ARForms v2.7.8 - en to nl translation catalogue (1010 entries)

en:  Button Height
nl: knop Hoogte

en: %1$s Form submitted on %2$s
nl: %1$s Formulier ingediend op %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
nl: %1$s vorm is ingediend op %2$s.

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie voor Aweber configureren met dit formulier.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie voor Constant Contact Met dit formulier te configureren.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie om GVO te configureren met dit formulier.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie om Getresponse configureren met dit formulier.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie om Icontact configureren met dit formulier.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie om Mailchip configureren met dit formulier.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
nl: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Activeer uw licentie om eBizac configureren met dit formulier.)

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
nl: (Klik op de cloud knoppen hieronder om uw relevante css eigenschappen kopiëren. Solliciteer eigenschappen direct. Laat klasse niet te definiëren)

en: (Blank Section)
nl: (Lege sectie)

en: (Click here to add description or instructions)
nl: (Klik hier om een ​​beschrijving of instructies toe te voegen)

en: (Click here to add text)
nl: (Klik hier om tekst toe te voegen)

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
nl: (bijvoorbeeld 3 maanden, 2 jaar etc)

en: (eg. 100% - end of page)
nl: (bijvoorbeeld 100% -. einde van de pagina)

en: 65 or Above
nl: 65 of Boven

en: : You can adjust height and width of modal box
nl: : U kunt de hoogte en breedte van modale doos passen

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
nl: Een geldige licentiesleutel hebt u recht op ondersteuning en maakt automatische upgrades. Ook kunt u Rebradning link verwijderen pas na activeren van uw licentie. Een licentiesleutel alleen gebruikt voor een installatie van WordPress tegelijk.

en: ADD ARFORMS FORM
nl: ADD ARFORMS VORM

en: AWEBER LIST
nl: Aweber LIJST

en: Access Token
nl: toegang Token

en: Access this Settings Page
nl: Toegang tot deze instellingen Page

en: Action
nl: actie

en: Activate License
nl: Licentie activeren

en: Activation Information	:
nl: Activering Informatie :

en: Active
nl: actief

en: Active State
nl: actieve State

en: Active color
nl: actieve kleur

en: Add ARForms Form
nl: Voeg ARForms Form

en: Add Entries from Admin Area
nl: Inzendingen toevoegen van Admin Area

en: Add Field
nl: Field

en: Add File
nl: Bestand toevoegen

en: Add Icon (Bootstrap Style)
nl: Voeg Icoon (Bootstrap Style)

en: Add New Form
nl: Add Form

en: Add New Law
nl: Toevoegen nieuwe wet

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
nl: Voeg een afzonderlijke waarde te gebruiken voor de berekeningen, email routing, opslaan in de database, en vele andere toepassingen. De optie waarden worden opgeslagen terwijl de optie labels worden in de vorm.

en: Add an Option
nl: Voeg een optie

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
nl: Voeg meer functies aan ARForms behulp van Add-Ons

en: Add to page
nl: Toevoegen aan pagina

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
nl: Add-On bedrijf is momenteel niet beschikbaar. Probeer het later opnieuw.

en: Add/Edit Custom Displays
nl: Add / Edit Custom Displays

en: Add/Edit Forms and Templates
nl: Toevoegen / bewerken Formulieren en sjablonen

en: Addons
nl: addons

en: Address
nl: adres

en: Admin Email
nl: admin E-mail

en: Admin Message
nl: Admin Bericht

en: Advance
nl: vooruitgaan

en: Advanced
nl: geavanceerde

en: Advanced Form Elements
nl: Geavanceerde Vormelementen

en: Ajax based submission
nl: Ajax gebaseerde inzending

en: Ajax error while saving form
nl: Ajax-fout opgetreden tijdens het opslaan van het formulier

en: Albania
nl: Albanië

en: Albanian
nl: Albanees

en: Algeria
nl: Algerije

en: Align
nl: richten

en: Alignment
nl: richting

en: All
nl: alle

en: All Forms
nl: alle vormen

en: All types
nl: Alle types

en: Allowed file types
nl: Toegestane bestandstypen

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Analytics
nl: analytics

en: Antarctica
nl: antarctica

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Any
nl: een

en: Apply
nl: toepassen

en: April
nl: april

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Are you applying for?
nl: Vraagt ​​u?

en: Are you sure you want to delete this entries?
nl: Weet u zeker dat u deze vermeldingen wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this entry?
nl: Weet u zeker dat u dit item wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this field?
nl: Weet u zeker dat u dit veld wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
nl: Weet u zeker dat u dit formulier (s) verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this form?
nl: Weet u zeker dat u dit formulier wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to reset form style?
nl: Bent u zeker dat u het formulier stijl resetten?

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Armenian
nl: Armeens

en: Attach file with email
nl: Voeg bestand met e-mail

en: August
nl: augustus

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Auto
nl: auto

en: Auto response email
nl: Auto antwoord e-mail

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Azerbaijani
nl: Azerbeidzjaans

en: Background
nl: achtergrond

en: Background Color
nl: achtergrond Kleur

en: Background Hover Image
nl: Achtergrond Hover Afbeelding

en: Background Image
nl: achtergrondbeeld

en: Background color
nl: achtergrond kleur

en: Bad
nl: slecht

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Bar Color
nl: bar Kleur

en: Basic Form Elements
nl: Basic Vormelementen

en: Basic Options
nl: Basic Opties

en: Basque
nl: Bask

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bengali
nl: Bengalees

en: Big
nl: groot

en: Black
nl: zwart

en: Blank Field
nl: leeg veld

en: Blank Form
nl: leeg formulier

en: Blue
nl: blauw

en: Border Settings
nl: border-instellingen

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Bosnian
nl: Bosnisch

en: Bottom
nl: bodem

en: Brazil
nl: Brazilië

en: Browser Name
nl: browser Naam

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Bulk Actions
nl: Bulkacties

en: Burundi
nl: Boeroendi

en: Button
nl: knop

en: Button (Popup)
nl: Knop (Popup)

en: Button Angle
nl: knop Hoek

en: Button Background
nl: knop Achtergrond

en: Button Text
nl: knop Tekst

en: Button Width
nl: knop Breedte

en: Button angle :
nl: Knop hoek:

en: CSS Custom Property
nl: CSS aangepaste eigenschap

en: Calendar Localization
nl: kalender Lokalisatie

en: Calendar Style
nl: Kalender Style

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Campaign Name
nl: Campagnenaam

en: Can't read the above security code?
nl: Kan de bovenstaande beveiligingscode niet lezen?

en: Cancel
nl: annuleren

en: Caption :
nl: bijschrift:

en: Catalan
nl: Catalaans

en: Center
nl: centrum

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Change Icon
nl: Pictogram wijzigen

en: Chart Icons
nl: chart Icons

en: Check Boxes
nl: Controleer Dozen

en: Check Full Log
nl: Controleer Volledige Log

en: Checkboxes
nl: checkboxes

en: Chile
nl: Chili

en: Chinese Simplified
nl: vereenvoudigd Chinees

en: Chinese Traditional
nl: Traditioneel Chinees

en: Chinese(Simplified)
nl: Versimpeld Chinees)

en: Chinese(Traditional)
nl: Chinese traditionele)

en: Choose File
nl: Kies Bestand

en: Choose Icon
nl: Kies Icoon

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
nl: Kies het teken zet je wilt toevoegen met google fonts

en: Clear Default Text on Focus
nl: Duidelijke Standaard Tekst op Focus

en: Clerk
nl: klerk

en: Click here to add optional description or instructions
nl: Klik hier om optionele beschrijving of instructies toe te voegen

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
nl: Klik op cloud knoppen hieronder om uw relevante css eigenschappen kopiëren. Solliciteer eigenschappen direct. Laat de klas niet te definiëren.

en: Click to mark as
nl: Klik om te markeren als

en: Clock Settings
nl: Klokinstellingen

en: Close
nl: sluiten

en: College / University Name
nl: Hogeschool / Universiteit Naam

en: Color
nl: kleur

en: Color Picker
nl: color Picker

en: Colorpicker Type
nl: colorpicker Type

en: Colors :
nl: kleuren:

en: Columns
nl: columns

en: Comoros
nl: Comoren

en: Computer View
nl: computer View

en: Conditional Law
nl: voorwaardelijke Law

en: Confirm Email
nl: Bevestig Email

en: Confirm Email Label
nl: Bevestig E-mail Label

en: Confirm Email Placeholder
nl: Bevestig E-mail Placeholder

en: Confirm Email does not match with email
nl: Bevestig E-mail komt niet overeen met e-mail

en: Confirm Password
nl: Bevestig wachtwoord

en: Confirm Password Label
nl: Bevestig wachtwoord Label

en: Confirm Password Placeholder
nl: Wachtwoord bevestigen Placeholder

en: Confirm Password does not match with password
nl: Bevestig wachtwoord komt niet overeen met het wachtwoord

en: Confirmation Message
nl: bevestiging Message

en: Constant Contact
nl: constant Contact

en: Contact No
nl: Neem contact op met No

en: Contact Us
nl: Contacteer ons

en: Contact us
nl: Contacteer ons

en: Content
nl: inhoud

en: Continue
nl: voortzetten

en: Countries
nl: landen

en: Country
nl: land

en: Create Date
nl: Maak Datum

en: Created at
nl: gemaakt op

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Croatian
nl: Kroatisch

en: Currency Icons
nl: munt Icons

en: Current Company Detail
nl: Huidige Company Detail

en: Current Salary
nl: huidige salaris

en: Custom CSS
nl: aangepaste CSS

en: Custom Styling Properties
nl: Custom Styling Eigenschappen

en: Customer Email
nl: klant E-mail

en: Customer Email:
nl: Klant E-mail:

en: Customer Name
nl: Naam klant

en: Czech
nl: Tsjechisch

en: Czech Republic
nl: Tsjechische Republiek

en: DELETE ENTRY
nl: WISSEN

en: DELETE FIELD
nl: Verwijderen Veld

en: DELETE FORM
nl: DELETE VORM

en: Daily
nl: dagelijks

en: Danish
nl: Deens

en: Dark
nl: donker

en: Dashed
nl: verbruid

en: Date
nl: datum

en: Date Format
nl: date Format

en: Date Range
nl: Datumbereik

en: Date is invalid
nl: Datum is ongeldig

en: Day
nl: dag

en: Days
nl: dagen

en: December
nl: december

en: Default Color
nl: standaard Kleur

en: Default Messages On Form
nl: Standaard Berichten op Vorm

en: Default Submit Button
nl: Standaard Submit Button

en: Default Value
nl: standaard Waarde

en: Default message displayed after form is submitted.
nl: Standaardbericht weergegeven nadat formulier wordt ingediend.

en: Default value
nl: standaardwaarde

en: Delete
nl: verwijderen

en: Delete Configuration
nl: verwijderen Configuration

en: Delete Entries from Admin Area
nl: Delete Inzendingen Admin Area

en: Delete Field
nl: verwijderen Veld

en: Delete Forms and Templates
nl: Verwijderen Formulieren en sjablonen

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Description
nl: beschrijving

en: Desired Salary
nl: gewenste Salaris

en: Developer
nl: ontwikkelaar

en: Diploma / Degree Name
nl: Diploma / Degree Naam

en: Directional icons
nl: directionele pictogrammen

en: Disable
nl: uitschakelen

en: Dislike
nl: afkeer

en: Dislike Title
nl: Dislike Titel

en: Display Form of ARForms
nl: Weergave Vorm van ARForms

en: Display a Message
nl: Weer een bericht

en: Display content from another page
nl: Weergave content van een andere pagina

en: Documentation
nl: documentatie

en: Domain Name
nl: domeinnaam

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Done
nl: gedaan

en: Dotted
nl: stippel

en: Dropdown
nl: dropdown

en: Duplicate
nl: duplicaat

en: Duplicate Form
nl: dupliceren Form

en: Dutch
nl: Nederlands

en: East Timor
nl: Oost-Timor

en: Edit Entries from Admin Area
nl: Bewerken Inzendingen Admin Area

en: Edit Form
nl: Vorm bewerken

en: Edit Options
nl: Bewerken Opties

en: Edit Text
nl: tekst bewerken

en: Education and Experience Details
nl: Opleiding en ervaring Details

en: Egypt
nl: Egypte

en: Eighteenth
nl: achttiende

en: Eighth
nl: achtste

en: Eleventh
nl: elfde

en: Email
nl: e-mail

en: Email Address
nl: e-mail adres

en: Email Marketers
nl: e-mail marketeers

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
nl: E-mail Marketing Tools instelling opgeslagen.

en: Email Settings
nl: e-mailinstellingen

en: Email field mapping
nl: Email veldtoewijzing

en: Email is invalid
nl: E-mail is ongeldig

en: Email marketers
nl: e-mail marketeers

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
nl: Embedded tags voor youtube, kaart etc ondersteund.

en: Enable
nl: inschakelen

en: Enable Conditional Law
nl: Enable Voorwaardelijke Law

en: Enable Double Opt-in
nl: Enable double opt-in

en: Enable Running Total
nl: Enable Voorlopig totaal

en: End Year
nl: einde Jaar

en: English (UK)
nl: Engels (UK)

en: English (US)
nl: Engels (US)

en: English/UK
nl: Engels / UK

en: English/Western
nl: Engels / Western

en: Enter consumer key
nl: Voer consument key

en: Enter consumer secret
nl: Voer consument geheim

en: Entries
nl: inzendingen

en: Entries List
nl: inzendingen Lijst

en: Entries deleted successfully
nl: Inzendingen succesvol verwijderd

en: Entries were Successfully Destroyed
nl: Inzendingen werden met succes vernietigd

en: Entry creation date
nl: Entry aanmaakdatum

en: Entry deleted successfully
nl: Entry succesvol verwijderd

en: Entry is Successfully Created
nl: Entry is succesvol Gemaakt

en: Entry is Successfully Deleted
nl: Entry is succesvol verwijderd

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Error Settings
nl: fout Instellingen

en: Error State
nl: fout State

en: Estonia
nl: Estland

en: Estonian
nl: Estlands

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
nl: Exclusieve Wordpress Form Builder Plugin

en: Experience
nl: ervaring

en: Experienced
nl: ervaren

en: Export
nl: exporteren

en: Export Entries
nl: Exporteer inzendingen

en: Export Form(s)
nl: Exporteer Form (s)

en: Export To CSV
nl: Exporteren naar CSV

en: Export to CSV
nl: Exporteren naar CSV

en: External popup window
nl: Externe popup venster

en: Failed to write file to disk.
nl: Niet in geslaagd om het bestand naar de schijf te schrijven.

en: Family
nl: familie

en: Faroese
nl: Faeröer

en: Farsi/Persian
nl: Farsi / Perzisch

en: February
nl: februari

en: Feedback Form
nl: feedback Form

en: Field Description
nl: veld Beschrijving

en: Field ID
nl: veld ID

en: Field Inner Spacing
nl: Veld Inner Tussenruimte

en: Field Options
nl: Veldopties

en: Field Spacing
nl: veld Tussenruimte

en: Field Transparency
nl: veld Transparantie

en: Field Width
nl: Breedte veld

en: Field custom width
nl: Veld aangepaste breedte

en: Field description settings
nl: Veldbeschrijving instellingen

en: Field label
nl: labelveld

en: Field wrapper
nl: veld wrapper

en: Fields
nl: velden

en: Fifteenth
nl: vijftiende

en: Fifth
nl: vijfde

en: Fiftieth
nl: vijftigste

en: File Upload
nl: file Upload

en: File is empty. Please upload something more substantial.
nl: Bestand is leeg. Uploadt u iets meer substantieel.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
nl: Bestand is leeg. Uploadt u iets meer substantieel. Deze fout kan ook worden veroorzaakt door de upload wordt uitgeschakeld in uw php.ini of door post_max_size wordt gedefinieerd als kleiner dan bestanden toe te staan​​.

en: File is invalid
nl: Is ongeldig

en: File is not proper.
nl: Bestand is niet goed.

en: File upload stopped by extension.
nl: Bestand uploaden gestopt door extensie.

en: Filipino
nl: Filipijns

en: Finnish
nl: Fins

en: First
nl: eerste

en: First Name
nl: Voornaam

en: First Page Label
nl: Eerste pagina Label

en: First name mapping
nl: Voornaam mapping

en: Fixed
nl: vast

en: Flat
nl: flat

en: Fly
nl: vliegen

en: Fly / Sticky Button
nl: Vlieg / Sticky Button

en: Follow these steps to add the form into page:
nl: Volg deze stappen om het formulier toe te voegen aan pagina:

en: Font
nl: doopvont

en: Font Family
nl: font Familie

en: Font Settings
nl: lettertype-instellingen

en: Font Size
nl: Tekengrootte

en: Font Style
nl: Fontstijl

en: For Running Total you need to add formula inside
nl: Voor lopend totaal moet je formule binnen toe te voegen

en: Form
nl: vorm

en: Form Background
nl: vorm Achtergrond

en: Form Border
nl: vorm Border

en: Form Control Icons
nl: Formulier Control Icons

en: Form Description
nl: vorm Beschrijving

en: Form Entries
nl: formulier Entries

en: Form Entry
nl: vorm Entry

en: Form Global CSS
nl: Formulier Global CSS

en: Form Imported Successfully
nl: Vorm geïmporteerd

en: Form Imported Successfully.
nl: Vorm geïmporteerd.

en: Form Name
nl: Naam

en: Form Settings
nl: Formulierinstellingen

en: Form Submission Method
nl: Form Submission Methode

en: Form Title
nl: Formuliertitel

en: Form Type
nl: Vorm Typ

en: Form Width
nl: vorm Breedte

en: Form description
nl: vorm omschrijving

en: Form inner wrapper
nl: Vorm innerlijke wrapper

en: Form is Successfully Deleted
nl: Vorm is succesvol verwijderd

en: Form is Successfully Updated
nl: Formulier is succesvol geupdate

en: Form is successfully submitted. Thank you!
nl: Formulier wordt verzonden. Dank je wel!

en: Form is successfully updated
nl: Formulier is succesvol bijgewerkt

en: Form outer wrapper
nl: Vorm dekblad

en: Form submitted on
nl: Formulier ingediend op

en: Form title
nl: vorm titel

en: Form title & description
nl: Vorm titels en beschrijvingen

en: Form width will be overwritten
nl: Formulier breedte worden overschreven

en: Forms
nl: formulieren

en: Fortieth
nl: veertigste

en: Forty Eighth
nl: veertig Achtste

en: Forty Fifth
nl: veertig Vijfde

en: Forty First
nl: veertig eerste

en: Forty Fourth
nl: veertig Vierde

en: Forty Ninth
nl: veertig Negende

en: Forty Second
nl: veertig Tweede

en: Forty Seventh
nl: veertig zevende

en: Forty Sixth
nl: veertig Zesde

en: Forty Third
nl: veertig Derde

en: Fourteenth
nl: veertiende

en: Fourth
nl: vierde

en: France
nl: Frankrijk

en: French
nl: Frans

en: French (Canadian)
nl: Frans (Canadees)

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French/Swiss
nl: Frans / Zwitsers

en: Fresher
nl: verser

en: Fresher / Experienced
nl: Verser / Ervaren

en: Friday
nl: vrijdag

en: From/Reply to Email
nl: Van / Antwoord op E-mail

en: From/Replyto Email
nl: Van / Antwoord aan E-mail

en: From/Replyto Name
nl: Van / Reageer op Naam

en: Full Time
nl: Voltijds

en: Gender Icons
nl: geslacht Icons

en: General Settings
nl: algemene Option

en: General icons
nl: Algemene pictogrammen

en: General setting changes saved successfully.
nl: Algemene veranderingen instelling succesvol opgeslagen.

en: Georgia
nl: Georgië

en: German
nl: Duits

en: German (Autstria)
nl: Duits (Autstria)

en: German (Switzerland)
nl: Duits (Zwitserland)

en: Germany
nl: Duitsland

en: Getresponse
nl: GetResponse

en: Good
nl: goed

en: Graduation Year
nl: afstuderen Jaar

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greek
nl: Grieks

en: Green
nl: groen

en: Greenland
nl: GroenlandGroenland

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Handle color
nl: handvat kleur

en: Handle type
nl: handvat soort

en: Have you saved your form already ?
nl: Hebt gij uw formulier al?

en: Heading
nl: titel

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Height
nl: hoogte

en: Height :
nl: Lengte:

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
nl: Hier 'All Types \": alle bestandstypen worden ondersteund door uw WordPress-installatie.

en: Hidden Field
nl: verborgen veld

en: Hide
nl: verbergen

en: Hide Labels
nl: Labels verbergen

en: Hide success message after
nl: Verberg succes bericht na

en: Horizontal
nl: horizontaal

en: Horizontal Center
nl: horizontale Center

en: Hour
nl: uur

en: Hover Color
nl: Hover Kleur

en: How you want to include this form into page?
nl: Hoe wilt u dit formulier naar pagina bevatten?

en: Hungarian
nl: Hongaars

en: Hungary
nl: Hongarije

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Iceland
nl: IJsland

en: Icelandic
nl: IJslands

en: Icon
nl: pictogram

en: Icon Color
nl: pictogram Kleur

en: Icontact
nl: icontact

en: If not provided anything it will be auto
nl: Als er niets op voorwaarde dat het zal automatisch worden

en: Image
nl: afbeelding

en: Image URL
nl: afbeelding URL

en: Image is invalid
nl: Afbeelding is ongeldig

en: Import
nl: Importeren

en: Import / Export
nl: Import / Exporteer

en: Import / Export Forms
nl: Import / Exporteer Formulieren

en: Import Export
nl: importeren Exporteer

en: Import Form(s)
nl: importeren Form (s)

en: Inactive
nl: inactief

en: Incorrect Field
nl: onjuiste Veld

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Indonesian
nl: Indonesisch

en: Inherit
nl: erven

en: Input Field Settings
nl: Input Veldinstellingen

en: Input elements
nl: invoer communie

en: Insert form into widget:
nl: Steek formulier in widget:

en: Internal
nl: intern

en: Invalid form submission.
nl: Ongeldige formulier indienen.

en: Invalid minimum characters length
nl: Ongeldige tekens minimum lengte

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Israel
nl: Israël

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italy
nl: Italië

en: January
nl: januari

en: Japanese
nl: Japanse

en: Job Application
nl: sollicitatie

en: Job Application Form
nl: Sollicitatieformulier

en: Jordan
nl: Jordanië

en: July
nl: juli

en: June
nl: juni

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Key
nl: sleutel

en: Korean
nl: Koreaans

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Label
nl: etiket

en: Label Name
nl: label Naam

en: Label Position
nl: label Positie

en: Label Settings
nl: label Instellingen

en: Label Width
nl: label Breedte

en: Last name
nl: achternaam

en: Last name mapping
nl: Achternaam mapping

en: Latvia
nl: Letland

en: Latvian
nl: Lets

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Left
nl: Links

en: Left side
nl: linkerkant

en: Left to Right
nl: Links naar rechts

en: Libya
nl: Libië

en: License Activated Successfully.
nl: Licentie succesvol geactiveerd.

en: License Deactivated Successfully.
nl: Licentie succesvol gedeactiveerd.

en: License Status
nl: licentiestatus

en: Light
nl: licht

en: Like
nl: zoals

en: Like Title
nl: Net als titel

en: Like button
nl: zoals de knop

en: Line
nl: lijn

en: Link
nl: De verwijzing

en: Link Hover (Popup)
nl: Link Hover (Pop-up)

en: Link Type ?
nl: Link Type?

en: Link Type?
nl: De verwijzing Type?

en: List ID
nl: lijst ID

en: List Name
nl: lijst Naam

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Lithuanian
nl: Litouws

en: Loading...
nl: Loading ...

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Mailchimp
nl: MailChimp

en: Malay
nl: Maleis

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Manage ARForms License
nl: Beheer ARForms License

en: Manage Forms
nl: Formulieren beheren

en: March
nl: maart

en: Margin
nl: marge

en: Marshall Islands
nl: Marshall Eilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Max Date e.g. 20/01/2020
nl: Max Date bijv. 20/01/2020

en: Maximum
nl: maximaal

en: May
nl: mei

en: Medical icons
nl: medische pictogrammen

en: Message
nl: bericht

en: Message for blank field
nl: Boodschap voor lege veld

en: Message for invalid Email
nl: Bericht voor ongeldig E-mail

en: Message for invalid Password
nl: Boodschap voor ongeldige Wachtwoord

en: Message for invalid submission
nl: Boodschap voor ongeldige inzending

en: Message for minimum length
nl: Bericht voor de minimale lengte

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
nl: Bericht wordt weergegeven wanneer het formulier wordt ingediend, maar Duplicate code bestaat.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
nl: Bericht wordt weergegeven wanneer onjuiste gegevens worden ingevoegd van de vermiste.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
nl: Bericht wordt weergegeven wanneer verplichte velden leeg wordt gelaten.

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Min Date e.g. 20/01/2000
nl: Min bijv. 20/01/2000

en: Minimum
nl: minimum

en: Minimum Length
nl: minimale lengte

en: Miss
nl: mejuffrouw

en: Missing a temporary folder.
nl: Het missen van een tijdelijke map.

en: Modal
nl: kapitaal

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Monday
nl: maandag

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Month
nl: maand

en: Monthly
nl: maandelijks

en: Months
nl: maanden

en: Morocco
nl: Marokko

en: Move
nl: verhuizing

en: Mr
nl: Dhr.

en: Mrs
nl: Mw.

en: Ms
nl: Mej.

en: Multiline Text
nl: multiline Text

en: Multiple Rows
nl: meerdere Rijen

en: N/A
nl: N / A

en: NEW FORM
nl: NIEUWE VORM

en: NO
nl: NEE

en: Name
nl: naam

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Neutral
nl: neutraal

en: New Zealand
nl: nieuw-Zeeland

en: Next Button Text
nl: Volgende Knoptekst

en: Next button
nl: knop Volgende

en: Nineteenth
nl: negentiende

en: Ninth
nl: negende

en: No
nl: geen

en: No Icon
nl: geen pictogram

en: No data available in table
nl: Geen gegevens beschikbaar zijn in tabel

en: No entries were specified
nl: Geen data werden gespecificeerd

en: No file selected
nl: Geen bestand geselecteerd

en: No file was uploaded.
nl: Er is geen bestand geupload.

en: No form is found
nl: Geen vorm is gevonden

en: No matching records found
nl: Geen overeenkomende records gevonden

en: No one! You do not have permission
nl: Niemand! Je hebt geen toestemming hebben

en: None
nl: geen

en: Normal
nl: normaal

en: Normal State
nl: normaal staat

en: Normal View
nl: normale weergave

en: Normal submission
nl: normale indienen

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Norwegian
nl: Noors

en: Not Verified
nl: niet Verified

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
nl: Opmerking: 0 (nul) betekent dat het zal nooit succes bericht verbergen

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
nl: Opmerking: Mogelijk argument voor de positie argument 1.) positie = \"left\" 2) positie = \"right\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
nl: Opmerking: Mogelijk argument voor de positie argument 1.) positie = \"top\" 2.) positie = \"bottom\" 3.) positie = \"left\" 4.) positie = \"right\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
nl: Opmerking: Mogelijk argument voor het argument type 1) type = \"link\" 2.) type = \"button\" 3.) type = \"onload\".

en: Note: Set your custom html content
nl: Opmerking: Stel uw aangepaste HTML-inhoud

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
nl: Opmerking: dit veld wordt niet weergegeven in de vorm. Voer de waarde die moet worden verborgen.

en: November
nl: november

en: Number
nl: aantal

en: Number Range
nl: nummer Range

en: Number is out of range
nl: Nummer is buiten bereik

en: Number of rows
nl: Aantal rijen

en: October
nl: oktober

en: Off Days
nl: off Days

en: Okay
nl: okay

en: On Page Load
nl: Laden van de pagina

en: On Submit
nl: op Submit

en: Open popup when user scroll % of page after page load
nl: Popup geopend wanneer de gebruiker scroll% van de pagina na pagina te laden

en: Option Label
nl: optie Label

en: Optional
nl: facultatief

en: Orange
nl: oranje

en: Other CSS
nl: andere CSS

en: Other Settings
nl: andere instellingen

en: Padding
nl: vulling

en: Page
nl: pagina

en: Page Break
nl: pagina-einde

en: Page Break Tab Background Color
nl: Pagina-einde Tab Achtergrondkleur

en: Page Label
nl: pagina Label

en: Page break
nl: pagina-einde

en: Palestine
nl: Palestina

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Password
nl: wachtwoord

en: Password Strength Meter
nl: Wachtwoord Sterkte Meter

en: Payment Icons
nl: betaling Icons

en: Percentage
nl: percentage

en: Persian
nl: Perzisch

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Phone
nl: telefoon

en: Phone Number Format
nl: Telefoonnummer Format

en: Phone is invalid
nl: Telefoon is ongeldig

en: Placeholder Text
nl: plaatsaanduidingstekst

en: Please Enable Zip extension on your server.
nl: Schakel Zip extensie op uw server.

en: Please Select File :
nl: Selecteer Bestand:

en: Please Select Form
nl: Selecteer Formulier

en: Please Select Form(s)
nl: Selecteer Form (s)

en: Please add one or more rules
nl: Voeg een of meer regels

en: Please enter a valid email address
nl: Vul een geldig e-mailadres

en: Please enter a valid website
nl: Vul een geldig website

en: Please enter form name
nl: Vul de naam van het formulier

en: Please insert a message for your auto responder.
nl: Gelieve een bericht voor uw autoresponder.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
nl: Gelieve map gewenste e-veld uit de lijst met velden die worden gebruikt in uw formulier. En het systeem zal antwoord e-mail sturen naar dit adres.

en: Please select
nl: Maak een keuze

en: Please select a custom display
nl: Selecteer een aangepaste weergave

en: Please select a form
nl: Selecteer een formulier

en: Please select a valid form
nl: Selecteer een geldige vorm

en: Please select file
nl: Selecteer bestand

en: Please select one or more records.
nl: Selecteer een of meer records.

en: Please select valid file
nl: Selecteer geldig bestand

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
nl: Gelieve setup website sleutel en private sleutel in Globale instellingen anders reCAPTCHA niet weergegeven

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
nl: Gelieve dit formulier als je problemen activeren licentie.

en: Please upload only zip files.
nl: Upload alleen zip-bestanden.

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
nl: Upload zip-bestand geëxporteerd uit ARForms plugin.

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
nl: Gebruik een van de volgende shortcode om vorm toe te voegen in plaats / pagina / widget aub

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
nl: Gebruik een van de volgende shortcode om vorm toe te voegen in template

en: Please wait while you are redirected.
nl: Een ogenblik geduld terwijl u wordt doorgestuurd.

en: Poland
nl: Polen

en: Polish
nl: Pools

en: Portuguese
nl: Portugees

en: Portuguese (Brazil)
nl: Portugees (Brazilië)

en: Portuguese (Portugal)
nl: Portugees (Portugal)

en: Portuguese/Brazilian
nl: Portugees / Braziliaans

en: Position
nl: positie

en: Position apply for?
nl: Positie aanvragen?

en: Powered by
nl: aangedreven door

en: Prefer Not to Answer
nl: Hou ik voor mij

en: Prefix
nl: voorvoegsel

en: Prefix & Suffix Style
nl: Prefix & Suffix Stijl

en: Preset Field Choices
nl: Preset Field Keuzes

en: Preview
nl: Voorbeeld

en: Previous Button Text
nl: Vorige Knoptekst

en: Previous button
nl: Vorige knop

en: Private Key
nl: private Key

en: Problem in submission. Errors are marked below.
nl: Probleem in onderwerping. Fouten zijn hieronder gemarkeerd.

en: Product License
nl: product License

en: Purchase Code
nl: kopen Code

en: Purchase Code:
nl: Aanschaffen Code:

en: Purchased On:
nl: Gekocht op:

en: Qatar
nl: Katar

en: RECAPTCHA Configuration
nl: reCAPTCHA Configuratie

en: RESET FORM STYLE
nl: RESET FORM STIJL

en: Radio Buttons
nl: Radio Knoppen

en: Radius
nl: radius

en: Range
nl: reeks

en: Range Default Value
nl: Bereik Standaard Waarde

en: Range Selector
nl: range Selector

en: Rebranding
nl: rebranding

en: Record is deleted successfully.
nl: Record is succesvol verwijderd.

en: Red
nl: rood

en: Redirect to URL
nl: Redirect naar URL

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refresh List
nl: Lijst vernieuwen

en: Registration Form
nl: registratie

en: Remove
nl: verwijderen

en: Remove Button text
nl: Verwijder Knoptekst

en: Remove License
nl: verwijderen Licentie

en: Remove rebranding link
nl: Verwijder rebranding koppeling

en: Representative
nl: vertegenwoordiger

en: Required field
nl: Verplicht veld

en: Reset default value
nl: Reset standaardwaarde

en: Right
nl: rechts

en: Right side
nl: rechterzijde

en: Right to Left
nl: Van rechts naar links

en: Romania
nl: Roemenië

en: Romanian
nl: Roemeense

en: Round
nl: ronde

en: Russia
nl: Rusland

en: Russian
nl: Russisch

en: SMTP Encription
nl: SMTP encription

en: SMTP Password
nl: SMTP-wachtwoord

en: SMTP Port
nl: SMTP-poort

en: SMTP Server
nl: SMTP-server

en: SMTP Username
nl: SMTP Gebruikersnaam

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tome en Principe

en: Satisfaction
nl: tevredenheid

en: Satisfied
nl: tevreden

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Saudi Arabia
nl: Saudi-Arabië

en: Save
nl: sparen

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Saved Value
nl: opgeslagen waarde

en: Saving
nl: besparing

en: Search
nl: zoeken

en: Second
nl: tweede

en: Second Page Label
nl: Tweede pagina Label

en: Section
nl: sectie

en: Section Padding
nl: sectie Padding

en: Select
nl: kiezen

en: Select 1
nl: Selecteer 1

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
nl: Selecteer Single Line Text field of E-mail veld autoresponse email te sturen naar dat adres. Eerst moet je dat veld te creëren in de vorm zelf.

en: Select Field
nl: Selecteer Veld

en: Select First Name
nl: Selecteer Voornaam

en: Select Form
nl: Selecteer Formulier

en: Select Last Name
nl: Selecteer Achternaam

en: Select Prefix / Suffix
nl: Selecteer Prefix / Suffix

en: Select a form to insert into page
nl: Selecteer een formulier in te voegen in pagina

en: Select a value to insert into the box below
nl: Selecteer een waarde in te voegen in het vak hieronder

en: Select captcha
nl: Selecteer captcha

en: Select date From
nl: Kies datum Van

en: Select field to send mail
nl: Selecteer het veld om mail te sturen

en: Select form
nl: Selecteer vorm

en: Selecting
nl: selecteren

en: Send Email SMTP
nl: Stuur E-mail SMTP

en: Send Test E-mail
nl: Stuur Test E-mail

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
nl: Stuur een automatische reactie op admin na het indienen van het formulier

en: Send an automatic response to users after submitting the form
nl: Stuur een automatische reactie om gebruikers na het indienen van het formulier

en: Send test mail
nl: Stuur testmail

en: September
nl: september

en: Serbia and Montenegro
nl: Servië en Montenegro

en: Serbian
nl: Servisch

en: Set Current Date
nl: Huidige datum

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
nl: Stel voorwaardelijke logica om te laten zien / dit gebied te verbergen door het toepassen van regels die zal afhangen van de input van de gebruiker. U kunt zoveel voorwaarden toevoegen als u die nodig is om uw criteria aan te passen.

en: Settings
nl: instellingen

en: Settings Saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: Seventeenth
nl: zeventiende

en: Seventh
nl: zevende

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Shadow
nl: schaduw

en: Short
nl: kort

en: Shortcodes
nl: shortcodes

en: Show
nl: 
    tonen

en: Show / Hide columns
nl: Weergeven / verbergen kolommen

en: Show Year/Month Dropdown
nl: Toon Jaar / Maand Dropdown

en: Showing
nl: Toont

en: Sixteenth
nl: zestiende

en: Sixth
nl: zesde

en: Size
nl: maat

en: Size :
nl: grootte:

en: Skills & Qualification
nl: Skills & Kwalificatie

en: Slider
nl: schuif

en: Slovak
nl: Slowaaks

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Slovenian
nl: Sloveens

en: Small
nl: klein

en: Solid
nl: solide

en: Somalia
nl: Somalië

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
nl: Sorry, is dit bestandstype niet toegestaan ​​om veiligheidsredenen.

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: Spain
nl: Spanje

en: Spanish
nl: Spaans

en: Spanish (Latin America)
nl: Spaans (Latijns-Amerika)

en: Specified file failed upload test.
nl: Opgegeven bestand niet uploaden testen.

en: Specify types
nl: Geef types

en: Spinner Icons
nl: spinner Icons

en: Square
nl: plein

en: Sr
nl: sr

en: Start Year
nl: Start Jaar

en: Step
nl: stap

en: Sticky
nl: kleverig

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
nl: Sterkte Indicator zal worden aangeven wachtwoord als een sterke, alleen als wachtwoord bevat alfa-numerieke waarde en speciale tekens.

en: Strength indicator
nl: sterkte indicator

en: Strong
nl: sterk

en: Style
nl: stijl

en: Styling
nl: styling

en: Subject
nl: onderwerp

en: Submission Failed Message
nl: Submission mislukt Bericht

en: Submit
nl: voorleggen

en: Submit Button Options
nl: Submit knop Opties

en: Submit Button Settings
nl: Submit knop Settings

en: Submit align
nl: dienen af te stemmen

en: Submit button
nl: knop Verzenden

en: Submit wrapper
nl: submit wrapper

en: Subscription Form
nl: abonnement

en: Success
nl: welslagen

en: Success Message
nl: succes Message

en: Success Message Settings
nl: Succes Berichtinstellingen

en: Success message
nl: succes bericht

en: Sudan
nl: Soedan

en: Suffix
nl: achtervoegsel

en: Sunday
nl: zondag

en: Support
nl: ondersteunen

en: Support Expires On:
nl: Ondersteuning Verloopt op:

en: Survey
nl: overzicht

en: Survey Bar Colors
nl: Survey Bar Kleuren

en: Sweden
nl: Zweden

en: Swedish
nl: Zweedse

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syria
nl: Syrië

en: Tablet View
nl: tablet bekijken

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Tamil
nl: tamil

en: Telephone Country Codes
nl: Telefoon Country Codes

en: Template
nl: sjabloon

en: Template is Successfully Updated
nl: Template is succesvol geupdate

en: Tenth
nl: tiende

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
nl: Test e-mail werkt alleen na configureren SMTP-server instellingen

en: Text
nl: tekst

en: Text Align
nl: tekst uitlijnen

en: Text Color
nl: tekst Kleur

en: Text Direction
nl: text Direction

en: Text color
nl: tekstkleur

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
nl: Dank u voor het abonnement bij ons. We zullen binnenkort contact met u op.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
nl: Dat is geen geldig antwoord-naar emailadres voor uw autoresponder.

en: That template cannot be edited
nl: Die sjabloon kan niet worden bewerkt

en: The SMTP debugging output is shown below:
nl: De SMTP-debugging uitvoer wordt hieronder weergegeven:

en: The full debugging output is shown below:
nl: De volledige debugging uitvoer wordt hieronder weergegeven:

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
nl: De reCAPTCHA was niet correct ingevuld

en: The uploaded file could not be moved to %s.
nl: Het geüploade bestand kan niet worden verplaatst naar% s.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
nl: Het geüploade bestand overschrijdt de MAX_FILE_SIZE richtlijn die werd opgegeven in het HTML-formulier.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
nl: Het geüploade bestand overschrijdt de upload_max_filesize in php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
nl: Het geüploade bestand is maar gedeeltelijk geupload.

en: Theme
nl: thema

en: There is a problem creating new template.
nl: Er is een probleem met het maken nieuwe template.

en: There is an error deleting that entry
nl: Er is een fout schrappen van die vermelding

en: There is any error while uncompressing zip.
nl: Er is een fout tijdens het decomprimeren zip.

en: There is some error while processing your request
nl: Er is een fout tijdens het verwerken van uw verzoek

en: Third
nl: derde

en: Thirteenth
nl: dertiende

en: Thirtieth
nl: dertigste

en: Thirty Eighth
nl: dertig Achtste

en: Thirty Fifth
nl: dertig Vijfde

en: Thirty First
nl: dertig eerste

en: Thirty Fourth
nl: dertig Vierde

en: Thirty Ninth
nl: dertig Negende

en: Thirty Second
nl: dertig Tweede

en: Thirty Seventh
nl: dertig zevende

en: Thirty Sixth
nl: dertig Zesde

en: Thirty Third
nl: dertig Derde

en: This field cannot be blank.
nl: Dit veld kan niet leeg zijn.

en: This field is invalid
nl: Dit veld is ongeldig

en: This form is already deleted.
nl: Dit formulier wordt reeds verwijderd.

en: This form is currently not active, please try again later.
nl: Dit formulier is momenteel niet actief is, probeer het later opnieuw.

en: This value must be unique.
nl: Deze waarde moet uniek zijn.

en: This will be replaced with Entry ID.
nl: Deze zal worden vervangen door Entry ID.

en: This will be replaced with IP Address.
nl: Deze zal worden vervangen door IP-adres.

en: This will be replaced with entry added time.
nl: Deze zal worden vervangen door vermelding toegevoegd tijd.

en: This will be replaced with entry referer.
nl: Deze zal worden vervangen door invoer referer.

en: This will be replaced with form name.
nl: Deze zal worden vervangen door vormen naam.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
nl: Deze zal worden vervangen door een formulier alle velden en labels.

en: This will be replaced with name of site.
nl: Dit zal worden vervangen met de naam van de site.

en: This will be replaced with user browser name.
nl: Deze zal worden vervangen door de gebruiker browser naam.

en: Thursday
nl: donderdag

en: Time
nl: tijd

en: Timestamp
nl: timestamp

en: Title
nl: titel

en: Title Color
nl: Titel Color

en: To
nl: naar

en: Top
nl: top

en: Track BG color
nl: Track kleur van BG

en: Transportation Icons
nl: vervoer Pictogrammen

en: Triangle
nl: driehoek

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turkish
nl: Turks

en: Twelfth
nl: twaalfde

en: Twentieth
nl: twintigste

en: Twenty Eighth
nl: Vaderdag

en: Twenty Fifth
nl: twintig Vijfde

en: Twenty First
nl: eenentwintigste

en: Twenty Fourth
nl: twintig Vierde

en: Twenty Ninth
nl: twintig Negende

en: Twenty Second
nl: twintig Tweede

en: Twenty Seventh
nl: twintig zevende

en: Twenty Sixth
nl: twintig Zesde

en: Type
nl: type

en: Type-in or bookmark
nl: Type-in of bookmark

en: U.S. State Abbreviations
nl: US State Afkortingen

en: U.S. States
nl: Amerikaanse staten

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: Ukrainian
nl: Oekraïens

en: Under 18
nl: onder 18

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten van Amerika

en: Unsatisfied
nl: ontevreden

en: Update
nl: bijwerken

en: Upload
nl: uploaden

en: Upload Resume
nl: CV Uploaden

en: Upload button text
nl: Upload knop tekst

en: Upload color
nl: Upload kleur

en: Upload font color
nl: Upload tekstkleur

en: Upload only CSV file.
nl: Upload alleen CSV-bestand.

en: Use Content from Page
nl: Gebruik inhoud van pagina

en: Use separate values
nl: Gebruik aparte waarden

en: User ID
nl: gebruikers-ID

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Using API
nl: Met behulp van API

en: Using Web-form
nl: Met behulp van Web-formulier

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Validate Formula
nl: Valideren Formula

en: Validate default value
nl: Valideren standaardwaarde

en: Validation (Error)
nl: Validatie (Error)

en: Validation Style Settings
nl: Validatie Stijlinstellingen

en: Validation error settings
nl: Validatiefout instellingen

en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

en: Verified
nl: geverifieerd

en: Verify
nl: controleren

en: Vertical
nl: verticaal

en: Very Satisfied
nl: zeer tevreden

en: Very Unsatisfied
nl: zeer ontevreden

en: Video Player icons
nl: Video Player pictogrammen

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: View Entries from Admin Area
nl: Bekijk Inzendingen Admin Area

en: View Entry
nl: Bekijk Entry

en: View Forms and Templates
nl: Bekijk Formulieren en sjablonen

en: View Reports
nl: Bekijk Reports

en: Views
nl: Bekeken

en: Virgin Islands, British
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands, U.S.
nl: Virgin Islands, US

en: Ways to publish your form
nl: Manieren om uw formulier te publiceren

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
nl: Wij willen graag van u horen. Stuur ons een bericht door het invullen van het onderstaande formulier in en wij nemen contact met u opnemen.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
nl: Het spijt ons. Formulier is niet verzonden.

en: Webform code from Aweber
nl: Webformulier code van Aweber

en: Webform code from Constant Contact
nl: Webformulier code van Constant Contact

en: Webform code from GVO Campaign
nl: Webformulier code van GVO Campagne

en: Webform code from Getresponse
nl: Webformulier code van GetResponse

en: Webform code from Icontact
nl: Webformulier code uit Icontact

en: Webform code from Mailchimp
nl: Webformulier code van MailChimp

en: Webform code from eBizac
nl: Webformulier code uit eBizac

en: Website
nl: website

en: Website is invalid
nl: Website is ongeldig

en: Website/URL
nl: Website / URL

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Week Days
nl: weekdagen

en: Width
nl: Breedte

en: Width :
nl: 
    Breedte:

en: Window Opacity
nl: venster Dekking

en: Wizard
nl: tovenaar

en: Wordpress Server
nl: wordpress Server

en: Wrapper
nl: wikkel

en: YES
nl: JA

en: Year Range
nl: jaar Bereik

en: Yearly
nl: jaar-

en: Years
nl: jaren

en: Yellow
nl: geel

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yes
nl: Ja

en: You can enter classes not directly properties.
nl: Je kan lessen niet direct eigenschappen in te voeren.

en: You do not have permission to perform this action
nl: Je hebt geen toestemming om deze actie uit te voeren

en: You do not have permission to view this form.
nl: Je hebt geen toestemming om dit formulier te kunnen bekijken.

en: You have already submitted that form
nl: Je hebt al ingediend die vorm

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
nl: U moet uw laatste wijzigingen op te slaan voor de publicatie formulier aan de pagina.

en: Your entry is successfully deleted
nl: Uw invoer is succesvol verwijderd

en: Your submission was successfully saved.
nl: Uw inzending werd succesvol opgeslagen.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
nl: Uw test-mail is niet verzonden om wat voor reden, Controleer uw SMTP-instelling

en: Your test mail is successfully sent
nl: Uw test mail is verzonden

en: at
nl: bij

en: automatic width
nl: automatische breedte

en: bold
nl: stoutmoedig

en: compulsory field.
nl: verplicht veld.

en: contains
nl: bevat

en: day
nl: dag

en: days
nl: dagen

en: equals
nl: gelijk

en: filtered from
nl: 
    gefilterd

en: free reCAPTCHA key
nl: gratis reCAPTCHA key

en: greater than
nl: groter dan

en: hour
nl: uur

en: hours
nl: uur

en: in the popup box:
nl: in het pop-upvenster:

en: is invalid
nl: is ongeldig

en: italic
nl: cursief

en: less than
nl: minder dan

en: maximum
nl: maximaal

en: minute
nl: minuut

en: minutes
nl: notulen

en: month
nl: maand

en: months
nl: maanden

en: normal
nl: normaal

en: not contains
nl: niet bevat

en: not equals
nl: niet gelijken

en: of
nl: van

en: of the following match:
nl: van de volgende wedstrijd:

en: optional
nl: facultatief

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
nl: opties getoond. Klik op \ \"opties bewerken " knop om alle te zien

en: reCAPTCHA Language
nl: reCAPTCHA Taal

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
nl: reCAPTCHA vereist een API key, bestaande uit een \"site\" en een \"privé\" sleutel. U kunt zich aanmelden voor een

en: second
nl: tweede

en: seconds
nl: seconden

en: this button if
nl: deze knop als

en: this field if
nl: dit veld in als

en: to
nl: 
    aan

en: total
nl: totaal

en: weeks
nl: weken

en: weight
nl: gewicht

en: year
nl: jaar

en: years
nl: jaren
