurgusu Görüntü

en: Background Image
tr: arka Plan Resim

en: Background color
tr: arka plan rengi

en: Bad
tr: kötü

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Bar Color
tr: Bar Renk

en: Basic
tr: temel

en: Basic Form Elements
tr: Temel Form Elemanları

en: Basic Options
tr: temel Seçenekler

en: Basque
tr: Bask

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bengali
tr: Bengal

en: Bhutan
tr: Butan

en: Big
tr: büyük

en: Black
tr: siyah

en: Blank Field
tr: boş Alan

en: Blank Form
tr: boş Formu

en: Blue
tr: mavi

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Border Color
tr: sınır Rengi

en: Border Settings
tr: sınır Ayarlar

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosnia and Hersek

en: Bosnian
tr: Bosnalı

en: Botswana
tr: Botsvana

en: Bottom
tr: alt

en: Brand Icons
tr: marka Simgeler

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Browser Name
tr: tarayıcı adını

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Bulgarian
tr: Bulgar

en: Bulk Actions
tr: toplu Eylemler

en: Button
tr: düğme

en: Button (Popup)
tr: Düğme (Popup)

en: Button Angle
tr: Düğme Açısı

en: Button Background
tr: Düğme Arkaplan

en: Button Hover (Popup)
tr: Düğme Vurgusu (Popup)

en: Button Text
tr: Düğme Metni

en: Button Width
tr: Buton Genişliği

en: Button angle :
tr: Düğme açısı:

en: CSS Custom Property
tr: CSS Özel Mülkiyet

en: CSS Property
tr: CSS Özellik

en: Calendar Localization
tr: Takvim Yerelleştirme

en: Calendar Style
tr: Takvim Stil

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Campaign Name
tr: kampanya Adı

en: Can't read the above security code?
tr: Yukarıdaki güvenlik kodunu okuyamıyorum?

en: Canada
tr: Kanada

en: Cancel
tr: İptal

en: Caption :
tr: Başlık:

en: Catalan
tr: Katalanca

en: Cayman Islands
tr: Kayman Adaları

en: Center
tr: Merkezi

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Change Icon
tr: Simge Değiştir

en: Chart Icons
tr: Grafik Simgeler

en: Check Boxes
tr: 检查框

en: Check Full Log
tr: Tam Günlüğü Kontrol Et

en: Checkbox & Radio Style
tr: Kutucuklar & Radyo Stil

en: Checkbox 1
tr: Onay Kutusu 1

en: Checkbox 2
tr: Onay Kutusu 2

en: Checkboxes
tr: onay kutuları

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: Chinese Simplified
tr: Çince Basitleştirilmiş

en: Chinese Traditional
tr: Çince Geleneksel

en: Chinese(Simplified)
tr: Basitleştirilmiş Çince)

en: Chinese(Traditional)
tr: Çin geleneği)

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Choose Icon
tr: Simge seçin

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
tr: Karakteri seçin google yazı tipleri ile eklemek istediğiniz setleri

en: Clear Default Text on Focus
tr: Odak Clear Varsayılan Metin

en: Clerk
tr: Kâtip

en: Click here to add optional description or instructions
tr: Isteğe bağlı bir açıklama veya talimat eklemek için buraya tıklayın

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
tr: Senin ilgili css özelliklerini kopyalamak için aşağıda verilen bulut düğmeleri tıklayın. Doğrudan özelliklerini uygulayın. Sınıfını tanımlamak etmeyin.

en: Click to mark as
tr: Olarak işaretlemek için tıklayın

en: Clock Settings
tr: Saat Ayarları

en: Close
tr: Kapat

en: College / University Name
tr: Kolej / Üniversite Adı

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Color
tr: renk

en: Color Picker
tr: renk Seçici

en: Colorpicker Type
tr: Colorpicker Tipi

en: Colors :
tr: Renkler:

en: Columns
tr: sütunlar

en: Comoros
tr: Komorlar

en: Computer View
tr: Bilgisayar görüntüle

en: Conditional Law
tr: koşullu Hukuku

en: Confirm Email
tr: E-Posta Onayla

en: Confirm Email Label
tr: E-posta Etiketi onaylayın

en: Confirm Email Placeholder
tr: E-posta Tutucu'yu onaylayın

en: Confirm Email does not match with email
tr: Onayla E-posta E-posta ile eşleşmiyor

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Confirm Password Label
tr: Şifre Etiketin onaylayın

en: Confirm Password Placeholder
tr: Şifre Tutucu'yu Onayla

en: Confirm Password does not match with password
tr: Onaylayın Şifre parolası ile eşleşmiyor

en: Confirmation Message
tr: Onay Mesaj

en: Congo
tr: Kongo

en: Constant Contact
tr: sabit İletişim

en: Contact No
tr: İletişim yok

en: Contact Us
tr: bize Ulaşın

en: Contact us
tr: bize Ulaşın

en: Content
tr: içerik

en: Continue
tr: devam

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Countries
tr: ülkeler

en: Country
tr: Ülke

en: Create Date
tr: Üyelik oluştur

en: Created at
tr: tarihinde oluşturan

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Croatian
tr: Hırvat

en: Cuba
tr: Küba

en: Currency Icons
tr: Döviz Simgeler

en: Current Company Detail
tr: Geçerli Şirket Detay

en: Current Salary
tr: Güncel Maaş

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Styling Properties
tr: Özel Şekillendirici Özellikleri

en: Customer Email
tr: Müşteri E-mail

en: Customer Email:
tr: Müşteri E-mail:

en: Customer Name
tr: Müşteri Adı

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: DELETE ENTRY
tr: SİL

en: DELETE FIELD
tr: DELETE ALAN

en: DELETE FORM
tr: FORMU SİL

en: Daily
tr: günlük

en: Danish
tr: Danimarka

en: Dark
tr: karanlık

en: Date
tr: Tarih

en: Date Format
tr: Tarih Formatı

en: Date Range
tr: Tarih aralığı

en: Date is invalid
tr: Tarih geçersizdir

en: Day
tr: gün

en: Days
tr: gün

en: December
tr: Aralık

en: Default Color
tr: varsayılan Renk

en: Default Messages On Form
tr: Form üzerinde Standart Mesajlar

en: Default Submit Button
tr: Default Düğmesi Gönder

en: Default Value
tr: varsayılan Değer

en: Default message displayed after form is submitted.
tr: Formdan sonra görüntülenen varsayılan mesaj gönderilir.

en: Default value
tr: varsayılan değer

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Configuration
tr: Yapılandırma Sil

en: Delete Entries from Admin Area
tr: Yönetici Area Girişleri Sil

en: Delete Field
tr: Field Sil

en: Delete Forms and Templates
tr: Formlar ve Şablonlar Sil

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Description
tr: Açıklama

en: Desired Salary
tr: istenilen Maaş

en: Developer
tr: Geliştirici

en: Diploma / Degree Name
tr: Diploma / Derece Adı

en: Directional icons
tr: Yön simgeler

en: Disable
tr: Devre Dışı Bırak

en: Dislike
tr: Beğenmedim

en: Dislike Title
tr: Beğenmedim Başlık

en: Display Form of ARForms
tr: ARForms Ekran Formu

en: Display a Message
tr: Mesaj Display

en: Display content from another page
tr: Başka bir sayfadan Display içeriği

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Domain Name
tr: Alan Adı

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Done
tr: Bitti

en: Dotted
tr: noktalı

en: Dropdown
tr: Açılır

en: Duplicate
tr: çoğaltın

en: Duplicate Form
tr: yinelenen Formu

en: Dutch
tr: Hollandalı

en: East Timor
tr: Doğu Timor

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Edit Entries from Admin Area
tr: Yönetici Alanı Edit Yazılar

en: Edit Form
tr: Düzenleme Formu

en: Edit Options
tr: Düzenleme Seçenekleri

en: Edit Text
tr: Metin Düzenle

en: Education and Experience Details
tr: Eğitim ve Deneyim Detayları

en: Egypt
tr: Mısır

en: Eighteenth
tr: onsekizinci

en: Eighth
tr: sekizinci

en: Eleventh
tr: onbirinci

en: Email
tr: E-posta

en: Email Address
tr: e

en: Email Marketers
tr: E-posta Pazarlamacılar

en: Email Marketing Tools
tr: E-posta Pazarlamacılar

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
tr: E-posta Pazarlama Araçları başarıyla kaydedildi ayarı.

en: Email Settings
tr: E-posta Ayarları

en: Email field mapping
tr: E-posta alan eşleştirme

en: Email is invalid
tr: E-posta geçersiz

en: Email marketers
tr: E-posta pazarlamacıları

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
tr: Youtube için gömülü etiketleri, harita vb desteklenmektedir.

en: Enable Conditional Law
tr: Koşullu Yasası'nı

en: Enable Double Opt-in
tr: Çift Girişimi Etkinleştir

en: Enable Running Total
tr: Toplam Koşu etkinleştirin

en: End Year
tr: Bitiş Yılı

en: English (UK)
tr: İngilizce (İngiltere)

en: English (US)
tr: İngilizce (ABD)

en: English/UK
tr: İngilizce / İngiltere

en: English/Western
tr: İngilizce / Batı

en: Enter consumer key
tr: Tüketici anahtarını girin

en: Enter consumer secret
tr: Tüketici sırrını girin

en: Entries
tr: Girişler

en: Entries List
tr: Girişler Listesi

en: Entries deleted successfully
tr: Girişler başarıyla silindi

en: Entries were Successfully Destroyed
tr: Yazılar Başarıyla tahrip edildi

en: Entry Key
tr: giriş Anahtar

en: Entry creation date
tr: girdisi oluşturma tarihi

en: Entry deleted successfully
tr: girdisi başarıyla silindi

en: Entry is Successfully Created
tr: Giriş Başarıyla düzenlendi edilir

en: Entry is Successfully Deleted
tr: Giriş Başarıyla silinecektir

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Error Settings
tr: hata Ayarlar

en: Error State
tr: hata Devlet

en: Estonia
tr: Estonya

en: Estonian
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
tr: Özel Wordpress Form Builder Eklentisi

en: Experience
tr: deneyim

en: Experienced
tr: deneyimli

en: Export
tr: ihracat

en: Export Entries
tr: ihracat Girişler

en: Export Form(s)
tr: İhracat Formu (ler)

en: Export To CSV
tr: CSV'ye İhracat

en: Export to CSV
tr: CSV ihracat

en: External popup window
tr: Dış açılır pencere

en: Failed to write file to disk.
tr: Dosyayı diske yazma başarısız.

en: Family
tr: Aile

en: Faroese
tr: Faroe

en: Farsi/Persian
tr: Farsça / Farsça

en: February
tr: Şubat

en: Feedback Form
tr: Geribildirim

en: Field Description
tr: alan Açıklama

en: Field Editor
tr: Editör

en: Field ID
tr: alan kimliği

en: Field Inner Spacing
tr: Kenari Inner Spacing

en: Field Options
tr: Alanı Seçenekleri

en: Field Spacing
tr: Kenari Aralığı

en: Field Transparency
tr: Kenari Şeffaflık

en: Field Width
tr: alan genişliğinden

en: Field custom width
tr: Kenari özel genişlik

en: Field description settings
tr: Kenari açıklaması ayarları

en: Field label
tr: Kenari etiketin

en: Field wrapper
tr: Saha sarıcı

en: Fields
tr: alanları

en: Fifteenth
tr: onbeşinci

en: Fifth
tr: beşinci

en: Fiftieth
tr: ellinci

en: File Type Icons
tr: Tip Simgeler Dosya

en: File Upload
tr: Dosya Yükleme

en: File is empty. Please upload something more substantial.
tr: Dosya boş. Daha önemli bir şey yükleyin.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
tr: Dosya boş. Daha önemli bir şey yükleyin. Bu hata ayrıca php.ini veya post_max_size tarafından devre dışı bırakılıyor yüklenenler neden olabilir php.ini içinde upload_max_filesize daha küçük olarak tanımlanır.

en: File is invalid
tr: Dosya geçersiz

en: File is not proper.
tr: Dosya doğru değildir.

en: File upload stopped by extension.
tr: Dosya yükleme eklenti tarafından durduruldu.

en: Filipino
tr: Filipinli

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Finnish
tr: Fince

en: First
tr: ilk

en: First Name
tr: İsim

en: First Page Label
tr: İlk Sayfa Etiket

en: First name mapping
tr: İlk adı haritalama

en: Fixed
tr: sabit

en: Flat
tr: düz

en: Fly / Sticky Button
tr: Fly / Sabit Düğme

en: Follow these steps to add the form into page:
tr: Sayfa içine form eklemek için şu adımları izleyin:

en: Font
tr: yazı

en: Font Family
tr: yazı Ailesi

en: Font Settings
tr: Font Ayarları

en: Font Size
tr: yazı Tipi Boyutu

en: Font Style
tr: yazı Stili

en: For Running Total you need to add formula inside
tr: Toplam Koşu için içeride formülü eklemeniz gerekir

en: Form
tr: formu

en: Form Background
tr: Form Arkaplan

en: Form Border
tr: formu Sınır

en: Form Control Icons
tr: Kontrol Simgeler Form

en: Form Description
tr: Form Açıklama

en: Form Entries
tr: formu Girişler

en: Form Entry
tr: formu Giriş

en: Form Global CSS
tr: Formu Küresel CSS

en: Form Imported Successfully
tr: Formu Başarıyla İthal

en: Form Imported Successfully.
tr: Form Başarıyla İthal.

en: Form Name
tr: formu Ad

en: Form Settings
tr: Form Ayarları

en: Form Submission Method
tr: Form Gönderme Yöntemi

en: Form Title
tr: Form Başlığı

en: Form Type
tr: Form Türü

en: Form Width
tr: formu Genişliği

en: Form description
tr: formu açıklaması

en: Form inner wrapper
tr: Iç ambalajı Form

en: Form is Successfully Deleted
tr: Formu Başarıyla silinecektir

en: Form is Successfully Updated
tr: Formu Başarıyla Güncellendi

en: Form is successfully submitted. Thank you!
tr: Form başarıyla sunulmuştur. Teşekkür ederim!

en: Form is successfully updated
tr: Form başarıyla güncellendi

en: Form outer wrapper
tr: Dış sargıyı oluşturmak

en: Form submitted on
tr: Form üzerinde sunulan

en: Form title & description
tr: Form title & açıklama

en: Form width will be overwritten
tr: Form genişliği yazılır

en: Forms
tr: Formlar

en: Fortieth
tr: kırkıncı

en: Forty Eighth
tr: Kırk Sekizinci

en: Forty Fifth
tr: Kırk Beşinci

en: Forty First
tr: Kırk İlk

en: Forty Fourth
tr: Kırk Dördüncü

en: Forty Ninth
tr: Kırk Dokuzuncu

en: Forty Second
tr: Kırk İkinci

en: Forty Seventh
tr: Kırk Yedinci

en: Forty Sixth
tr: Kırk Altıncı

en: Forty Third
tr: Kırk Üçüncü

en: Fourteenth
tr: on dördüncü

en: Fourth
tr: dördüncü

en: France
tr: Fransa

en: French
tr: Fransız

en: French (Canadian)
tr: Fransızca (Kanada)

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French/Swiss
tr: Fransızca / İsviçre

en: Fresher
tr: Daha taze

en: Fresher / Experienced
tr: Daha taze / Deneyimli

en: Friday
tr: Cuma

en: From/Reply to Email
tr: E-postaya Cevap / Gönderen

en: From/Replyto Email
tr: / REPLYTO E-postadan

en: From/Replyto Name
tr: / REPLYTO Kimden Ad

en: Full Time
tr: tam zamanlı

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Gender Icons
tr: Cinsiyet Simgeler

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: General icons
tr: Genel simgeler

en: General setting changes saved successfully.
tr: Genel ayar değişiklikleri başarıyla kaydedildi.

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: German
tr: Alman

en: German (Autstria)
tr: Almanca (Autstria)

en: German (Switzerland)
tr: Almanca (İsviçre)

en: Germany
tr: Almanya

en: Getresponse
tr: getResponse

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Global Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Good
tr: iyi

en: Google Fonts
tr: Google Yazı Tipleri

en: Graduation Year
tr: Mezuniyet Yılı

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greek
tr: Yunan

en: Green
tr: yeşil

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grenada
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Haiti
tr: haiti

en: Hand Icons
tr: El Simgeler

en: Handle color
tr: Kolu renk

en: Handle type
tr: Kol tipi

en: Have you saved your form already ?
tr: Zaten formu kaydettiğiniz mı?

en: Heading
tr: Başlık

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height :
tr: Yükseklik:

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
tr: İşte Tüm Türler 'wordpress kurulumu tarafından desteklenen tüm dosya türlerini demektir.

en: Hidden Field
tr: gizli Alan

en: Hide
tr: gizle

en: Hide Labels
tr: gizle Etiketler

en: Hide success message after
tr: Sonra başarı mesajı gizle

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Horizontal
tr: yatay

en: Horizontal Center
tr: yatay Merkezi

en: Hour
tr: saat

en: Hover Color
tr: Vurgusu Rengi

en: How you want to include this form into page?
tr: Nasıl bu sayfanın içine formu eklemek istediğiniz?

en: Hungarian
tr: Macar

en: Hungary
tr: Macaristan

en: ID
tr: kimliği

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Iceland
tr: İzlanda

en: Icelandic
tr: İzlandalı

en: Icon
tr: ikon

en: Icon Color
tr: simge Renk

en: Icontact
tr: iContact

en: If not provided anything it will be auto
tr: Sağlanan bir şey değilse bu otomatik olacak

en: Image
tr: görüntü

en: Image URL
tr: Resim URL

en: Image is invalid
tr: Görüntü geçersizdir

en: Import
tr: İthalat

en: Import / Export
tr: İthalat / İhracat

en: Import / Export Forms
tr: İthalat / İhracat Formlar

en: Import Export
tr: İthalat İhracat

en: Import Form(s)
tr: İthalat Formu (ler)

en: Inactive
tr: inaktif

en: Incorrect Field
tr: Yanlış Alan

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Indonesian
tr: Endonezya

en: Inherit
tr: Devral

en: Input Field Settings
tr: Girdi Kenari Ayarları

en: Input element
tr: giriş elemanı

en: Input elements
tr: giriş elemanları

en: Insert form into widget:
tr: Widget içine form eklemek:

en: Internal
tr: iç

en: Invalid form submission.
tr: Dosya yükleme eklenti tarafından durduruldu.

en: Invalid minimum characters length
tr: Geçersiz asgari karakterler uzunluğu

en: Iran
tr: iran

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Israel
tr: İsrail

en: Italian
tr: İtalyan

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: jamaica

en: January
tr: Ocak

en: Japan
tr: Japonya

en: Japanese
tr: Japon

en: Job Application
tr: iş Başvurusu

en: Job Application Form
tr: İş Başvuru Formu

en: Jordan
tr: Ürdün

en: July
tr: Temmuz

en: June
tr: Haziran

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Key
tr: anahtar

en: Korean
tr: Kore

en: Kuwait
tr: kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: LINK TYPE
tr: LINK TİPİ

en: LIST NAME
tr: LİSTESİ ADI

en: Label
tr: etiket

en: Label Name
tr: etiket Adı

en: Label Position
tr: etiket pozisyonu

en: Label Settings
tr: etiket Ayarları

en: Label Width
tr: etiket Genişliği

en: Last name
tr: soyadı

en: Last name mapping
tr: Soyadı haritalama

en: Latvia
tr: Letonya

en: Latvian
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Left
tr: sol

en: Left side
tr: sol taraf

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Liberia
tr: Liberya

en: License Activated Successfully.
tr: Lisans Başarıyla Aktif.

en: License Deactivated Successfully.
tr: Lisans Başarıyla Deactivated.

en: License Status
tr: Lisans Durumu

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Light
tr: ışık

en: Like
tr: beğendiniz

en: Like Title
tr: Başlığı beğendiniz

en: Like button
tr: düğme gibi

en: Line
tr: Hattı

en: Link
tr: bağlantı

en: Link (Popup)
tr: Bağlantı (Popup)

en: Link Hover (Popup)
tr: Bağlantı Vurgusu (Popup)

en: Link Position?
tr: Bağlantı Pozisyonu?

en: Link Type ?
tr: Bağlantı Tipi?

en: Link Type?
tr: Bağlantı Tipi?

en: List ID
tr: Liste kimliği

en: List Name
tr: Liste Adı

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Lithuanian
tr: Litvanyalı

en: Loading...
tr: Yükleniyor ...

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: madagascar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malay
tr: Malaya

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Manage ARForms License
tr: ARForms Lisansı yönetin

en: Manage Forms
tr: Formları Yönet

en: Manager
tr: Müdürü

en: March
tr: Mart

en: Margin
tr: marj

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Max Date e.g. 20/01/2020
tr: Max Tarih örneğin 20/01/2020

en: Maximum
tr: maksimum

en: May
tr: Mayıs

en: Medical icons
tr: tıbbi simgeler

en: Message
tr: Mesaj

en: Message for blank field
tr: Boş alan için mesaj

en: Message for invalid Email
tr: Geçersiz E-posta için mesaj

en: Message for invalid Password
tr: Geçersiz Parola Message

en: Message for invalid submission
tr: Geçersiz sunulması için İleti

en: Message for minimum length
tr: En az uzunluk için mesaj

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
tr: Form gönderildikten ancak yinelenen girdi var olduğunda mesaj görüntülenir.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
tr: Yanlış veri eksik takıldığında mesaj görüntülenir.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
tr: Alanları gerektiğinde gösterilir Mesaj boş bırakılır.

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Min Date e.g. 20/01/2000
tr: Min Tarih örneğin 20/01/2000

en: Minimum
tr: minimum

en: Minimum Length
tr: Asgari Boy

en: Miss
tr: Bayan

en: Missing a temporary folder.
tr: Eksik geçici klasör.

en: Mobile View
tr: Mobil görünüm

en: Modal
tr: modal

en: Moldova
tr: moldova

en: Monaco
tr: monaco

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Month
tr: ay

en: Monthly
tr: Aylık

en: Months
tr: ay

en: Morocco
tr: Fas

en: Move
tr: Taşı

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Mr
tr: bay

en: Mrs
tr: bayan

en: Ms
tr: bayan

en: Multiline Text
tr: çok satırlı Metin

en: Multiple Rows
tr: Çoklu Satırlar

en: Myanmar
tr: myanmar

en: N/A
tr: Kullanılamaz

en: NEW FORM
tr: YENİ FORMU

en: NO
tr: YOK HAYIR

en: Name
tr: İsim

en: Namibia
tr: Namibya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Neutral
tr: Nötr

en: New Zealand
tr: yeni Zelanda

en: Next Button Text
tr: Sonraki Düğme Metni

en: Next button
tr: Sonraki düğmesi

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Nineteenth
tr: on dokuzuncu

en: Ninth
tr: dokuzuncu

en: No
tr: Hayır

en: No Icon
tr: hiçbir Simge

en: No data available in table
tr: Tablodaki veriler yok

en: No entries were specified
tr: Hiç kayit belirtildi

en: No file selected
tr: Seçili dosya yok

en: No file was uploaded.
tr: Hiçbir dosya yüklendi.

en: No form is found
tr: Hiçbir formu bulundu

en: No matching records found
tr: Hiçbir eşleşen kayıtları bulunamadı

en: No one! You do not have permission
tr: Hiç kimse! Sen izniniz yok

en: None
tr: Yok

en: Normal State
tr: Normal Devlet

en: Normal View
tr: Normal Görünüm

en: Normal submission
tr: Normal teslim

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr: Norveç

en: Norwegian
tr: Norveç

en: Not Verified
tr: Doğrulanmış değil

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
tr: Not: 0 (sıfır) o başarı mesajı gizlemek asla anlamına gelir

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
tr: Not: Pozisyon argüman 1.) pozisyon için olası argüman = \"sol\" 2.) konum = \"right\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
tr: Not: Pozisyon argüman 1.) pozisyon için olası argüman = \"top\" 2.) konum = \"alt\" 3.) konum = \"sol\" 4.) konum = \"right\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
tr: Not: tip argüman 1. Olası argüman) = \"link\" yazın 2.) = \"renkli\" yazın 3.) \"yük\" = yazın.

en: Note: Set your custom html content
tr: Not: özel html içeriği Set

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
tr: Not: Bu ​​alan formu gösterilmez.Değerini girmek gizli olması.

en: November
tr: Kasım

en: Number
tr: Sayı

en: Number Range
tr: numara Aralığı

en: Number is out of range
tr: Numara aralık dışında

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: October
tr: Ekim

en: Off Days
tr: Gün Kapalı

en: Okay
tr: tamam

en: Oman
tr: Umman

en: On Page Load
tr: Sayfa Yükü

en: On Submit
tr: Gönder'i

en: Open popup when user scroll % of page after page load
tr: Açık açılan zaman sayfa yük sonra sayfanın kullanıcı kaydırma%

en: Option Label
tr: Opsiyon Etiket

en: Optional
tr: isteğe bağlı

en: Orange
tr: turuncu

en: Other CSS
tr: diğer CSS

en: Other Settings
tr: diğer Ayarlar

en: Padding
tr: Dolgu

en: Page
tr: Sayfa

en: Page Break
tr: Sayfa Sonu

en: Page Break Tab Background Color
tr: Sayfa Arası Sekme Arka Plan Rengi

en: Page Label
tr: Sayfa Etiket

en: Page break
tr: Sayfa sonu

en: Palestine
tr: Filistin

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Part Time
tr: yarı zamanlı

en: Password
tr: Şifre

en: Payment Icons
tr: Ödeme Simgeler

en: Percentage
tr: Yüzde

en: Persian
tr: Farsça

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Number
tr: Telefon Numaranız

en: Phone Number Format
tr: Telefon Numarası Format

en: Phone is invalid
tr: Telefon geçersizdir

en: Placeholder Text
tr: Yer Tutucu Metin

en: Please Enable Zip extension on your server.
tr: Sunucu üzerinde Zip uzantısını etkinleştirin edin.

en: Please Select File :
tr: Dosya Seçiniz:

en: Please Select Form
tr: Form Seçiniz

en: Please Select Form(s)
tr: Formu (s) Seçiniz

en: Please add one or more rules
tr: Bir veya daha fazla kuralı ekleyin

en: Please enter a valid email address
tr: Geçerli bir e

en: Please enter a valid website
tr: Geçerli bir web sitesi giriniz

en: Please enter form name
tr: Form adını girin Lütfen

en: Please insert a message for your auto responder.
tr: Sizin otomatik cevap için bir mesaj giriniz.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
tr: Formunuzda kullanılan alanların listesinden istediğiniz e-posta alanını Haritayı Lütfen. Ve sistem bu adrese yanıt e-posta göndereceğiz.

en: Please select
tr: Lütfen seçin

en: Please select a custom display
tr: Özel bir ekran seçiniz

en: Please select a form
tr: Bir formu seçiniz

en: Please select a valid form
tr: Geçerli bir formu seçiniz

en: Please select file
tr: Dosya seçiniz

en: Please select one or more records.
tr: Bir veya daha fazla kayıt seçiniz.

en: Please select valid file
tr: Geçerli bir dosya seçiniz

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
tr: Kurulum sitesi anahtarı ve Global Ayarlar özel anahtar aksi Güvenlik Sorgulama görünmez Lütfen

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
tr: Eğer sorun lisansı aktive varsa bu formu gönderin.

en: Please upload only zip files.
tr: Sadece zip dosyaları yükleyin.

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
tr: ARForms eklentisi ihraç zip dosyasını yükleyin.

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
tr: Yazı / sayfa / widget içine formu eklemek için aşağıdaki SHORTCODE birini kullanın lütfen

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
tr: Şablonu içine formu eklemek için aşağıdaki SHORTCODE birini kullanın lütfen

en: Please wait while you are redirected.
tr: Eğer yönlendirilen lütfen bekleyin.

en: Poland
tr: Polonya

en: Polish
tr: Lehçe

en: Pop-up View
tr: Pop-up Görünüm

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Portuguese
tr: Portekizce

en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

en: Portuguese/Brazilian
tr: Portekizce / Brezilya

en: Position
tr: pozisyonu

en: Powered by
tr: ile Güçlendirildi

en: Prefer Not to Answer
tr: Yanıt için değil tercih

en: Prefix
tr: önek

en: Prefix & Suffix Style
tr: Önek ve Sonek Stil

en: Preset Field Choices
tr: Önceden ayarlanmış Alan Seçimleri

en: Preview
tr: Önizleme

en: Previous Button Text
tr: Önceki Düğme Metni

en: Previous button
tr: Önceki düğmesi

en: Private Key
tr: özel Anahtar

en: Problem in submission. Errors are marked below.
tr: Teslim Sorun. Hatalar aşağıda işaretlenmiştir.

en: Product License
tr: Ürün Lisansı

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Purchase Code
tr: Satınalma Kodu

en: Purchase Code:
tr: Kod Satınalma:

en: Purchased On:
tr: Açık Satın Alınan:

en: Qatar
tr: Katar

en: RECAPTCHA Configuration
tr: Güvenlik Sorgulama Yapılandırma

en: RESET FORM STYLE
tr: RESET FORMU STİLİ

en: RSVP Form
tr: RSVP Formu

en: Radio 2
tr: radyo 2

en: Radius
tr: yarıçapı

en: Range
tr: Menzil

en: Range Default Value
tr: Aralık Varsayılan Değeri

en: Range Selector
tr: Range Seçici

en: Rebranding
tr: Rebranding'in

en: Record is deleted successfully.
tr: Kayıt başarıyla silinir.

en: Red
tr: kırmızı

en: Redirect to URL
tr: URL'ye yönlendirmelidir

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh List
tr: Yenile listesi

en: Registration Form
tr: Kayıt Formu

en: Remove
tr: kaldır

en: Remove Button text
tr: Düğme metni kaldırmak

en: Remove License
tr: Lisans kaldır

en: Remove rebranding link
tr: Rebranding'in Bağlantıyı kaldır

en: Representative
tr: Temsilci

en: Required field
tr: gerekli alan

en: Reset
tr: sıfırla

en: Reset default value
tr: Sıfırlama varsayılan değer

en: Right
tr: Sağ

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Right to Left
tr: Sağ Sola

en: Romania
tr: Romanya

en: Romanian
tr: Romen

en: Round
tr: yuvarlak

en: Russia
tr: Rusya

en: Russian
tr: Rus

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: SHORTCODES
tr: shortcodes

en: SMTP Host
tr: SMTP Sunucu

en: SMTP Password
tr: SMTP Şifresi

en: SMTP Port
tr: SMTP Bağlantı Noktası

en: SMTP Server
tr: SMTP Sunucusu

en: SMTP Test E-Mail
tr: SMTP测试电子邮件

en: SMTP Username
tr: SMTP Kullanıcı adı

en: Saint Lucia
tr: aziz Lucia

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Saint-Vincent ve Grenadinler

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Satisfaction
tr: memnuniyet

en: Satisfied
tr: memnun

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Save
tr: kaydet

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Saved Value
tr: Kayıtlı Değer

en: Saving
tr: Tasarruf

en: Search
tr: Arama

en: Second
tr: ikinci

en: Second Page Label
tr: İkinci Sayfa Etiket

en: Section
tr: bölüm

en: Section Padding
tr: Bölüm Dolgu

en: Select
tr: seçiniz

en: Select 1
tr: seç 1

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
tr: <Strong> Tek Hat Metin alanı </ strong> veya <strong> E-posta alan </ strong> bu adrese autoresponse e-posta göndermek. Önce formun kendisi bu alanı oluşturmanız gerekir.

en: Select Field
tr: Seç Alan

en: Select First Name
tr: İsim Seçiniz

en: Select Form
tr: Seç Formu

en: Select Last Name
tr: Son Adı Seçin

en: Select Prefix / Suffix
tr: Önek / sonek Seçiniz

en: Select a form to insert into page
tr: Sayfa eklemek için bir form seçin

en: Select a value to insert into the box below
tr: Aşağıda kutuya eklemek için bir değer seçin

en: Select captcha
tr: Seç CAPTCHA

en: Select date From
tr: Gönderen Tarih seç

en: Select field to send mail
tr: Posta göndermek için alanını seçin

en: Select form
tr: Seç formu

en: Selecting
tr: seçme

en: Send Email SMTP
tr: E-posta SMTP posta gönder

en: Send Test E-mail
tr: Testi E-posta Gönder

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
tr: Formu gönderdikten sonra admin bir otomatik yanıt göndermek

en: Send an automatic response to users after submitting the form
tr: Formu gönderdikten sonra kullanıcılara bir otomatik yanıt göndermek

en: Send test mail
tr: Test posta gönder

en: September
tr: Eylül

en: Serbia and Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Serbian
tr: Sırp

en: Set Current Date
tr: Geçerli Tarihi Ayarla

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
tr: / Göstermek, kullanıcının giriş bağlıdır kuralları uygulayarak bu alanı gizlemek için koşullu mantık ayarlayın. Eğer kriterlere uyan gerektiği gibi birçok koşullar ekleyebilirsiniz.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings Saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: Seventeenth
tr: on yedinci

en: Seventh
tr: yedinci

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Shadow
tr: gölge

en: Short
tr: kısa

en: Shortcodes
tr: shortcodes

en: Show
tr: göster

en: Show / Hide columns
tr: Göster / gizle sütunları

en: Show Time picker
tr: Show Time toplayıcı

en: Show Year/Month Dropdown
tr: Göster Yıl / Ay açıla

en: Showing
tr: Gösterilen

en: Singapore
tr: Singapur

en: Single Line Text
tr: Yalnız Satırlı Metin

en: Single Row
tr: tEK SIRA

en: Site Key
tr: Sitede Anahtarı

en: Sixteenth
tr: on altıncı

en: Sixth
tr: altıncı

en: Size
tr: Boyutu

en: Size :
tr: Boyutu:

en: Skills & Qualification
tr: Beceri ve Elemeleri

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Slovenian
tr: Slovence

en: Small
tr: küçük

en: Solid
tr: katı

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
tr: Maalesef, bu dosya türü güvenlik nedenleriyle izin verilmez.

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: Spain
tr: İspanya

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: Spanish (Latin America)
tr: İspanyolca (Latin Amerika)

en: Specified file failed upload test.
tr: Belirtilen dosya yükleme testi başarısız oldu.

en: Specify types
tr: türlerini belirtmek

en: Spinner Icons
tr: Spinner Simgeler

en: Square
tr: kare

en: Sr
tr: sr

en: Start Year
tr: Başlangıç ​​Yılı

en: Step
tr: adım

en: Sticky
tr: yapışkan

en: Sticky view
tr: yapışkan görünüm

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
tr: Dayanıklılık Göstergesi şifre alfa nümerik değeri ve özel karakterler içeren yalnızca, güçlü bir şekilde şifreyi belirtmek edilecektir.

en: Strength indicator
tr: gücü göstergesi

en: Strong
tr: güçlü

en: Style
tr: stil

en: Styling
tr: styling

en: Subject
tr: Konu

en: Submission Failed Message
tr: Gönderme Başarısız Mesaj

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit Button Options
tr: Düğme Seçenekleri Gönder

en: Submit Button Settings
tr: Düğme Ayarları Gönder

en: Submit align
tr: hizalama Gönder

en: Submit button
tr: Gönder düğmesi

en: Submit wrapper
tr: sarıcı Gönder

en: Subscription Form
tr: Abonelik Formu

en: Success
tr: başarı

en: Success Message
tr: başarı Mesajı

en: Success Message Settings
tr: Başarı Mesaj Ayarları

en: Success message
tr: başarı mesajı

en: Suffix
tr: sonek

en: Sunday
tr: Pazar

en: Support
tr: Destek

en: Support Expires On:
tr: Destek Açık Geçerlilik Tarihi:

en: Suriname
tr: Surinam

en: Survey
tr: Anketi

en: Survey Bar Colors
tr: Anketi Bar Renkler

en: Survey Form
tr: anket Formu

en: Swaziland
tr: Svaziland

en: Sweden
tr: İsveç

en: Swedish
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Tablet View
tr: Tablet görüntüle

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Telephone Country Codes
tr: Telefon Ülke Kodları

en: Template
tr: TemplateForm Açıklaması

en: Template is Successfully Updated
tr: Şablon Başarıyla Güncellendi

en: Tenth
tr: onuncu

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
tr: Test e-posta, sadece yapılandırma SMTP sunucusu ayarlarının sonra çalışır

en: Text
tr: metin

en: Text Align
tr: metin Hizala

en: Text Color
tr: metin Rengi

en: Text Direction
tr: metin Yönü

en: Text Editor Icons
tr: Text Editor Simgeler

en: Text color
tr: metin rengi

en: Thai
tr: Tay

en: Thailand
tr: Tayland

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
tr: Bizimle abonelik için teşekkür ederiz. Biz yakında sizinle temasa geçecektir.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
tr: Bu sizin otomatik cevap için geçerli bir e-posta cevap-adres değildir.

en: That template cannot be edited
tr: Bu şablon düzenlenemez

en: The SMTP debugging output is shown below:
tr: SMTP hata ayıklama çıktısı aşağıda gösterilmiştir:

en: The full debugging output is shown below:
tr: Tam hata giderme çıktısı aşağıda gösterilmiştir:

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
tr: ReCAPTCHA doğru girilmedi

en: The uploaded file could not be moved to %s.
tr: Yüklenen dosya% s taşındı olamazdı.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
tr: Yüklenen dosya HTML formunda belirtilen MAX_FILE_SIZE aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr: Yüklenen dosya php.ini içindeki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr: Yüklenen dosya sadece kısmen gönderildi.

en: Theme
tr: Tema

en: There is a problem creating new template.
tr: Yeni şablon oluştururken bir sorun var.

en: There is an error deleting that entry
tr: Bu girdiyi silinirken bir hata var

en: There is any error while uncompressing zip.
tr: Sonucunda sıkıştırma zip sırasında herhangi bir hata yoktur.

en: There is some error while processing your request
tr: İsteğiniz işlenirken bazı hata var

en: Third
tr: üçüncü

en: Thirteenth
tr: on üçüncü

en: Thirtieth
tr: otuzuncu

en: Thirty Eighth
tr: Otuz Sekizinci

en: Thirty Fifth
tr: Otuz Beşinci

en: Thirty First
tr: Otuz Birinci

en: Thirty Fourth
tr: Otuz Dördüncü

en: Thirty Ninth
tr: Otuz Dokuzuncu

en: Thirty Second
tr: Otuz İkinci

en: Thirty Seventh
tr: Otuz Yedinci

en: Thirty Sixth
tr: Otuz Altıncı

en: Thirty Third
tr: Otuz Üçüncü

en: This field cannot be blank.
tr: Bu alan boş olamaz.

en: This field is invalid
tr: Bu alanda geçersizdir

en: This form is already deleted.
tr: Bu form zaten silinir.

en: This value must be unique.
tr: Bu değer benzersiz olmalıdır.

en: This will be replaced with Entry ID.
tr: Bu kayıt numarası ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with IP Address.
tr: Bu IP adresi ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with entry added time.
tr: Bu yazı ekledi süre ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with entry referer.
tr: Bu giriş referer ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with form name.
tr: Bu form adı ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
tr: Bu formun tüm alanları ve etiketleri ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with name of site.
tr: Bu sitenin adı ile değiştirilecektir.

en: This will be replaced with user browser name.
tr: Bu kullanıcı tarayıcısı adı ile değiştirilecektir.

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Time
tr: Zaman

en: Timestamp
tr: Zaman Damgası

en: Title
tr: Başlık

en: Title Color
tr: Başlık Rengi

en: To
tr: için

en: Top
tr: En

en: Track BG color
tr: Parça BG renk

en: Transportation Icons
tr: Ulaştırma Simgeler

en: Triangle
tr: üçgen

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tuesday
tr: Salı

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: türkiye

en: Turkish
tr: türk

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Twelfth
tr: onikinci

en: Twentieth
tr: yirminci

en: Twenty Eighth
tr: Yirmi Sekizinci

en: Twenty Fifth
tr: Yirmi Beşinci

en: Twenty First
tr: Yirmi Birinci

en: Twenty Fourth
tr: Yirmi Dördüncü

en: Twenty Ninth
tr: Yirmi Dokuzuncu

en: Twenty Second
tr: Yirmi İkinci

en: Twenty Seventh
tr: Yirmi Yedinci

en: Twenty Sixth
tr: Yirmi Altıncı

en: Twenty Third
tr: Yirmi Üçüncü

en: Type
tr: Tür

en: Type-in or bookmark
tr: Tip-veya yer imi

en: U.S. State Abbreviations
tr: ABD Devlet Kısaltmalar

en: U.S. States
tr: ABD Devletleri

en: Uganda
tr: uganda

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

en: Under 18
tr: 18 yaşın altında

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Unsatisfied
tr: tatminsiz

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Untitled Form
tr: Başlıksız Formu

en: Update
tr: güncelleme

en: Upload
tr: karşıya yükleme

en: Upload Resume
tr: karşıya yükleme Devam

en: Upload button text
tr: karşıya yükleme düğmesi metin

en: Upload color
tr: karşıya yükleme renk

en: Upload font color
tr: Yazı tipi rengi karşıya yükleme

en: Upload only CSV file.
tr: Sadece CSV dosyası yükle.

en: Urdu
tr: Urduca

en: Uruguay
tr: uruguay

en: Use Content from Page
tr: Page İçerik kullanın

en: Use separate values
tr: Ayrı değerleri kullanın

en: User ID
tr: Kullanıcı kimliği

en: Username
tr: Adı

en: Using API
tr: API'sini kullanma

en: Using Web-form
tr: Web formu kullanarak

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: VIEW ENTRY
tr: GÖRÜNÜM GİRİŞİ

en: Validate default value
tr: Varsayılan değerini doğrulamak

en: Validation (Error)
tr: Doğrulama (Hata)

en: Validation Style Settings
tr: Doğrulama Stil Ayarları

en: Validation error settings
tr: Doğrulama hata ayarları

en: Vatican City
tr: Vatikan

en: Venezuela
tr: venezuela

en: Verified
tr: Doğrulanmış

en: Verify
tr: doğrulayın

en: Vertical
tr: dikey

en: Very Satisfied
tr: çok Memnunum

en: Very Unsatisfied
tr: çok Unsatisfied

en: Video Player icons
tr: Video Player simgeleri

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: View Entries from Admin Area
tr: Yönetici Alanı View from Yazılar

en: View Entry
tr: Görünüm girdisi

en: View Forms and Templates
tr: Görüş Formları ve şablonları

en: View Reports
tr: Görünüm Raporları

en: Views
tr: İzlenme

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, İngiliz

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, ABD

en: Ways to publish your form
tr: Formunuzu yayımlamak Yolları

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
tr: Biz sizden duymak isteriz. Aşağıdaki formu doldurarak bize bir mesaj göndermek ve biz kısa sürede sizinle geri döneceğiz.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
tr: Biz üzgünüz. Form başarıyla gönderildi değildir.

en: Web Browser Icons
tr: Web Tarayıcı Simgeler

en: Webform code from Aweber
tr: AWeber dan Webform kodu

en: Webform code from Constant Contact
tr: Sabit İletişim dan Webform kodu

en: Webform code from GVO Campaign
tr: GVO Kampanyadan Webform kodu

en: Webform code from Getresponse
tr: GetResponse dan Webform kodu

en: Webform code from Icontact
tr: IContact dan Webform kodu

en: Webform code from Mailchimp
tr: MailChimp dan Webform kodu

en: Webform code from eBizac
tr: EBizac dan Webform kodu

en: Website
tr: Web Sitesi

en: Website is invalid
tr: Web Sitesi geçersizdir

en: Website/URL
tr: Web Sitesi / URL

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Week Days
tr: hafta Gün

en: Width
tr: genişliği

en: Width :
tr: Genişlik:

en: Window Opacity
tr: pencere Saydamlık

en: Wizard
tr: Sihirbazı

en: Wordpress Server
tr: Wordpress Sunucu

en: Wrapper
tr: sarıcı

en: YES
tr: EVET

en: Year Range
tr: Yıl Aralığı

en: Yearly
tr: yıllık

en: Years
tr: yıl

en: Yellow
tr: sarı

en: Yemen
tr: yemen

en: Yes
tr: Evet

en: You can enter classes not directly properties.
tr: Sen sınıfları doğrudan değil özelliklerini girebilirsiniz.

en: You do not have permission to perform this action
tr: Bu eylemi gerçekleştirmek için izniniz yok

en: You do not have permission to view this form.
tr: Bu formu görüntülemek için izniniz yok.

en: You have already submitted that form
tr: Zaten bu formu ibraz

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
tr: Sen sayfaya formu yayınlamadan önce son değişiklikleri kaydetmeniz gerekir.

en: Your entry is successfully deleted
tr: Sizin kaydınız başarıyla silinir

en: Your submission was successfully saved.
tr: Sizin gönderme başarıyla kaydedildi.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
tr: Test posta nedense gönderilmez, SMTP ayarlarını kontrol edin

en: Your test mail is successfully sent
tr: Test-posta başarıyla gönderilir

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: automatic width
tr: otomatik genişliği

en: bold
tr: kalın

en: compulsory field.
tr: zorunlu alan.

en: contains
tr: içeren

en: day
tr: gün

en: days
tr: gün

en: entries
tr: girdileri

en: equals
tr: eşittir

en: filtered from
tr: süzüldü

en: free reCAPTCHA key
tr: ücretsiz reCAPTCHA anahtar

en: greater than
tr: daha büyük

en: hour
tr: saat

en: hours
tr: saat

en: in the popup box:
tr: açılan kutuya:

en: is invalid
tr: geçersiz

en: italic
tr: italik

en: less than
tr: daha az

en: maximum
tr: maksimum

en: minute
tr: dakika

en: minutes
tr: dakika

en: month
tr: ay

en: months
tr: ay

en: normal
tr: Normal

en: not contains
tr: içerir değil

en: not equals
tr: eşit değildir

en: of
tr: arasında

en: of the following match:
tr: Aşağıdaki maçın:

en: optional
tr: isteğe bağlı

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
tr: seçenekler gösterilir. Click \ \"Düzenle seçenekleri " Düğmesi tüm görüntülemek için

en: reCAPTCHA Language
tr: reCAPTCHA Dil

en: reCAPTCHA Theme
tr: reCAPTCHA Tema

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
tr: reCAPTCHA bir \"site\" ve \"özel\" bir anahtarın oluşan bir API anahtarı gerektirmektedir. Bir kaydolabilirsiniz

en: second
tr: ikinci

en: seconds
tr: saniye

en: this button if
tr: Bu düğme olması

en: this field if
tr: bu alan ise

en: to
tr: için

en: total
tr: toplam

en: week
tr: hafta

en: weeks
tr: hafta

en: weight
tr: ağırlık

en: year
tr: yıl

en: years
tr: yıl
