ARForms v2.7.8 - en to pt translation catalogue (1010 entries)

en:  Button Height
pt: botão Altura

en: %1$s Form submitted on %2$s
pt: % 1 $ S Formulário apresentado em% 2 $ s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
pt: Formulário% 1 $ S foi apresentado em% 2 $ s.

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar Aweber com essa forma.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar o contato constante com este formulário.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar GVO com este formulário.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar Getresponse com este formulário.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar IContact com este formulário.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar Mailchip com este formulário.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
pt: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Por favor, ativar sua licença para configurar eBizac com este formulário.)

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
pt: (Clique nos botões de nuvem abaixo indicadas para copiar suas propriedades CSS relevantes. Aplicar propriedades diretamente. Não defina classe)

en: (Blank Section)
pt: (Seção em branco)

en: (Blank)
pt: (Em branco)

en: (Click here to add description or instructions)
pt: (Clique aqui para adicionar uma descrição ou instruções)

en: (Click here to add text)
pt: (Clique aqui para adicionar o texto)

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
pt: (por exemplo, 3 meses, 2 anos, etc)

en: (eg. 100% - end of page)
pt: (por exemplo, 100% -. final da página)

en: 65 or Above
pt: 65 ou mais

en: : You can adjust height and width of modal box
pt: : Você pode ajustar a altura e largura da caixa modal

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
pt: Uma chave de licença válida lhe dá direito a apoiar e permite atualizações automáticas. Além disso, você pode remover o link Rebradning somente após ativar sua licença. Uma chave de licença só pode ser usado para uma instalação do WordPress em um momento.

en: ADD ARFORMS FORM
pt: Adicionar formulário ARFORMS

en: API Key
pt: chave API

en: ARForms License
pt: ARForms Licença

en: AWEBER LIST
pt: LISTA aweber

en: Access Token
pt: token de Acesso

en: Access this Settings Page
pt: Acesse Configurações esta página

en: Action
pt: ação

en: Activate License
pt: ativar licença

en: Activation Information	:
pt: Activação Informação :

en: Active
pt: ativa

en: Active State
pt: Estado ativo

en: Active color
pt: cor ativa

en: Add ARForms Form
pt: Adicionar ARForms Form

en: Add Entries from Admin Area
pt: Adicionar entradas da Área de Administração

en: Add Field
pt: Adicionar campo

en: Add File
pt: Adicionar Arquivo

en: Add Icon (Bootstrap Style)
pt: Adicionar Icon (Bootstrap Style)

en: Add New Form
pt: forma ADD

en: Add New Law
pt: Adicionar Nova Lei

en: Add To Site
pt: publicar

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
pt: Adicionar um valor separado para usar para cálculos, encaminhamento de e-mail, economizando para o banco de dados, e muitos outros usos. Os valores de opção são salvos, enquanto os rótulos de opção são apresentados no formulário.

en: Add an Option
pt: Adicionar uma opção

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
pt: Adicionar mais recursos para ARForms usando Add-Ons

en: Add to page
pt: Adicionar a página

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
pt: Add-On listagem está disponível no momento. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Add/Edit Custom Displays
pt: Adicionar Exibe / Personalizadas

en: Add/Edit Forms and Templates
pt: Adicionar / Editar formulários e modelos

en: Addons
pt: complementos

en: Address
pt: endereço

en: Admin Email
pt: Email do Admin

en: Admin Message
pt: Administrador Mensagem

en: Advance
pt: Avance

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advanced Form Elements
pt: Avançado Form Elements

en: Affiliate Code
pt: Código de afiliados

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Afrikaans
pt: afrikaans

en: Ajax based submission
pt: Fundamento baseado Ajax

en: Ajax error while saving form
pt: Ajax erro ao salvar forma

en: Albania
pt: Albânia

en: Albanian
pt: albanês

en: Algeria
pt: Argélia

en: Align
pt: Alinhe

en: Alignment
pt: alinhamento

en: All Forms
pt: todas as Formas

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Allowed file types
pt: Tipos de arquivos permitidos

en: American Samoa
pt: Samoa americana

en: Antarctica
pt: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt: Antigua e Barbuda

en: Any
pt: qualquer

en: Apply
pt: Aplique

en: April
pt: abril

en: Arabic
pt: Árabe

en: Are you applying for?
pt: Você está aplicando para?

en: Are you sure you want to delete this entries?
pt: Tem certeza de que quer apagar esta entrada?

en: Are you sure you want to delete this entry?
pt: Tem certeza de que quer apagar esta entrada?

en: Are you sure you want to delete this field?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este campo?

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
pt: Tem certeza de que quer apagar esta forma (s)?

en: Are you sure you want to delete this form?
pt: Tem certeza de que deseja excluir este formulário?

en: Are you sure you want to reset form style?
pt: Tem certeza de que deseja redefinir o estilo do formulário?

en: Armenian
pt: armenian

en: Attach file with email
pt: Anexar arquivo com e-mail

en: August
pt: agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Auto response email
pt: E-mail de resposta automática

en: Azerbaijan
pt: Azerbaijão

en: Azerbaijani
pt: Azerbaijão

en: BG Color
pt: BG Cor

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Hover Image
pt: Background Hover Imagem

en: Background Image
pt: imagem de Fundo

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Bar Color
pt: bar Cor

en: Basic
pt: Básico

en: Basic Form Elements
pt: Formulário Básico Elements

en: Basic Options
pt: Opções básicas

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bengali
pt: bengali

en: Bhutan
pt: Butão

en: Big
pt: grande

en: Black
pt: preto

en: Blank Field
pt: O campo em branco

en: Blank Form
pt: blank form

en: Blue
pt: azul

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Border Color
pt: Cor da margem

en: Border Settings
pt: Configurações de fronteira

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnian
pt: bósnio

en: Bottom
pt: fundo

en: Brand Icons
pt: marca Icons

en: Brazil
pt: Brasil

en: Browser Name
pt: Nome navegador

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian
pt: búlgaro

en: Bulk Actions
pt: Acções em

en: Button
pt: botão

en: Button Angle
pt: botão de Ângulo

en: Button Background
pt: botão Background

en: Button Hover (Popup)
pt: Botão Hover (Popup)

en: Button Text
pt: Texto do Botão

en: Button Width
pt: botão Largura

en: Button angle :
pt: Ângulo Button:

en: CSS Custom Property
pt: CSS propriedade personalizada

en: CSS Property
pt: de propriedades CSS

en: Calendar Localization
pt: Calendário de Localização

en: Calendar Style
pt: Calendário Estilo

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Campaign Name
pt: Nome da campanha

en: Can't read the above security code?
pt: Não foi possível ler o código de segurança acima?

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: cancelar

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Captcha
pt: captcha

en: Caption :
pt: Legenda:

en: Catalan
pt: Catalão

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Center
pt: centro

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africano

en: Change Icon
pt: Alterar ícone

en: Chart Icons
pt: Icons Gráfico

en: Check Boxes
pt: Caixas de seleção

en: Check Full Log
pt: Verificar o registro completo

en: Checkbox & Radio Style
pt: Checkbox & Radio Estilo

en: Checkbox 1
pt: checkbox 1

en: Checkbox 2
pt: checkbox 2

en: Checkboxes
pt: Caixas de seleção

en: Chinese Simplified
pt: Chinês Simplificado

en: Chinese Traditional
pt: tradicional Chinesa

en: Chinese(Simplified)
pt: Chinês simplificado)

en: Chinese(Traditional)
pt: Chinês tradicional)

en: Choose File
pt: Escolha Arquivo

en: Choose Icon
pt: Escolha Ícone

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
pt: Escolha os conjuntos de caracteres que você deseja adicionar com fontes do Google

en: Clear Default Text on Focus
pt: Limpar Texto Padrão em Foco

en: Click here to add optional description or instructions
pt: Clique aqui para adicionar uma descrição ou instruções opcional

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
pt: Clique nos botões de nuvem abaixo indicadas para copiar suas propriedades CSS relevantes. Aplicar propriedades diretamente. Não defina classe.

en: Click to mark as
pt: Clique para marcar como

en: Clock Settings
pt: Definições do Relógio

en: Close
pt: Fechar

en: College / University Name
pt: Faculdade / Universidade Nome

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Color
pt: Cor

en: Colorpicker Type
pt: colorpicker Tipo

en: Colors :
pt: cores:

en: Columns
pt: colunas

en: Comoros
pt: Comores

en: Computer View
pt: computador Vista

en: Conditional Law
pt: Lei condicional

en: Confirm Email
pt: confirmar E-Mail

en: Confirm Email Label
pt: Confirme Email Etiqueta

en: Confirm Email Placeholder
pt: Confirme Email Placeholder

en: Confirm Email does not match with email
pt: Confirmar e-mail não corresponde com e-mail

en: Confirm Password Label
pt: Confirm Password Etiqueta

en: Confirm Password Placeholder
pt: Confirmar senha Placeholder

en: Confirm Password does not match with password
pt: Confirm Password não corresponde com a senha

en: Confirmation Message
pt: Mensagem de Confirmação

en: Contact No
pt: contato No

en: Contact Us
pt: Fale conosco

en: Contact us
pt: contato conosco

en: Content
pt: Conteúdo

en: Continue
pt: continue

en: Countries
pt: países

en: Country
pt: país

en: Create Date
pt: Criar Data

en: Created at
pt: Criado em

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatian
pt: croata

en: Currency Icons
pt: Icons Moeda

en: Current Company Detail
pt: Detail atual Empresa

en: Current Salary
pt: Salary atual

en: Custom CSS
pt: CSS personalizada

en: Custom Styling Properties
pt: Propriedades estilo personalizado

en: Customer Email
pt: cliente Email

en: Customer Email:
pt: Cliente Email:

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech
pt: Checa

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: DELETE ENTRY
pt: APAGAR ENTRADA

en: DELETE FIELD
pt: Apagar campo

en: DELETE FORM
pt: APAGAR FORM

en: Daily
pt: diário

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Dark
pt: escuro

en: Dashed
pt: tracejada

en: Date Format
pt: Formato de data

en: Date Range
pt: Intervalo de datas

en: Date is invalid
pt: Date é inválido

en: Days
pt: days

en: December
pt: dezembro

en: Default Color
pt: Cor padrão

en: Default Messages On Form
pt: Mensagens default no Formulário

en: Default Submit Button
pt: Padrão botão Enviar

en: Default Value
pt: Valor padrão

en: Default message displayed after form is submitted.
pt: Mensagem padrão exibido após formulário é enviado.

en: Default value
pt: O valor padrão

en: Delete
pt: excluir

en: Delete Configuration
pt: Exclua Configuração

en: Delete Entries from Admin Area
pt: Excluir entradas da Admin área

en: Delete Field
pt: Exclua campo

en: Delete Forms and Templates
pt: Exclua formulários e modelos

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Desired Salary
pt: Salary desejar

en: Developer
pt: desenvolvedor

en: Diploma / Degree Name
pt: Diploma / Degree Nome

en: Directional icons
pt: ícones direcionais

en: Disable
pt: desativar

en: Dislike
pt: Não gosto

en: Dislike Title
pt: Não gosto Título

en: Display Form of ARForms
pt: Mostrar Form de ARForms

en: Display a Message
pt: Exibir uma mensagem

en: Display content from another page
pt: Mostrar o conteúdo de outra página

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Done
pt: Concluído

en: Dotted
pt: pontilhada

en: Duplicate
pt: duplicar

en: Dutch
pt: Holandês

en: East Timor
pt: Timor Leste

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit Entries from Admin Area
pt: Editar entradas da Área admin

en: Edit Options
pt: editar Opções

en: Education and Experience Details
pt: Educação e experiência Detalhes

en: Egypt
pt: Egito

en: Eighteenth
pt: décimo oitavo

en: Eighth
pt: oitavo

en: Eleventh
pt: décimo primeiro

en: Email Address
pt: email address

en: Email Marketers
pt: e-mail marketing

en: Email Marketing Tools
pt: Tools Email Marketing

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
pt: Ferramentas Email Marketing configuração salva com sucesso.

en: Email Settings
pt: Configurações Email

en: Email field mapping
pt: Mapeamento de campo Email

en: Email is invalid
pt: E-mail é inválido

en: Email marketers
pt: e-mail marketing

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
pt: Tag embarcados para youtube, mapa etc são suportados.

en: Enable
pt: Ativar

en: Enable Conditional Law
pt: Habilite Law condicional

en: Enable Double Opt-in
pt: Ativar Opt-in duplo

en: Enable Running Total
pt: Habilite Running Total

en: End Year
pt: final de Ano

en: English (UK)
pt: Inglês (UK)

en: English (US)
pt: Inglês (EUA)

en: English/UK
pt: Inglês / Reino Unido

en: English/Western
pt: Inglês / Western

en: Enter consumer key
pt: Enter key consumidor

en: Enter consumer secret
pt: Enter secreta do consumidor

en: Entries
pt: entradas

en: Entries List
pt: Lista de entradas

en: Entries deleted successfully
pt: Entradas excluído com sucesso

en: Entries were Successfully Destroyed
pt: As inscrições foram sucesso Destruído

en: Entry Key
pt: Key Entry

en: Entry creation date
pt: Entrada data de criação

en: Entry deleted successfully
pt: Entrada excluído com sucesso

en: Entry is Successfully Created
pt: A entrada é criado com êxito

en: Entry is Successfully Deleted
pt: A entrada é eliminado com sucesso

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Error Settings
pt: Configurações de erro

en: Error State
pt: Estado de erro

en: Estonia
pt: Estônia

en: Estonian
pt: Inglês

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Experience
pt: experiência

en: Experienced
pt: Experiente

en: Export Entries
pt: Export entradas

en: Export Form(s)
pt: Form Exportação (s)

en: Export To CSV
pt: Exportar para CSV

en: Export to CSV
pt: Exportar para CSV

en: External popup window
pt: Janela pop-up externo

en: Failed to write file to disk.
pt: Falha ao gravar o arquivo em disco.

en: Family
pt: família

en: Faroese
pt: das Ilhas Faroé

en: Farsi/Persian
pt: Persa / persa

en: February
pt: fevereiro

en: Feedback Form
pt: Qualificações

en: Field Description
pt: campo Descrição

en: Field Editor
pt: editor

en: Field ID
pt: O campo ID

en: Field Inner Spacing
pt: Campo Inner Espaçamento

en: Field Options
pt: Opções de campo

en: Field Spacing
pt: O campo Espaçamento

en: Field Transparency
pt: campo Transparência

en: Field Width
pt: Largura do campo

en: Field custom width
pt: Largura personalizada Campo

en: Field description settings
pt: Descrição das definições de campo

en: Field label
pt: rotulagem Campo

en: Field wrapper
pt: Wrapper campo

en: Fields
pt: campos

en: Fifteenth
pt: décimo quinto

en: Fifth
pt: quinto

en: Fiftieth
pt: quinquagésimo

en: File Type Icons
pt: Arquivo Tipo Icons

en: File is empty. Please upload something more substantial.
pt: O arquivo está vazio. Faça upload de algo mais substancial.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pt: O arquivo está vazio. Faça upload de algo mais substancial. Este erro também pode ser causado por uploads ser desabilitado no seu php.ini ou pelo post_max_size sendo definida como menor que upload_max_filesize em php.ini.

en: File is invalid
pt: De arquivo é inválido

en: File is not proper.
pt: O arquivo não é adequada.

en: File upload stopped by extension.
pt: O upload do arquivo parado pela extensão.

en: Finland
pt: Finlândia

en: Finnish
pt: finlandês

en: First
pt: primeiro

en: First Name
pt: primeiro nome

en: First Page Label
pt: Primeira Etiqueta Page

en: First name mapping
pt: Primeiro mapeamento de nome

en: Fixed
pt: fixa

en: Flat
pt: Plano

en: Fly / Sticky Button
pt: Fly / Botão A ler

en: Follow these steps to add the form into page:
pt: Siga estes passos para adicionar o formulário na página:

en: Font
pt: Fonte

en: Font Family
pt: família de fontes

en: Font Settings
pt: Configurações de fonte

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Font Style
pt: Estilo da fonte

en: For Running Total you need to add formula inside
pt: Para a execução total que você precisa adicionar fórmula dentro

en: Form Background
pt: Background Form

en: Form Border
pt: Border Form

en: Form Control Icons
pt: Formar ícones de controle

en: Form Entries
pt: formulário de Inscrições

en: Form Entry
pt: Formulário de Inscrição

en: Form Global CSS
pt: Form global CSS

en: Form Imported Successfully
pt: Formulário importado com sucesso

en: Form Imported Successfully.
pt: Form importados com sucesso.

en: Form Settings
pt: Configurações de formulário

en: Form Submission Method
pt: Método Formulário de Apresentação

en: Form Title
pt: Formulário Título

en: Form Type
pt: Tipo de formulário

en: Form Width
pt: Formulário Largura

en: Form description
pt: Descrição do formulário

en: Form inner wrapper
pt: Form invólucro interior

en: Form is Successfully Deleted
pt: A forma é eliminado com sucesso

en: Form is Successfully Updated
pt: Form é sucesso Atualizado

en: Form is successfully submitted. Thank you!
pt: Formulário é enviado com sucesso. Thank you!

en: Form is successfully updated
pt: Form é atualizado com êxito

en: Form outer wrapper
pt: Form capa exterior

en: Form submitted on
pt: Formulário apresentado em

en: Form title
pt: title Form

en: Form title & description
pt: Título Form & descrição

en: Form width will be overwritten
pt: Largura do formulário serão substituídos

en: Forms
pt: Formulários

en: Fortieth
pt: quadragésimo

en: Forty Eighth
pt: quarenta Oitava

en: Forty Fifth
pt: quarenta Quinta

en: Forty First
pt: quarenta Primeira

en: Forty Fourth
pt: quarenta Quarta

en: Forty Ninth
pt: quarenta Ninth

en: Forty Second
pt: quarenta Second

en: Forty Seventh
pt: quarenta Sétimo

en: Forty Sixth
pt: quarenta Sexta

en: Forty Third
pt: quarenta Terceira

en: Fourteenth
pt: décimo quarto

en: Fourth
pt: quarto

en: France
pt: França

en: French
pt: Francês

en: French (Canadian)
pt: Francês (Canadiano)

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French/Swiss
pt: Francês / Suíça

en: Fresher / Experienced
pt: Mais fresco / Experiente

en: Friday
pt: sexta-feira

en: From/Reply to Email
pt: De / Responder para e-mail

en: From/Replyto Email
pt: De / ReplyTo Email

en: From/Replyto Name
pt: De / Nome ReplyTo

en: Full Time
pt: tempo total

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Gender Icons
pt: Ícones do género

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: General icons
pt: ícones gerais

en: General setting changes saved successfully.
pt: Alterações de configuração gerais salva com sucesso.

en: German
pt: Alemão

en: German (Autstria)
pt: Alemão (Autstria)

en: German (Switzerland)
pt: Alemão (Suíça)

en: Germany
pt: Alemanha

en: Ghana
pt: Gana

en: Global Settings
pt: Definições globais

en: Good
pt: boa

en: Google Fonts
pt: Fontes do Google

en: Greece
pt: Grécia

en: Greek
pt: grego

en: Green
pt: verde

en: Greenland
pt: Groenlândia

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Hand Icons
pt: Ícones da mão

en: Handle color
pt: cor Handle

en: Handle type
pt: tipo Handle

en: Have you saved your form already ?
pt: Você já salvou a sua forma já?

en: Hebrew
pt: hebraico

en: Height
pt: Altura

en: Height :
pt: Altura:

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
pt: Aqui todos os tipos », todos os tipos de arquivos suportados pela sua instalação do WordPress.

en: Hidden Field
pt: campo oculto

en: Hide
pt: esconder

en: Hide Labels
pt: Esconder Labels

en: Hide success message after
pt: Esconder sucesso mensagem depois

en: Horizontal Center
pt: Horizontal Centro

en: Hour
pt: hour

en: Hover Color
pt: Hover Cor

en: How you want to include this form into page?
pt: Como você deseja incluir este formulário para página?

en: Hungary
pt: Hungria

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icelandic
pt: islandês

en: Icon
pt: ícone

en: Icon Color
pt: ícone Cor

en: Icontact
pt: iContact

en: If not provided anything it will be auto
pt: Se não for fornecido qualquer coisa que vai ser auto

en: Image
pt: imagem

en: Image URL
pt: image URL

en: Image is invalid
pt: Imagem é inválido

en: Import / Export Forms
pt: Importação / Exportação Forms

en: Inactive
pt: inativo

en: Incorrect Field
pt: campo incorreto

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesian
pt: indonésio

en: Inherit
pt: herdar

en: Input Field Settings
pt: Configurações do Campo de Entrada

en: Input element
pt: input elemento

en: Input elements
pt: elementos input

en: Insert form into widget:
pt: Insira forma em widget:

en: Internal
pt: Interno

en: Invalid form submission.
pt: Envio do formulário inválido.

en: Invalid minimum characters length
pt: Caracteres comprimento mínimo inválido

en: Iran
pt: Irã

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italian
pt: Italiano

en: Italy
pt: Itália

en: January
pt: janeiro

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese
pt: japonês

en: Job Application
pt: Aplicação de trabalho

en: Job Application Form
pt: Form Job Application

en: July
pt: julho

en: June
pt: junho

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quênia

en: Key
pt: chave

en: Korean
pt: coreano

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: LINK TYPE
pt: Link Tipo

en: LIST NAME
pt: nome da lista

en: Label
pt: Etiqueta

en: Label Name
pt: Nome de etiqueta

en: Label Position
pt: Etiqueta Posição

en: Label Settings
pt: Configurações de rótulo

en: Label Width
pt: Largura da Etiqueta

en: Last name
pt: sobrenome

en: Last name mapping
pt: Última mapeamento de nome

en: Latvia
pt: Letónia

en: Latvian
pt: Letônia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Left
pt: esquerda

en: Left side
pt: lado esquerdo

en: Left to Right
pt: Esquerda para direita

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libya
pt: Líbia

en: License Activated Successfully.
pt: License ativada com sucesso.

en: License Deactivated Successfully.
pt: Licença desativado com sucesso.

en: Light
pt: Claro

en: Like
pt: como

en: Like Title
pt: como título

en: Line
pt: linha

en: Link
pt: link

en: Link Hover (Popup)
pt: Fazer a ligação Hover (Popup)

en: Link Position?
pt: link Posição?

en: Link Type ?
pt: Tipo de Link?

en: Link Type?
pt: Tipo de Link?

en: List ID
pt: lista de ID

en: List Name
pt: Nome da lista

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Lithuanian
pt: Lituânia

en: Loading...
pt: Carregando ...

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Malay
pt: malaio

en: Malayalam
pt: malayalam

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Manage ARForms License
pt: Gerencie ARForms Licença

en: Manage Forms
pt: Gerenciar formulários

en: Manager
pt: gerente

en: March
pt: Março

en: Margin
pt: margem

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Max Date e.g. 20/01/2020
pt: Max Data por exemplo 20/01/2020

en: Maximum
pt: máximo

en: May
pt: Maio

en: Medical icons
pt: ícones médicos

en: Message
pt: mensagem

en: Message for blank field
pt: Mensagem para campo em branco

en: Message for invalid Email
pt: Mensagem para inválido Email

en: Message for invalid Password
pt: Mensagem para inválido Senha

en: Message for invalid submission
pt: Mensagem para apresentação inválido

en: Message for minimum length
pt: Mensagem de comprimento mínimo

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
pt: Mensagem será apresentada se o formulário for apresentado, mas existe Duplicate entry.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
pt: Mensagem será apresentada quando dados incorretos são inseridos de falta.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
pt: Mensagem será apresentada quando necessário campos é deixado em branco.

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Min Date e.g. 20/01/2000
pt: Min Data por exemplo 20/01/2000

en: Minimum
pt: mínimo

en: Minimum Length
pt: Comprimento mínimo

en: Miss
pt: senhorita

en: Missing a temporary folder.
pt: Faltando uma pasta temporária.

en: Mobile View
pt: Site Mobile

en: Modal
pt: modal

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Month
pt: mês

en: Monthly
pt: Mensal

en: Months
pt: meses

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Move
pt: mover

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Mr
pt: mr

en: Mrs
pt: mrs

en: Multiline Text
pt: Texto multilinha

en: Multiple Rows
pt: várias linhas

en: N/A
pt: N / D

en: NEW FORM
pt: formar novas

en: NO
pt: NÃO

en: Name
pt: nome

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Neutral
pt: neutro

en: New Zealand
pt: nova Zelândia

en: Next Button Text
pt: Botão seguinte texto

en: Next button
pt: botão Next

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Nineteenth
pt: décimo nono

en: Ninth
pt: nono

en: No
pt: Não

en: No data available in table
pt: Não existem dados disponíveis na tabela

en: No entries were specified
pt: Nenhuma entrada foram especificados

en: No file selected
pt: Nenhum arquivo selecionado

en: No file was uploaded.
pt: Nenhum arquivo foi enviado.

en: No form is found
pt: Nenhuma forma é encontrada

en: No matching records found
pt: Não há registros correspondentes foram encontrados

en: No one! You do not have permission
pt: Ninguém! Você não tem permissão

en: None
pt: Nenhum

en: Normal
pt: normal

en: Normal State
pt: normal Estadual

en: Normal View
pt: View Normal

en: Normal submission
pt: submissão normal

en: North Korea
pt: Coréia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Not Verified
pt: não verificado

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
pt: Nota: 0 (zero) significa que nunca vai esconder mensagem de sucesso

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
pt: Nota: Possível argumento para) posição argumento posição 1. 2. =) posição \"esquerda\" = \"right\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
pt: Nota: Possível argumento para) posição argumento posição 1. =) posição \"top\" 2. =) posição \"bottom\" 3. = 4) posição \"esquerda\" = \"right\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
pt: Nota: Possível argumento para o tipo argumento 1.) type = \"link\" 2.) type = \"button\" 3.) type = \"onload\".

en: Note: Set your custom html content
pt: Nota: Defina o seu conteúdo html personalizado

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
pt: Observação: Este campo não será exibido no formulário. Enter o valor a ser escondido.

en: November
pt: novembro

en: Number
pt: número

en: Number Range
pt: número Intervalo

en: Number is out of range
pt: Número está fora de alcance

en: Number of rows
pt: Número de linhas

en: October
pt: outubro

en: Off Days
pt: off Dias

en: Okay
pt: ok

en: On Page Load
pt: No carregamento da página

en: On Submit
pt: em Enviar

en: Open popup when user scroll % of page after page load
pt: Abrir pop-up quando o utilizador% rolagem de página após página carregar

en: Option Label
pt: Etiqueta opção

en: Optional
pt: Opcional

en: Orange
pt: laranja

en: Other CSS
pt: outros CSS

en: Other Settings
pt: outras definições

en: Page
pt: page

en: Page Break
pt: page Break

en: Page Break Tab Background Color
pt: Página Tab cor quebrar

en: Page Label
pt: Etiqueta Page

en: Page break
pt: quebra de página

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestine
pt: Palestina

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Part Time
pt: tempo parcial

en: Password
pt: Senha

en: Password Strength Meter
pt: Medidor de Força da senha

en: Payment Icons
pt: Ícones de pagamento

en: Percentage
pt: percentagem

en: Persian
pt: persa

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: telefone

en: Phone Number
pt: número de telefone

en: Phone is invalid
pt: Telefone é inválido

en: Placeholder Text
pt: texto de espaço reservado

en: Please Enable Zip extension on your server.
pt: Por Favor Habilite extensão Zip em seu servidor.

en: Please Select File :
pt: Por favor selecione Arquivo:

en: Please Select Form
pt: Selecione Form

en: Please Select Form(s)
pt: Selecione Form (s)

en: Please add one or more rules
pt: Por favor, adicione um ou mais regras

en: Please enter a valid email address
pt: Por favor insira um endereço de e-mail válido

en: Please enter a valid website
pt: Por favor insira um website válido

en: Please enter form name
pt: Por favor, indique nome do formulário

en: Please insert a message for your auto responder.
pt: Por favor, insira uma mensagem para o seu atendedor automático.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
pt: Por favor, mapear o campo de e-mail desejado a partir da lista de campos utilizados na sua forma. E o sistema irá enviar e-mail de resposta para este endereço.

en: Please select
pt: Por favor seleccione

en: Please select a custom display
pt: Por favor, selecione uma exibição personalizada

en: Please select a form
pt: Por favor seleccione um formulário

en: Please select a valid form
pt: Por favor seleccione uma forma válida

en: Please select file
pt: Por favor, selecione o arquivo

en: Please select one or more records.
pt: Por favor seleccione um ou mais registros.

en: Please select valid file
pt: Por favor, selecione o arquivo válido

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
pt: Por favor, chave local de instalação e uma chave privada em Configurações globais em contrário reCAPTCHA não aparece

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
pt: Por favor envie este formulário se você tiver problemas para ativar licença.

en: Please upload only zip files.
pt: Por favor, upload de apenas arquivos zip.

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
pt: Faça upload do arquivo zip exportado do ARForms plugin.

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
pt: Utilize qualquer um dos seguintes shortcode para adicionar forma em post / page / widget

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
pt: Utilize qualquer um dos seguintes shortcode para adicionar formulário em modelo

en: Please wait while you are redirected.
pt: Por favor aguarde enquanto você será redirecionado.

en: Poland
pt: Polônia

en: Polish
pt: polonês

en: Pop-up View
pt: Pop-up Exibir

en: Portuguese
pt: português

en: Portuguese (Brazil)
pt: Português - Brasil)

en: Portuguese (Portugal)
pt: Português (Portugal)

en: Portuguese/Brazilian
pt: Português / brasileiro

en: Position
pt: posição

en: Position apply for?
pt: Posição candidatar?

en: Powered by
pt: distribuído por

en: Prefer Not to Answer
pt: Prefiro não responder

en: Prefix
pt: prefixo

en: Prefix & Suffix Style
pt: Prefixo e Sufixo Estilo

en: Preset Field Choices
pt: Escolhas de campo predefinidos

en: Preview
pt: Pré-Visualização

en: Previous Button Text
pt: Botão Anterior Texto

en: Previous button
pt: botão Anterior

en: Private Key
pt: chave Privada

en: Problem in submission. Errors are marked below.
pt: Problema em submissão. Os erros são marcadas abaixo.

en: Product License
pt: License Product

en: Purchase Code
pt: Código de Compra

en: Purchase Code:
pt: Comprar cupom:

en: Purchased On:
pt: Comprado em:

en: RECAPTCHA Configuration
pt: Configuração RECAPTCHA

en: RSVP Form
pt: RSVP do Formulário

en: Radio Buttons
pt: Botões de Rádio

en: Range
pt: gama

en: Range Default Value
pt: Intervalo Valor padrão

en: Range Selector
pt: Faixa Selector

en: Rebranding
pt: rebranding

en: Record is deleted successfully.
pt: Record está excluído com sucesso.

en: Redirect to URL
pt: Redirecionar para URL

en: Refresh
pt: Refrescar

en: Refresh List
pt: Atualizar lista

en: Registration Form
pt: Formulário de Inscrição

en: Remove
pt: removê

en: Remove Button text
pt: Remova o texto Botão

en: Remove License
pt: Remover License

en: Remove rebranding link
pt: Remover o link rebranding

en: Representative
pt: representante

en: Required field
pt: campo obrigatório

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset default value
pt: Valor default reset

en: Right
pt: direito

en: Right side
pt: lado direito

en: Right to Left
pt: Direita para a esquerda

en: Romania
pt: Roménia

en: Romanian
pt: Romeno

en: Round
pt: rodada

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: SHORTCODES
pt: Shortcodes

en: SMTP Host
pt: host SMTP

en: SMTP Password
pt: Senha SMTP

en: SMTP Port
pt: Porta SMTP

en: SMTP Server
pt: Servidor SMTP

en: SMTP Test E-Mail
pt: SMTP Teste de E-Mail

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Satisfaction
pt: satisfação

en: Satisfied
pt: satisfeito

en: Saturday
pt: sábado

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: save

en: Save Changes
pt: save Changes

en: Saved Value
pt: Valor guardado

en: Saving
pt: salvando

en: Search
pt: Pesquisa

en: Second
pt: segundo

en: Second Page Label
pt: Segundo Etiqueta Page

en: Section
pt: seção

en: Section Padding
pt: seção Padding

en: Select
pt: Selecione

en: Select 1
pt: Selecione uma

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
pt: Selecione <strong> Campo de texto Linha </ strong> ou campo <strong> E-mail </ strong> para enviar resposta automática de e-mail para esse endereço. Primeiro você precisa criar esse campo no próprio formulário.

en: Select Field
pt: Selecione Campo

en: Select First Name
pt: Selecione Nome

en: Select Form
pt: Selecione Formulário

en: Select Last Name
pt: Selecione Sobrenome

en: Select Prefix / Suffix
pt: Escolha de prefixo / sufixo

en: Select a form to insert into page
pt: Selecione um formulário para inserir na página

en: Select a value to insert into the box below
pt: Selecione um valor para inserir na caixa abaixo

en: Select captcha
pt: Selecionar captcha

en: Select date From
pt: Selecionar uma data do

en: Select field to send mail
pt: Campo Selecione para enviar email

en: Select form
pt: Selecione o formulário

en: Selecting
pt: Seleção

en: Send Test E-mail
pt: Enviar email de teste

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
pt: Send uma resposta automática ao administrador após enviar o formulário

en: Send an automatic response to users after submitting the form
pt: Send uma resposta automática para os usuários após enviar o formulário

en: Send test mail
pt: Enviar email de teste

en: September
pt: setembro

en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

en: Set Current Date
pt: Definir data atual

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
pt: Definir lógica condicional para exibir / ocultar esse campo através da aplicação de regras que dependem de entrada do usuário. Você pode adicionar quantos condições como você necessário para corresponder aos seus critérios.

en: Settings
pt: configurações

en: Settings Saved.
pt: Configurações salvas.

en: Seventeenth
pt: décimo sétimo

en: Seventh
pt: sétimo

en: Shadow
pt: sombra

en: Short
pt: Curto

en: Show
pt: Mostrar

en: Show / Hide columns
pt: Mostrar / ocultar colunas

en: Show Year/Month Dropdown
pt: Mostrar Ano / Mês suspensa

en: Showing
pt: Mostrando

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Single Line Text
pt: Linha de texto

en: Single Row
pt: Linha Única

en: Site Key
pt: site Key

en: Sixteenth
pt: décimo sexto

en: Sixth
pt: sexto

en: Size
pt: tamanho

en: Size :
pt: tamanho:

en: Skills & Qualification
pt: Skills e Qualification

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovênia

en: Slovenian
pt: eslovena

en: Small
pt: pequeno

en: Solid
pt: Sólido

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt: Desculpe, este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança.

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Spanish (Latin America)
pt: Espanhol (América Latina)

en: Specified file failed upload test.
pt: O arquivo especificado falhou no teste de upload.

en: Specify types
pt: especificar os tipos

en: Square
pt: Praça

en: Start Year
pt: Começo do ano

en: Step
pt: passo

en: Sticky
pt: A ler

en: Sticky view
pt: vista A ler

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
pt: Indicador de Força será indicam senha como um forte, somente quando a senha contém valores numéricos alfa e caracteres especiais.

en: Strength indicator
pt: indicador de força

en: Strong
pt: forte

en: Style
pt: estilo

en: Subject
pt: Assunto

en: Submission Failed Message
pt: Mensagem Apresentação Falha

en: Submit
pt: Enviar

en: Submit Button Options
pt: Opções de botão Enviar

en: Submit Button Settings
pt: Configurações do botão Enviar

en: Submit align
pt: Enviar align

en: Submit button
pt: botão Enviar

en: Submit wrapper
pt: Enviar Wrapper

en: Subscription Form
pt: Formulário de Inscrição

en: Success
pt: sucesso

en: Success Message
pt: Mensagem de Sucesso

en: Success Message Settings
pt: Configurações mensagem de sucesso

en: Success message
pt: mensagem de sucesso

en: Sudan
pt: Sudão

en: Suffix
pt: sufixo

en: Sunday
pt: domingo

en: Support
pt: Suporte

en: Support Expires On:
pt: Suporte Expira Em:

en: Survey
pt: pesquisa

en: Survey Bar Colors
pt: Levantamento Bar Cores

en: Survey Form
pt: formulário de pesquisa

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Tablet View
pt: Tablet Ver

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Telephone Country Codes
pt: Códigos de Telefone País

en: Template is Successfully Updated
pt: Template é com sucesso Actualização

en: Tenth
pt: décimo

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
pt: Teste de e-mail funciona somente após as configurações do servidor SMTP configure

en: Text
pt: texto

en: Text Align
pt: Alinhar texto

en: Text Color
pt: Cor do texto

en: Text Direction
pt: Direção do texto

en: Text Editor Icons
pt: Ícones do Editor de Texto

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
pt: Obrigado por assinatura com a gente. Nós entraremos em contato com você em breve.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
pt: Isso não é uma resposta para email address válido para a sua resposta automática.

en: That template cannot be edited
pt: Esse modelo não pode ser editado

en: The SMTP debugging output is shown below:
pt: A saída de depuração de SMTP é mostrada abaixo:

en: The full debugging output is shown below:
pt: A saída de depuração completa é mostrada abaixo:

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
pt: O reCAPTCHA não foi digitado corretamente

en: The uploaded file could not be moved to %s.
pt: O ARQUIVO enviado Localidade: Não PoDE Ser Movido parágrafo% s.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
pt: O arquivo enviado excede a diretiva MAX_FILE_SIZE que foi especificado no formulário HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
pt: O arquivo enviado excede a diretiva upload_max_filesize em php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt: O arquivo foi apenas parcialmente carregado.

en: Theme
pt: tema

en: There is a problem creating new template.
pt: Há um problema ao criar novo modelo.

en: There is an error deleting that entry
pt: Há um erro ao excluir essa entrada

en: There is any error while uncompressing zip.
pt: Não há qualquer erro durante a descompactação zip.

en: There is some error while processing your request
pt: Ocorreu um erro ao processar seu pedido

en: Third
pt: terceiro

en: Thirteenth
pt: décimo terceiro

en: Thirtieth
pt: trigésimo

en: Thirty Eighth
pt: trinta Oitavo

en: Thirty Fifth
pt: trinta Fifth

en: Thirty First
pt: trinta Primeira

en: Thirty Fourth
pt: trinta Quarta

en: Thirty Ninth
pt: trinta Nona

en: Thirty Sixth
pt: trinta Sexta

en: Thirty Third
pt: trinta Terceira

en: This field cannot be blank.
pt: Este campo não pode ficar em branco.

en: This field is invalid
pt: Este campo é inválido

en: This form is already deleted.
pt: Este formulário já está eliminado.

en: This form is currently not active, please try again later.
pt: Esta forma não está activa, por favor, tente novamente mais tarde.

en: This value must be unique.
pt: Este valor deve ser único.

en: This will be replaced with Entry ID.
pt: Este será substituído por Entry ID.

en: This will be replaced with IP Address.
pt: Este será substituído por Endereço IP.

en: This will be replaced with entry added time.
pt: Este será substituído por uma entrada secundária tempo.

en: This will be replaced with entry referer.
pt: Este será substituído por referer entrada.

en: This will be replaced with form name.
pt: Este será substituído por nome do formulário.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
pt: Este será substituído de forma todos os campos e etiquetas.

en: This will be replaced with name of site.
pt: Isto irá ser substituído com o nome do local.

en: This will be replaced with user browser name.
pt: Isto irá ser substituído com o nome de usuário do navegador.

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Time
pt: tempo

en: Timestamp
pt: timestamp

en: Title
pt: Título

en: Title Color
pt: Título Cor

en: To
pt: para

en: Track BG color
pt: Pista BG cor

en: Transportation Icons
pt: Ícones de transporte

en: Triangle
pt: triângulo

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidad e Tobago

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkish
pt: Turco

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Twelfth
pt: duodécimo

en: Twentieth
pt: vigésimo

en: Twenty Eighth
pt: Perca

en: Twenty Fifth
pt: vinte Fifth

en: Twenty First
pt: vinte Primeira

en: Twenty Fourth
pt: Vigésimo quarto

en: Twenty Second
pt: vinte Primeira

en: Twenty Seventh
pt: vinte Sétimo

en: Twenty Sixth
pt: vinte Sexta

en: Twenty Third
pt: Vigésimo terceiro

en: Type
pt: tipo

en: Type-in or bookmark
pt: Tipo-in ou marcador

en: U.S. State Abbreviations
pt: U.S. State Abreviaturas

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: Under 18
pt: Menores de 18

en: United Arab Emirates
pt: United arab emirates

en: Unsatisfied
pt: insatisfeito

en: Untitled Form
pt: Formulário sem título

en: Update
pt: atualização

en: Upload
pt: Carregar

en: Upload Resume
pt: Carregar Resume

en: Upload button text
pt: Texto botão Upload

en: Upload color
pt: Carregar cor

en: Upload font color
pt: Publique cor da fonte

en: Upload only CSV file.
pt: Carregar único arquivo CSV.

en: Urdu
pt: urdu

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Use Content from Page
pt: Use conteúdo da página

en: Use separate values
pt: Use valores separados

en: Using API
pt: usando API

en: Using Web-form
pt: Usando Web-form

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: VIEW ENTRY
pt: Ver Entrada

en: Validate Formula
pt: Validar Formula

en: Validate default value
pt: Validar valor padrão

en: Validation (Error)
pt: Validação (erro)

en: Validation Style Settings
pt: Settings Validação

en: Validation error settings
pt: Configurações de erro de validação

en: Vatican City
pt: Cidade do Vaticano

en: Verified
pt: Verificado

en: Verify
pt: Verifique

en: Very Satisfied
pt: muito Satisfeito

en: Very Unsatisfied
pt: muito insatisfeito

en: Video Player icons
pt: Ícones Video Player

en: Vietnam
pt: Vietnã

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: View Entries from Admin Area
pt: Exibir entradas da Admin área

en: View Entry
pt: Ver Entrada

en: View Forms and Templates
pt: Exibir formulários e modelos

en: View Reports
pt: Exibir relatórios

en: Views
pt: Visualizações

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens U.S.

en: Ways to publish your form
pt: Maneiras de publicar seu formulário

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
pt: Nós gostaríamos de ouvir de você. Por favor, envie-nos uma mensagem preenchendo o formulário abaixo e entraremos em contato com você em breve.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
pt: Lamentamos. A forma não é submetido com êxito.

en: Web Browser Icons
pt: Ícones do navegador da Web

en: Webform code from Aweber
pt: Código Webform de Aweber

en: Webform code from Constant Contact
pt: Código Webform de Constant Contact

en: Webform code from GVO Campaign
pt: Código Webform de Campaign GVO

en: Webform code from Getresponse
pt: Código Webform de Getresponse

en: Webform code from Icontact
pt: Código Webform de iContact

en: Webform code from Mailchimp
pt: Código Webform de Mailchimp

en: Webform code from eBizac
pt: Código Webform de eBizac

en: Website
pt: site

en: Website is invalid
pt: Site é inválido

en: Website/URL
pt: Site / URL

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Week Days
pt: dias da Semana

en: Width
pt: largura

en: Width :
pt: largura:

en: Window Opacity
pt: janela Opacidade

en: Wizard
pt: Assistente

en: Wordpress Server
pt: Servidor Wordpress

en: YES
pt: SIM

en: Year Range
pt: Faixa de ano

en: Yearly
pt: anualmente

en: Years
pt: anos

en: Yellow
pt: amarelo

en: Yes
pt: yes

en: You can enter classes not directly properties.
pt: Você pode inserir as classes não diretamente propriedades.

en: You do not have permission to perform this action
pt: Você não tem permissão para executar esta ação

en: You do not have permission to view this form.
pt: Você não tem permissão para visualizar este formulário.

en: You have already submitted that form
pt: Você já enviou essa forma

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
pt: Você deve salvar as últimas alterações antes de publicar formulário para a página.

en: Your entry is successfully deleted
pt: Seu registro é excluído com sucesso

en: Your submission was successfully saved.
pt: Sua apresentação foi salva com sucesso.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
pt: Seu email de teste não é enviado por algum motivo, Verifique sua configuração de SMTP

en: Your test mail is successfully sent
pt: Seu email de teste é enviado com êxito

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: at
pt: em

en: automatic width
pt: width automática

en: bold
pt: negrito

en: compulsory field.
pt: Campo obrigatório.

en: contains
pt: contém

en: entries
pt: entradas

en: equals
pt: iguala

en: filtered from
pt: filtrada a partir de

en: free reCAPTCHA key
pt: chave livre reCAPTCHA

en: greater than
pt: maior do que

en: hour
pt: horas

en: hours
pt: horas

en: in the popup box:
pt: na caixa de pop-up:

en: is invalid
pt: é inválido

en: italic
pt: itálico

en: less than
pt: menor que

en: maximum
pt: máxima

en: minimum
pt: mínimo

en: minute
pt: minuto

en: minutes
pt: minutos

en: month
pt: mês

en: months
pt: meses

en: normal
pt: normais

en: not contains
pt: não contém

en: not equals
pt: não iguala

en: of
pt: de

en: of the following match:
pt: da seguinte correspondência:

en: optional
pt: opcional

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
pt: opções mostradas. Botão Clique em \ \"Editar opções " para ver todos

en: reCAPTCHA Language
pt: reCAPTCHA Idioma

en: reCAPTCHA Theme
pt: reCAPTCHA Tema

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
pt: reCAPTCHA exige uma chave de API, que consiste em um \"local\" e uma chave \"privada\". Você pode se inscrever para uma

en: second
pt: segunda

en: seconds
pt: segondos

en: this button if
pt: este botão se

en: this field if
pt: este campo se

en: to
pt: a

en: total
pt: total de

en: week
pt: semana

en: weeks
pt: semanas

en: weight
pt: peso

en: year
pt: ano

en: years
pt: anos
