ARForms v2.7.8 - en to ru translation catalogue (1179 entries)

en:  Button Height
ru: Высота кнопки

en: %1$s Form submitted on %2$s
ru: Форма %1$s отправлена %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
ru: Форма %1$s была отправлена %2$s.

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить Aweber для работы с формой)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить Constant Contact для работы с формой)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить GVO для работы с формой)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить Getresponse для работы с формой)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить Icontact для работы с формой)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить Mailchip для работы с формой)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
ru: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(активируйте лицензию, чтобы настроить eBizac для работы с формой)

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
ru: (Нажмите на облачных кнопок, приведенных ниже, чтобы скопировать соответствующие свойства CSS. Непосредственно применять свойства. Не определяйте класс)

en: (Blank Section)
ru: (Бланк секция)

en: (Blank)
ru: (Пусто)

en: (Click here to add description or instructions)
ru: (Нажмите здесь, чтобы добавить описание или инструкции)

en: (Click here to add text)
ru: (Нажмите здесь, чтобы добавить текст)

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
ru: (например 3 месяца, 2 года и т.д.)

en: (eg. 100% - end of page)
ru: (например, 100% -. конец страницы)

en: 25 px
ru: 25 точек

en: 65 or Above
ru: 65 и более

en: : You can adjust height and width of modal box
ru: Можно настроить высоту и ширину модального окна

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
ru: Действующий лицензионный ключ дает Вам доступ к поддержке пользователей и обновлениям продукта. Также после активации лицензии Вы можете удалить ссылку на разработчика. Один лицензионный ключ можно использовать только на одном сайте WordPress единовременно.

en: ADD ARFORMS FORM
ru: ДОБАВИТЬ ARFORMS ФОРМУ

en: API Key
ru: API ключ

en: APP ID
ru: ID приложения

en: ARForms Add-Ons
ru: ARForms Дополнения

en: ARForms Form
ru: ARForms форма

en: ARForms License
ru: ARForms лицензия

en: AWEBER LIST
ru: Aweber СПИСОК

en: Access Token
ru: Маркер доступа

en: Access this Settings Page
ru: Доступ к этой настройки Page

en: Action
ru: Действие

en: Activate License
ru: Активируйте лицензию

en: Activation Information	:
ru: Активация Информация :

en: Active
ru: Активна

en: Active State
ru: Активный режим

en: Active color
ru: Активный цвет

en: Add ARForms Form
ru: Добавить форму

en: Add Entries from Admin Area
ru: Добавить записи в панели админа

en: Add Field
ru: Добавить поле

en: Add File
ru: Добавить файл

en: Add Icon (Bootstrap Style)
ru: Добавить иконку (Bootstrap Style)

en: Add New Form
ru: Создать форму

en: Add New Law
ru: Добавить условие

en: Add To Site
ru: Публикация

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
ru: Добавить отдельное значение для использования в расчетах, маршрутизации электронной почты, сохранении в базу данных и т.п. Значения сделанного выбора во время заполнения поля формы.

en: Add an Option
ru: Добавить вариант

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
ru: Добавить больше возможностей для ARForms с использованием Дополнения

en: Add to page
ru: Добавить на страницу

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ru: Add-On перечисление в настоящее время недоступен. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Add/Edit Custom Displays
ru: Добавить / Изменить экраны

en: Add/Edit Forms and Templates
ru: Добавить/Изменить формы и шаблоны

en: Addons
ru: плагины

en: Address
ru: адрес

en: Admin Email
ru: Email администратора

en: Admin Message
ru: Админ Сообщение

en: Advance
ru: Особый

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Form Elements
ru: Дополнительные элементы формы

en: Affiliate Code
ru: Партнерская Код

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Afrikaans
ru: африкаанс

en: Age Group
ru: Возрастная группа

en: Ajax based submission
ru: С использованием Ajax

en: Ajax error while saving form
ru: Ajax ошибка при сохранении формы

en: Albania
ru: Албания

en: Albanian
ru: албанский

en: Algeria
ru: Алжир

en: Align
ru: Выровнить

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All Forms
ru: всех форм

en: All types
ru: Все типы

en: Allowed file types
ru: Разрешённые типы файлов

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Analytics
ru: Аналитика

en: Andorra
ru: андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Any
ru: Любое

en: Apply
ru: Применить

en: April
ru: Апрель

en: Arabic
ru: арабский

en: Are you applying for?
ru: Вы подаете заявление на?

en: Are you sure you want to delete this entries?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эти записи?

en: Are you sure you want to delete this entry?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту запись?

en: Are you sure you want to delete this field?
ru: Вы уверены, что хотите удалить это поле?

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту форму (ы)?

en: Are you sure you want to delete this form?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту форму?

en: Are you sure you want to reset form style?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить стиль формы?

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Armenian
ru: армянский

en: Aruba
ru: Аруба

en: Attach file with email
ru: Прикрепить файл с электронной почтой

en: August
ru: Август

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Auto
ru: Авто

en: Auto Response Email
ru: Настройки авто-ответа

en: Auto response email
ru: Авто-ответ на email

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Azerbaijani
ru: азербайджанский

en: BG Color
ru: BG код цвета

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Hover Image
ru: Фон Hover изображения

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Bad
ru: Уязвимый

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Bar Color
ru: Цвет индикатора

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Basic
ru: Обычный

en: Basic Form Elements
ru: Основные элементы формы

en: Basic Options
ru: Основные параметры

en: Basque
ru: баск

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Bengali
ru: бенгальский

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Big
ru: большой

en: Black
ru: черный

en: Blank Field
ru: Поле не было заполено

en: Blank Form
ru: Пустая форма

en: Blue
ru: синий

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Border Color
ru: Цвет рамки

en: Border Settings
ru: Настройки границ

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Bosnian
ru: боснийский

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bottom
ru: Снизу

en: Brand Icons
ru: Марка Иконки

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Browser Name
ru: браузер Название

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Bulgarian
ru: болгарский

en: Bulk Actions
ru: Действия

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Button (Popup)
ru: Кнопка (Popup)

en: Button Angle
ru: Угол Кнопка

en: Button Background
ru: Кнопка Фон

en: Button Hover (Popup)
ru: Кнопка Hover (Popup)

en: Button Text
ru: Кнопка Текст

en: Button Width
ru: Ширина кнопки

en: Button angle :
ru: Угол Кнопка:

en: CSS Custom Property
ru: CSS свойство пользователя

en: CSS Property
ru: CSS параметры

en: Calendar Localization
ru: Календарь Локализация

en: Calendar Style
ru: Формат календаря

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Campaign Name
ru: Название кампании

en: Can't read the above security code?
ru: Не можете прочитать выше код безопасности?

en: Canada
ru: Канада

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Caption :
ru: Надпись:

en: Catalan
ru: каталонский

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Center
ru: Центр

en: Central African Republic
ru: Центрально-Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Change Icon
ru: Изменить Иконка

en: Chart Icons
ru: Иконки дерево

en: Check Boxes
ru: флажки

en: Check Full Log
ru: Проверьте полный журнал

en: Checkbox & Radio Style
ru:  Стиль флажка/перекл.

en: Checkbox 1
ru: Флажок 1

en: Checkbox 2
ru: Флажок 2

en: Checkboxes
ru: Флажки

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Chinese Simplified
ru: Китайский упрощенный

en: Chinese Traditional
ru: Китайский традиционный

en: Chinese(Simplified)
ru: Китайский упрощенный)

en: Chinese(Traditional)
ru: Китайский традиционный)

en: Choose File
ru: Выберите файл

en: Choose Icon
ru: нажмите на значок

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
ru: Выберите наборы символов вы хотите добавить с Google шрифтов

en: Clear Default Text on Focus
ru: Очистить текст поля при выборе

en: Clerk
ru: клерк

en: Click here to add optional description or instructions
ru: Нажмите здесь, чтобы добавить описание или инструкции

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
ru: Нажмите на облачных кнопок, приведенных ниже, чтобы скопировать соответствующие свойства CSS. Применить свойства непосредственно. Не определяйте класс.

en: Click to mark as
ru: Нажмите, чтобы пометить как

en: Clock Settings
ru: Настройки часов

en: Close
ru: близко

en: College / University Name
ru: Колледж / Имя университет

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Color
ru: Цвет

en: Color Picker
ru: Выбор цвета

en: Colorpicker Type
ru: Тип выбора цвета

en: Colors :
ru: Цвета:

en: Columns
ru: Колонки

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Computer View
ru: Компьютерная Посмотреть

en: Conditional Law
ru: Проверка условий

en: Confirm Email
ru: Подтвердить Почтовый Ящик

en: Confirm Email Label
ru: Подтвердите email этикетки

en: Confirm Email Placeholder
ru: Подтвердите email Placeholder

en: Confirm Email does not match with email
ru: Подтвердите E-mail не соответствует с электронной почтой

en: Confirm Password
ru: Подтвердите пароль

en: Confirm Password Label
ru: Ярлык подтверждения пароля

en: Confirm Password Placeholder
ru: Подтвердите Пароль Placeholder

en: Confirm Password does not match with password
ru: Подтвердите пароль не соответствует с паролем

en: Confirmation Message
ru: Текст подтверждения

en: Congo
ru: Конго

en: Contact No
ru: Связаться Нет

en: Contact Us
ru: Форма для связи

en: Contact us
ru: связаться с нами

en: Content
ru: Содержание

en: Continue
ru: Далее

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Countries
ru: Страны

en: Country
ru: страна

en: Create Date
ru: Создана

en: Created at
ru: Создано в

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Croatian
ru: хорватский

en: Cuba
ru: Куба

en: Currency Icons
ru: Валюта Иконки

en: Current Company Detail
ru: Текущий Деталь Компания

en: Current Salary
ru: Текущий Зарплата

en: Custom CSS
ru: Дополнительный CSS-код

en: Custom Styling Properties
ru: Особые настройки оформления

en: Customer Email
ru: E-mail

en: Customer Email:
ru: Заказчик E-mail:

en: Customer Name
ru: Логин клиента

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech
ru: чешский

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: DELETE ENTRY
ru: УДАЛИТЬ ЗАПИСЬ

en: DELETE FIELD
ru: УДАЛИТЬ ПОЛЕ

en: DELETE FORM
ru: УДАЛЕНИЕ ФОРМУ

en: Daily
ru: Дни

en: Danish
ru: датский

en: Dark
ru: темно

en: Dashed
ru: Тире

en: Date
ru: Дата

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Date Range
ru: Диапазон дат

en: Date is invalid
ru: Недопустимый формат даты

en: Day
ru: день

en: Days
ru: Дней

en: December
ru: Декабрь

en: Default Color
ru: Цвет по умолчанию

en: Default Messages On Form
ru: Стандартное сообщения при отправке формы

en: Default Submit Button
ru: Стандартная кнопка отправки формы

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Default message displayed after form is submitted.
ru: Стандартное сообщение, которое отображается в случае, когда форма успешно отправлена.

en: Default value
ru: значение по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Configuration
ru: Удалить Конфигурация

en: Delete Entries from Admin Area
ru: Удалить записи в панели админа

en: Delete Field
ru: Удалить поле

en: Delete Forms and Templates
ru: Удалить форм и шаблонов

en: Denmark
ru: Дания

en: Description
ru: Описание

en: Desired Salary
ru: Желаемая заработная плата

en: Developer
ru: разработчик

en: Diploma / Degree Name
ru: Диплом / Степень Имя

en: Directional icons
ru: Направленные иконки

en: Disable
ru: Отключить

en: Dislike
ru: неприязнь

en: Dislike Title
ru: не нравится Заголовок

en: Display Form of ARForms
ru: Форма отображения ARForms

en: Display a Message
ru: Показать сообщение

en: Display content from another page
ru: Показать содержимое другой страницы

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Documentation
ru: Документация

en: Domain Name
ru: Домен

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: Done
ru: Готово

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dropdown
ru: Выпадающее

en: Duplicate
ru: Копировать

en: Duplicate Form
ru: Дублировать форму

en: Dutch
ru: Голландский

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Edit Entries from Admin Area
ru: Редактировать записи в панели админа

en: Edit Form
ru: Редактировать форму

en: Edit Options
ru: Изменить настройки

en: Edit Text
ru: Редактировать текст

en: Education and Experience Details
ru: Образование и Опыт Подробнее

en: Egypt
ru: Египет

en: Eighteenth
ru: восемнадцатый

en: Eighth
ru: восьмой

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Eleventh
ru: одиннадцатый

en: Email
ru: E-mail

en: Email Address
ru: E-mail адрес

en: Email Marketers
ru: Сервисы рассылок

en: Email Marketing Tools
ru: Email-рассылки

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
ru: Настройки инструментов email-рассылок успешно сохранены.

en: Email Settings
ru: Настройки электронной почты

en: Email field mapping
ru: Привязка к email адресу

en: Email is invalid
ru: Неверный формат email

en: Email marketers
ru: Email рассылки

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
ru: Допускаются встроенные теги для YouTube, карты и т.д.

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Conditional Law
ru: Использовать правило

en: Enable Double Opt-in
ru: Включить двойной неавтоматического

en: Enable Running Total
ru: Включить промежуточную сумму

en: End Year
ru: Год окончания

en: English (UK)
ru: Английский (Великобритания)

en: English (US)
ru: Английский (США)

en: English/UK
ru: Английский / Великобритания

en: English/Western
ru: Английский / Западные

en: Enter consumer key
ru: Введите открытый ключ пользователя

en: Enter consumer secret
ru: Введите закрытый ключ пользователя

en: Entries
ru: Данные

en: Entries List
ru: Список записей

en: Entries deleted successfully
ru: Записи успешно удалены

en: Entries were Successfully Destroyed
ru: Записи успешно удалены

en: Entry Key
ru: Ключ записи

en: Entry creation date
ru: Дата создания записи

en: Entry deleted successfully
ru: Вступление успешно удален

en: Entry is Successfully Created
ru: Запись успешно создана

en: Entry is Successfully Deleted
ru: Запись успешно удалена

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрее

en: Error Settings
ru: Настройки ошибок

en: Error State
ru: Режим ошибки

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonia
ru: Эстония

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
ru: Эксклюзивный Wordpress Form Builder Plugin

en: Experience
ru: опыт

en: Experienced
ru: опытный

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Entries
ru: Экспорт записей

en: Export Form(s)
ru: Экспорт форм(ы)

en: Export To CSV
ru: Экспорт в CSV

en: Export to CSV
ru: Экспорт в CSV

en: External popup window
ru: Внешнее всплывающее окно

en: Failed to write file to disk.
ru: Не удалось записать файл на диск.

en: Family
ru: Семейство

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Farsi/Persian
ru: Фарси / Персидский

en: February
ru: Февраль

en: Feedback Form
ru: Форма обратной

en: Field Description
ru: Описание поля

en: Field Editor
ru: Поля

en: Field ID
ru: ID поля

en: Field Inner Spacing
ru: Межстрочный интервал

en: Field Options
ru: Настройки поля

en: Field Spacing
ru: Промежутки

en: Field Transparency
ru: Прозрачность поля

en: Field Width
ru: Ширина поля

en: Field custom width
ru: Настройка ширины

en: Field description settings
ru: Настройки описания поля

en: Field label
ru: Ярлык поля

en: Field wrapper
ru: Обрамление поля

en: Fields
ru: Поля

en: Fifteenth
ru: пятнадцатый

en: Fifth
ru: пятый

en: Fiftieth
ru: пятидесятый

en: Fiji
ru: Фиджи

en: File Type Icons
ru: Типов файлов Значки

en: File Upload
ru: Загрузить файл

en: File is empty. Please upload something more substantial.
ru: Файл пустой. Пожалуйста, загрузите что-то более существенное.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ru: Файл пустой. Пожалуйста, загрузите что-то более существенное. Эта ошибка может быть вызвана добавления отключена в вашем php.ini или post_max_size определяется как меньше, чем upload_max_filesize в php.ini.

en: File is invalid
ru: Недопустимый формат файл

en: File is not proper.
ru: Неверный файл.

en: File upload stopped by extension.
ru: Загрузка файла остановлено расширение.

en: Filipino
ru: Филиппинский

en: Finland
ru: Финляндия

en: Finnish
ru: Финский

en: First
ru: первый

en: First Name
ru: Имя

en: First Page Label
ru: Первая страница Этикетка

en: First name mapping
ru: Привязка к имени

en: Fixed
ru: Фикс

en: Flat
ru: Плоский

en: Fly
ru: Подвижная

en: Fly / Sticky Button
ru: Летающая / Фиксированная кнопка

en: Fly View
ru: Летающий вид

en: Follow these steps to add the form into page:
ru: Слуйте инструкциям, чтобы добавить форму на страницу:

en: Font
ru: шрифт

en: Font Family
ru: Семейство шрифтов

en: Font Settings
ru: Настройки шрифта

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Font Style
ru: Стиль шрифта

en: For Running Total you need to add formula inside
ru: Для использования промежуточной суммы необходимо добавить формулу

en: Form
ru: форма

en: Form Background
ru: Форма фона

en: Form Border
ru: Рамка формы

en: Form Control Icons
ru: Форма Символы управления

en: Form Description
ru: Описание Формы

en: Form Entries
ru: Отправки форм

en: Form Entry
ru: Ввод данных

en: Form Global CSS
ru: Общий CSS формы

en: Form Imported Successfully
ru: Форма успешно импортирована

en: Form Imported Successfully.
ru: Форма успешно импортирована.

en: Form Name
ru: Название формы

en: Form Settings
ru: Параметры формы

en: Form Submission Method
ru: Метод отправки формы

en: Form Title
ru: Название формы

en: Form Type
ru: Тип формы

en: Form Width
ru: Ширина формы

en: Form description
ru: Описание формы

en: Form inner wrapper
ru: Внутреннее обрамление

en: Form is Successfully Deleted
ru: Форма успешно удалена

en: Form is Successfully Updated
ru: Форма успешно обновлен

en: Form is successfully submitted. Thank you!
ru: Форма успешно отправлена. Спасибо!

en: Form is successfully updated
ru: Форма успешно обновлена

en: Form outer wrapper
ru: Наружное обрамление

en: Form submitted on
ru: Форма отправлена

en: Form title
ru: Название формы

en: Form title & description
ru: Название и описание

en: Form width will be overwritten
ru: Ширина Форма будут перезаписаны

en: Forms
ru: Формы

en: Fortieth
ru: сороковой

en: Forty Eighth
ru: Сорок Восьмой

en: Forty Fifth
ru: Сорок Пятый

en: Forty First
ru: Сорок первый

en: Forty Fourth
ru: Сорок четвертая

en: Forty Ninth
ru: Сорок Девятый

en: Forty Second
ru: Сорок второй

en: Forty Seventh
ru: Сорок Седьмой

en: Forty Sixth
ru: Сорок Шестой

en: Forty Third
ru: Сорок третий

en: Fourteenth
ru: четырнадцатый

en: Fourth
ru: четвертый

en: France
ru: Франция

en: French
ru: Французский

en: French (Canadian)
ru: Французский канадец)

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French/Swiss
ru: Французский / Швейцарский

en: Fresher
ru: Свежее

en: Fresher / Experienced
ru: Свежее / Опытный

en: Friday
ru: Пятница

en: From/Reply to Email
ru: С адреса / Ответить на адрес

en: From/Replyto Email
ru: С адреса / Ответ на адрес

en: From/Replyto Name
ru: От кого / Ответить кому

en: Full Time
ru: полное время

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Gender Icons
ru: Пол Иконки

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: General icons
ru: Общие иконки

en: General setting changes saved successfully.
ru: Общие настройки успешно сохранены.

en: Georgia
ru: Грузия

en: German
ru: Немецкий

en: German (Autstria)
ru: Немецкий (Autstria)

en: German (Switzerland)
ru: Немецкий (Швейцария)

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Global Settings
ru: Общие настройки

en: Good
ru: Нормальный

en: Google Fonts
ru: Google шрифты

en: Graduation Year
ru: Год окончания

en: Greece
ru: Греция

en: Greek
ru: Греческий

en: Green
ru: зеленый

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Gujarati
ru: гуджарати

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Hand Icons
ru: Ручной Иконки

en: Handle color
ru: Ручка цвет

en: Handle type
ru: тип ручки

en: Have you saved your form already ?
ru: Вы уже сохранили форму?

en: Heading
ru: заголовок

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Height
ru: Высота

en: Height :
ru: высота:

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
ru: Здесь 'Все типы' означает все типы поддерживаемых файлов в WordPress.

en: Hidden Field
ru: Скрытое поле

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Labels
ru: Скрыть ярлыки

en: Hide success message after
ru: Скрыть успеха сообщение после

en: Hindi
ru: хинди

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Horizontal Center
ru: По центру горизонтали

en: Hour
ru: час

en: Hover Color
ru: Цвет при наведении

en: How you want to include this form into page?
ru: В каком виде Вы хотите добвать эту форму в страницу?

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hungary
ru: Венгрия

en: ID
ru: Идентификатор

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Iceland
ru: Исландия

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Icon
ru: значок

en: Icon Color
ru: Иконка Цвет

en: If not provided anything it will be auto
ru: Если не указано, будет выравниваться автоматически

en: Image
ru: Изображение

en: Image URL
ru: URL картинки

en: Image is invalid
ru: Некорректный формат изображения

en: Import
ru: Импорт

en: Import / Export
ru: Импорт / Экспорт

en: Import / Export Forms
ru: Импорт/Экспорт форм

en: Import Export
ru: Импорт Экспорт

en: Import Form(s)
ru: Импорт форм(ы)

en: Inactive
ru: Неактивна

en: Incorrect Field
ru: Неверный формат ввода

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Indonesian
ru: индонезийский

en: Inherit
ru: наследовать

en: Input Field Settings
ru: Настройки поля ввода

en: Input element
ru: Поле ввода

en: Input elements
ru: Элементы ввода

en: Insert form into widget:
ru: Вставьте форму в виджет:

en: Internal
ru: Внутри содержания

en: Invalid form submission.
ru: Некорректная отправка формы.

en: Invalid minimum characters length
ru: Неверный Минимальная длина символов

en: Iran
ru: Иран

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Israel
ru: Израиль

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: January
ru: Январь

en: Japan
ru: Япония

en: Japanese
ru: Японский

en: Job Application
ru: Поиск вакансий

en: Job Application Form
ru: Форма работы приложений

en: Jordan
ru: Иордания

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Kannada
ru: каннада

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Key
ru: Ключ

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korean
ru: Корейский

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: LINK TYPE
ru: ТИП ССЫЛКИ

en: LIST NAME
ru: Имя списка

en: Label
ru: Ярлык

en: Label Name
ru: Ярлык поля

en: Label Position
ru: Положение ярлыка

en: Label Settings
ru: Настройки ярлыков

en: Label Width
ru: Ширина ярлыка

en: Laos
ru: Лаос

en: Last name
ru: фамилия

en: Last name mapping
ru: Привязка к фамилии

en: Latvia
ru: Латвия

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Left
ru: Слева

en: Left side
ru: Левая сторона

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: License Activated Successfully.
ru: Лицензия успешно активирована.

en: License Deactivated Successfully.
ru: Лицензия успешно деактивирована.

en: License Status
ru: Состояние лицензии

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Light
ru: Легкий

en: Like
ru: подобно

en: Like Title
ru: Как Заголовок

en: Like button
ru: Нравится

en: Line
ru: Граница

en: Link
ru: ссылка

en: Link (Popup)
ru: Ссылка (Popup)

en: Link Hover (Popup)
ru: Ссылка Hover (Popup)

en: Link Position?
ru: Связать с позицией?

en: Link Type ?
ru: Тип Ссылка?

en: Link Type?
ru: Тип Ссылка?

en: List ID
ru: ID списка

en: List Name
ru: Имя списка

en: Lithuania
ru: Литва

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Loading...
ru: Загружаю ...

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malay
ru: малайский

en: Malayalam
ru: малаялам

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Manage ARForms License
ru: Управление ARForms лицензию

en: Manage Forms
ru: Конструктор форм

en: Manager
ru: менеджер

en: Marathi
ru: маратхи

en: March
ru: Март

en: Margin
ru: Отступы

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Max Date e.g. 20/01/2020
ru: Макс Дата например 20/01/2020

en: Maximum
ru: максимальная

en: May
ru: Май

en: Medical icons
ru: Медицинские иконки

en: Message
ru: Сообщение

en: Message for blank field
ru: Сообщение о незаполенном поле

en: Message for invalid Email
ru: Сообщение для Неверное имя

en: Message for invalid Password
ru: Сообщение в случае ошибки

en: Message for invalid submission
ru: Сообщение при проблеме отправки

en: Message for minimum length
ru: Сообщение для минимальной длины

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
ru: Сообщение будет отображаться при попытке отправки формы дубликат уникальных данных которой уже существует в базе.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
ru: Сообщение будет отображаться, когда введены неправильные данные или они отсутсвуют.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
ru: Сообщение будет отображаться, когда обязательные поля не были заполнены.

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Min Date e.g. 20/01/2000
ru: Минимальная Дата например 20/01/2000

en: Minimum
ru: минимум

en: Minimum Length
ru: Минимальная длина

en: Miss
ru: мисиз

en: Missing a temporary folder.
ru: Временная папка не найдена.

en: Mobile View
ru: Мобильная Просмотр

en: Modal
ru: Модальное окно

en: Moldova
ru: Молдова

en: Monaco
ru: Монако

en: Monday
ru: Понедельник

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Month
ru: месяц

en: Monthly
ru: Месяцы

en: Months
ru: Месяцы

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Move
ru: Переместить

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Mr
ru: г-н

en: Mrs
ru: г-жа

en: Ms
ru: мисиз

en: Multiline Text
ru: Строки текста

en: Multiple Rows
ru: Построчно

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: N/A
ru: Н/Д

en: NEW FORM
ru: НОВАЯ ФОРМА

en: NO
ru: НЕТ

en: Name
ru: Название

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Neutral
ru: Нейтрален

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Next Button Text
ru: Следующая текста кнопки

en: Next button
ru: Кнопка далее

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Nineteenth
ru: девятнадцатый

en: Ninth
ru: девятый

en: No
ru: Нет

en: No Icon
ru: Нет иконки

en: No data available in table
ru: Данные отсутствуют в таблице

en: No entries were specified
ru: Не выбрано ни одной записи

en: No file selected
ru: Не выбрано ни одного файла

en: No file was uploaded.
ru: Файл не был загружен.

en: No form is found
ru: Формы не найдены

en: No matching records found
ru: Не найдено ни одной записи

en: No one! You do not have permission
ru: Нет одного! У вас нет разрешения

en: None
ru: Отсутсвует

en: Normal
ru: Обычный

en: Normal State
ru: Обычное состояние

en: Normal View
ru: Обычный вид

en: Normal submission
ru: Обычный формат

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Not Verified
ru: Не подтверждён

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
ru: Примечание: 0 (ноль) означает, что никогда не будет скрывать успеха сообщение

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
ru: Примечание: Возможно аргумент позиция аргумента 1.) положение = \"левой\" 2.) положение = \"право\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
ru: Примечание: Возможно аргумент позиция аргумента 1.) положение = \"сверху\" 2.) положение = \"снизу\" 3.) позиция = \"левой\" 4.) положение = \"право\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
ru: Примечание: Возможно аргумент аргумент типа 1.) введите = \"ссылка\" 2.) введите = \"кнопку\" 3.) введите = \"от нагрузки\".

en: Note: Set your custom html content
ru: Примечание: введите своё HTML наполнение

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
ru: Примечание: это поле не будет отображаться в форме. Введите значение, которое будет скрыто.

en: November
ru: Ноябрь

en: Number
ru: Число

en: Number Range
ru: Числовой диапазон

en: Number is out of range
ru: Количество вне диапазона

en: Number of rows
ru: Количество рядов

en: October
ru: Октябрь

en: Off Days
ru: выходные дни

en: Okay
ru: Да

en: Oman
ru: Оман

en: On Page Load
ru: При загрузке страницы

en: On Submit
ru: При отправке формы

en: Open popup when user scroll % of page after page load
ru: Открыть окно когда пользователь прокрутки% страницы после загрузки страницы

en: Option Label
ru: Ярлык

en: Optional
ru: Необязательное

en: Orange
ru: оранжевый

en: Other CSS
ru: Другой CSS-код

en: Other Settings
ru: Другие настройки

en: Padding
ru: Отступ

en: Page
ru: страница

en: Page Break
ru: Страница

en: Page Break Tab Background Color
ru: Фон закладки страницы

en: Page Label
ru: Page этикетки

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palestine
ru: Палестина

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа-Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Part Time
ru: Неполная

en: Password
ru: Пароль

en: Password Strength Meter
ru: Индикатор надёжности пароля

en: Payment Icons
ru: Иконки оплаты

en: Percentage
ru: процент

en: Persian
ru: персидский

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Phone
ru: телефон

en: Phone Number
ru: Телефон

en: Phone Number Format
ru: Номер телефона Формат

en: Phone is invalid
ru: Некорректный формат номера

en: Placeholder Text
ru: Текст поля

en: Please Enable Zip extension on your server.
ru: Пожалуйста Включить почтовый расширение на вашем сервере.

en: Please Select File :
ru: Выберите файл:

en: Please Select Form
ru: Выберите форму

en: Please Select Form(s)
ru: Выберите форму(ы)

en: Please add one or more rules
ru: Пожалуйста, добавьте одно или несколько условий

en: Please enter a valid email address
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты

en: Please enter a valid website
ru: Пожалуйста, укажите действительный сайта

en: Please enter form name
ru: Пожалуйста, введите имя формы

en: Please insert a message for your auto responder.
ru: Пожалуйста, перенесите сообщение для вашего автоответчика.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
ru: Пожалуйста, привяжите соответствующе поле формы к email-у адресата. Система будет отправлять ответ на этот адрес.

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Please select a custom display
ru: Пожалуйста, выберите настройки отображения

en: Please select a form
ru: Пожалуйста, выберите форму

en: Please select a valid form
ru: Пожалуйста, выберите корректную форму

en: Please select file
ru: Пожалуйста, выберите файл

en: Please select one or more records.
ru: Пожалуйста, выберите одну или несколько записей.

en: Please select valid file
ru: Пожалуйста, выберите правильный файл

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
ru: Пожалуйста, в противном случае ReCaptcha не появится ключ установки сайта и приватный ключ в глобальной настройки

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
ru: Пожалуйста, отправьте эту форму, если у вас есть проблемы, активирующий лицензии.

en: Please upload only zip files.
ru: Пожалуйста, загрузите только архивный файл формата ZIP.

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
ru: Пожалуйста, загрузите ZIP-архив созданный плагином ARForms.

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
ru: Пожалуйста, используйте любой из следующих коротких кодов для добавления формы в запись / на страницу / в виджет

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
ru: Пожалуйста, используйте любой из следующих коротких кодов, чтобы добавить форму в шаблон

en: Please wait while you are redirected.
ru: Подождите, пока вы будете перенаправлены.

en: Poland
ru: Польша

en: Polish
ru: Польский

en: Pop-up View
ru: Всплывающее окно

en: Portugal
ru: Португалия

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Portuguese (Portugal)
ru: Португальский (Португалия)

en: Portuguese/Brazilian
ru: Португальский / Бразильский

en: Position
ru: Положение

en: Position apply for?
ru: Позиция подавать заявление?

en: Powered by
ru: Создано

en: Prefer Not to Answer
ru: Предпочитаю не отвечать

en: Prefix
ru: Префикс

en: Prefix & Suffix Style
ru: Приставка и суффикс Стиль

en: Preset Field Choices
ru: Диапазон выбора поля

en: Preview
ru: Aнонс

en: Previous Button Text
ru: Предыдущий текст кнопки

en: Previous button
ru: Кнопка назад

en: Private Key
ru: Закрытый ключ

en: Problem in submission. Errors are marked below.
ru: Ошибка заполнения формы. Список проблем указан ниже.

en: Product License
ru: Данные лицензии

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Purchase Code
ru: Код покупки

en: Purchase Code:
ru: Купить Код:

en: Purchased On:
ru: Приобретенные на:

en: Qatar
ru: Катар

en: RECAPTCHA Configuration
ru: Настройка RECAPTCHA

en: RESET FORM STYLE
ru: СБРОС ФОРМА СТИЛЬ

en: RSVP Form
ru: RSVP форма

en: Radio Buttons
ru: Переключатели

en: Radius
ru: Закругление

en: Range
ru: Диапазон

en: Range Default Value
ru: Диапазон Значение по умолчанию

en: Range Selector
ru: Выбор диапазона

en: Rebranding
ru: Ребрендинг

en: Record is deleted successfully.
ru: Запись удалена успешно.

en: Red
ru: Красная

en: Redirect to URL
ru: Перенаправить на URL

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Registration Form
ru: Форма регистрации

en: Remove
ru: удалять

en: Remove Button text
ru: Удалить текст кнопки

en: Remove License
ru: Удалить лицензии

en: Remove rebranding link
ru: Удалить ссылку брендинга

en: Representative
ru: Представитель

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: Reset
ru: сброс

en: Reset default value
ru: Сброс значения по умолчанию

en: Right
ru: Справа

en: Right side
ru: правая сторона

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: Romania
ru: Румыния

en: Romanian
ru: Румынский

en: Round
ru: круглый

en: Russia
ru: Россия

en: Russian
ru: Русский

en: Rwanda
ru: Руанда

en: SHORTCODES
ru: КОРОТКИЙ КОД

en: SMTP Encription
ru: SMTP шифрование

en: SMTP Host
ru: SMTP хост

en: SMTP Password
ru: Пароль SMTP

en: SMTP Port
ru: SMTP порт

en: SMTP Server
ru: SMTP сервер

en: SMTP Test E-Mail
ru: SMTP-тест E-Mail

en: SMTP Username
ru: Логин SMTP

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан - Марино

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Satisfaction
ru: Удовлетворённость

en: Satisfied
ru: Доволен

en: Saturday
ru: Суббота

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Save
ru: Готово

en: Save Changes
ru: Сохранить

en: Saved Value
ru: Сохраненные значения

en: Saving
ru: Схраняю

en: Search
ru: Поиск

en: Second
ru: второй

en: Second Page Label
ru: Вторая страница этикетки

en: Section
ru: Раздел

en: Section Padding
ru: Раздел Заполнение

en: Select
ru: Выбрать

en: Select 1
ru: Выберите 1

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
ru: Выберите одной строке текстового поля или E-mail поле для отправки Autoresponse письмо на этот адрес. Прежде всего, необходимо создать это поле в самой форме.

en: Select Field
ru: Выберите поле

en: Select First Name
ru: Поле с именем

en: Select Form
ru: Для формы

en: Select Last Name
ru: Поле с фамилией

en: Select Prefix / Suffix
ru: Выберите префикс / суффикс

en: Select a form to insert into page
ru: Выберите форму для вставки на страницу

en: Select a value to insert into the box below
ru: Выберите значение для вставки в поле ниже

en: Select captcha
ru: Выберите ЗАЩИТНЫЙ КОД

en: Select date From
ru: Выбор даты с

en: Select field to send mail
ru: Поле формы куда отправлять почту

en: Select form
ru: Выберите форму

en: Selecting
ru: Выбирите

en: Send Email SMTP
ru: Отправка email через SMTP

en: Send Test E-mail
ru: Отправить тестовое сообщение электронной почты

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
ru: Отправлять авто-ответ администратору при заполнении формы

en: Send an automatic response to users after submitting the form
ru: Отправлять авто-ответ пользователям после отправки формы

en: Send test mail
ru: Отправить тестовое сообщение

en: Senegal
ru: Сенегал

en: September
ru: Сентябрь

en: Serbia and Montenegro
ru: Сербии и Черногории

en: Serbian
ru: Сербский

en: Set Current Date
ru: Установка текущего дня

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
ru: Установите условную логику, чтобы показать / скрыть это поле, применяя правила, которые будут зависеть от ввода пользователя. Вы можете добавить столько условий, вам нужно, чтобы соответствовать вашим критериям.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Saved.
ru: Настройки сохранены.

en: Seventeenth
ru: семнадцатый

en: Seventh
ru: седьмой

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Shadow
ru: Тень

en: Short
ru: Короткий

en: Shortcodes
ru: Короткий код

en: Show
ru: Показ.

en: Show / Hide columns
ru: Показать / скрыть столбцы

en: Show Time picker
ru: Показать время выбора

en: Show Year/Month Dropdown
ru: Ниспадающий список Год/Месяц

en: Showing
ru: Показываю

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Single Line Text
ru: Строка текста

en: Single Row
ru: В один ряд

en: Site Key
ru: Ключ сайта

en: Sixteenth
ru: шестнадцатый

en: Sixth
ru: шестой

en: Size
ru: Размер

en: Size :
ru: Размер:

en: Skills & Qualification
ru: Навыки и квалификация

en: Slider
ru: Ползунок

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Small
ru: небольшой

en: Solid
ru: Линия

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ru: К сожалению, этот тип файлов не допускаются по соображениям безопасности.

en: South Africa
ru: ЮАР

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Spain
ru: Испания

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spanish (Latin America)
ru: Испанский (Латинская Америка)

en: Specified file failed upload test.
ru: Указанного файла Ошибка при загрузке.

en: Specify types
ru: Укажите типы

en: Spinner Icons
ru: Spinner Иконки

en: Square
ru: площадь

en: Sr
ru: сэр

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: Star Rating
ru: Рейтинг

en: Start Year
ru: Год начала

en: Step
ru: Шаг

en: Sticky
ru: Прикрепить

en: Sticky view
ru: Фиксированый вид

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
ru: Индикатор надежности пароля идентифицирует высокую степень его защиты только тогда, когда он содержит буквенно-цифровой набор со специальными символами.

en: Strength indicator
ru: Надёжность

en: Strong
ru: Надёжный

en: Style
ru: Стиль

en: Styling
ru: Оформление

en: Subject
ru: Тема

en: Submission Failed Message
ru: Сообщение о сбое отправки

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit Button Options
ru: Параметры кнопки отправки формы

en: Submit Button Settings
ru: Настройки кнопки Отправить

en: Submit align
ru: Выровнить

en: Submit button
ru: Кнопка отправки

en: Submit wrapper
ru: Обрамление отправки

en: Subscription Form
ru: Форма подписки

en: Success
ru: успех

en: Success Message
ru: Сообщение об успешной отправке

en: Success Message Settings
ru: Настройки корректного заполнения

en: Success message
ru: Сообщение об отправке

en: Sudan
ru: Судан

en: Suffix
ru: суффикс

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Support
ru: Поддержка

en: Support Expires On:
ru: Поддержка истекает:

en: Suriname
ru: Суринам

en: Survey
ru: Индикатор

en: Survey Bar Colors
ru: Цвет индикатора заполнения

en: Survey Form
ru: Форма опросник

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Swedish
ru: Шведский

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Tablet View
ru: Таблетка Посмотреть

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Telephone Country Codes
ru: Телефонный коды страны

en: Telugu
ru: телугу

en: Template
ru: Шаблон

en: Template is Successfully Updated
ru: Шаблон успешного обновления

en: Tenth
ru: десятый

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ru: Тест электронной почты работает только после настройки сервера SMTP Настройка

en: Text
ru: Текст

en: Text Align
ru: Выравнивание

en: Text Color
ru: Цвет текста

en: Text Direction
ru: Направление текста

en: Text Editor Icons
ru: Иконки Текстовый редактор

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Thai
ru: Тайский

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
ru: Спасибо за подписку! Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
ru: Это не является допустимым для ответа адрес электронной почты для автоответчика.

en: That template cannot be edited
ru: Этот шаблон не может быть изменен

en: The SMTP debugging output is shown below:
ru: Выход отладки SMTP приведен ниже:

en: The full debugging output is shown below:
ru: Полный выход отладки показан ниже:

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ru: Рекапчи был введен не правильно

en: The uploaded file could not be moved to %s.
ru: Загруженный файл не может быть перемещен в %s.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ru: Загруженного файла превышает значение директивы, который был указан в HTML форме.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ru: Загружаемого файла превышает upload_max_filesize директивы в php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ru: Файл был загружен только частично.

en: Theme
ru: Тема

en: There is a problem creating new template.
ru: Существует проблема создания нового шаблона.

en: There is an error deleting that entry
ru: Существует ошибка при удалении этой записи

en: There is any error while uncompressing zip.
ru: Возникает ошибка при распаковке архива ZIP.

en: There is some error while processing your request
ru: Существует некоторые ошибки при обработке вашего запроса

en: Third
ru: Третья

en: Thirteenth
ru: тринадцатый

en: Thirtieth
ru: тридцатый

en: Thirty Eighth
ru: Тридцать восьмая

en: Thirty Fifth
ru: Тридцать Пятая

en: Thirty First
ru: Тридцать Первая

en: Thirty Fourth
ru: Тридцать четвертая

en: Thirty Ninth
ru: Тридцать девятый

en: Thirty Second
ru: Тридцать второй

en: Thirty Seventh
ru: Тридцать Седьмой

en: Thirty Sixth
ru: Тридцать Шестая

en: Thirty Third
ru: Тридцать третий

en: This field cannot be blank.
ru: Поле не может быть пустым.

en: This field is invalid
ru: Это поле является недействительным

en: This form is already deleted.
ru: Эта форма была удалена.

en: This form is currently not active, please try again later.
ru: Эта форма в настоящее время неактивна, повторите попытку позже.

en: This value must be unique.
ru: Значение поля должно быть уникальным.

en: This will be replaced with Entry ID.
ru: Это будет заменена на вход ID.

en: This will be replaced with IP Address.
ru: Это будет заменена IP-адрес.

en: This will be replaced with entry added time.
ru: Это будет заменена входа добавленного времени.

en: This will be replaced with entry referer.
ru: Это будет заменена входа реферера.

en: This will be replaced with form name.
ru: этот код будет заменён названием формы

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
ru: Это будет заменена формы всех областях и этикеток.

en: This will be replaced with name of site.
ru: этот код будет заменён названием сайта

en: This will be replaced with user browser name.
ru: Это будет заменено именем пользователя браузера.

en: Thursday
ru: четверг

en: Time
ru: Время

en: Timestamp
ru: Отметка времени

en: Title
ru: название

en: Title Color
ru: Цвет

en: To
ru:  по

en: Togo
ru: Того

en: Tonga
ru: Тонга

en: Top
ru: Сверху

en: Track BG color
ru: Трек цвет BG

en: Transportation Icons
ru: Транспортные иконки

en: Triangle
ru: треугольник

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Twelfth
ru: двенадцатый

en: Twentieth
ru: двадцатый

en: Twenty Eighth
ru: Двадцать восьмая

en: Twenty Fifth
ru: Двадцать Пятый

en: Twenty First
ru: Двадцать первый

en: Twenty Fourth
ru: Двадцать четвертая

en: Twenty Ninth
ru: Двадцать девятого

en: Twenty Second
ru: Двадцать второе

en: Twenty Seventh
ru: Двадцать седьмого

en: Twenty Sixth
ru: Двадцать шестая

en: Twenty Third
ru: Двадцать третий

en: Type
ru: Тип

en: Type-in or bookmark
ru: Type-In или закладки

en: U.S. State Abbreviations
ru: Сокращения штатов США

en: U.S. States
ru: США

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: Ukrainian
ru: украинский

en: Under 18
ru: До 18

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединенные Штаты

en: Unsatisfied
ru: Недоволен

en: Untitled
ru: Без названия

en: Untitled Form
ru: Без названия формы

en: Update
ru: обновление

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload Resume
ru: Добавить резюме

en: Upload button text
ru: Добавить текст кнопки

en: Upload color
ru: Добавить цвет

en: Upload font color
ru: Добавить цвет шрифта

en: Upload only CSV file.
ru: Загрузить файл CSV только.

en: Urdu
ru: урду

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Use Content from Page
ru: Использовать содержание страницы

en: Use separate values
ru: Использовать отдельные значения

en: User ID
ru: ID пользователя

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Using API
ru: Использование API

en: Using Web-form
ru: Использование Web-формы

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: VIEW ENTRY
ru: Просмотр Вступление

en: Validate Formula
ru: Проверить формулу

en: Validate default value
ru: Подтвердить значение по умолчанию

en: Validation (Error)
ru: Ошибка при проверке

en: Validation Style Settings
ru: Настройки стиля проверки полей

en: Validation error settings
ru: Настройки наличия ошибок

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vatican City
ru: Ватикан

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Verified
ru: Подтверждён

en: Verify
ru: проверить

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Very Satisfied
ru: Очень доволен

en: Very Unsatisfied
ru: Отвратительно

en: Video Player icons
ru: Видео игрока иконки

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View Entries from Admin Area
ru: Просмотр записи в панели админа

en: View Entry
ru: Посмотреть запись

en: View Forms and Templates
ru: Посмотреть форм и шаблонов

en: View Reports
ru: Просмотр отчетов

en: Views
ru: Просмотров

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские Острова, Британские

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские острова, США

en: Ways to publish your form
ru: Варианты публикации формы

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
ru: Мы хотели бы услышать от вас. Пожалуйста, отправьте нам сообщение, заполнив форму ниже и мы свяжемся с вами в ближайшее время.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
ru: Приносим свои извинения. Но форма содержит ошибки и не была отправлена​​.

en: Web Browser Icons
ru: Веб-браузер Иконки

en: Webform code from Aweber
ru: Код формы из учётной записи Aweber

en: Webform code from Constant Contact
ru: Код формы из учётной записи Constant Contact

en: Webform code from GVO Campaign
ru: Код формы из учётной записи GVO Campaign

en: Webform code from Getresponse
ru: Код формы из учётной записи Getresponse

en: Webform code from Icontact
ru: Код формы из учётной записи Icontact

en: Webform code from Mailchimp
ru: Код формы из учётной записи Mailchimp

en: Webform code from eBizac
ru: Код формы из учётной записи eBizac

en: Website
ru: сайт

en: Website is invalid
ru: Недопустимый адрес сайта

en: Website/URL
ru: Сайт / URL

en: Wednesday
ru: Среда

en: Week Days
ru: Дни недели

en: Width
ru: Ширина

en: Width :
ru: ширина:

en: Window Opacity
ru: окно Непрозрачность

en: Wizard
ru: Закладки

en: Wordpress Server
ru: Сервер Wordpress

en: Wrapper
ru: Подложка

en: YES
ru: ДА

en: Year Range
ru: Период

en: Yearly
ru: Годы

en: Years
ru: Годы

en: Yellow
ru: желтый

en: Yemen
ru: Йемен

en: Yes
ru: Да

en: You can enter classes not directly properties.
ru: Здесь можно вводить классы, а не только изменять конкретные свойства.

en: You do not have permission to perform this action
ru: Вы не имеете полномочий для выполнения данного действия

en: You do not have permission to view this form.
ru: У Вас нет разрешения для просмотра этого форме.

en: You have already submitted that form
ru: Вы уже заявили, что форма

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
ru: Вы должны сохранить последние изменения перед публикацией формы на странице.

en: Your entry is successfully deleted
ru: Ваша запись успешно удалена

en: Your submission was successfully saved.
ru: Ваша форма успешно сохранена.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
ru: Ваш тест не отправляется почта для какой-то причине, пожалуйста, проверьте настройки SMTP

en: Your test mail is successfully sent
ru: Ваш тест почта успешно отправлено

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: at
ru: на

en: automatic width
ru: автоматическая ширина

en: bold
ru: жирный

en: compulsory field.
ru: обязательное поле.

en: contains
ru:  содержит

en: day
ru: день

en: days
ru: дней

en: entries
ru: записей

en: equals
ru:  равно

en: filtered from
ru: отфильтровывают от

en: free reCAPTCHA key
ru: бесплатный ключ reCAPTCHA здесь

en: greater than
ru:  больше, чем

en: hour
ru: час

en: hours
ru: часов

en: in the popup box:
ru: во всплывающем окне:

en: is invalid
ru: является недействительным

en: italic
ru: курсив

en: less than
ru:  меньше, чем

en: maximum
ru: максимум

en: minimum
ru: минимум

en: minute
ru: минута

en: minutes
ru: минут

en: month
ru: месяц

en: months
ru: месяцев

en: normal
ru: нормальный

en: not contains
ru: не содержит

en: not equals
ru:  не равно

en: of
ru: из

en: of the following match:
ru: условие выполняется:

en: optional
ru: необязательно

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
ru: вариантов показано. Нажмите кнопку "Изменить настройки ", чтобы просмотреть все варианты.

en: px
ru: точек

en: reCAPTCHA Language
ru: Язык reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
ru: Тема оформления

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ru: рекапчи требует ключ API, состоящий из \"сайт\" и \"частной\" ключа. Вы можете зарегистрироваться для

en: second
ru: второй

en: seconds
ru: секунды

en: this button if
ru:  эту кнопку, если

en: this field if
ru: это поле, если

en: to
ru: по

en: total
ru: общий

en: week
ru: неделя

en: weeks
ru: недели

en: weight
ru: вес

en: year
ru: год

en: years
ru: лет
