ARForms v2.7.8 - en to ja translation catalogue (1185 entries)

en:  Button Height
ja: ボタンの高さ

en: %1$s Form submitted on %2$s
ja: ％1$ sのフォームは％2$ sの上提出

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
ja: ％1$ sの形式は、％2$ sの上で送信されました。

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;（このフォームでオートレスポンダを設定するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;（このフォームと常に接触を構成するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;（このフォームでGVOを設定するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;（このフォームでのGetResponseを設定するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;（このフォームでIcontactを設定するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;;（このフォームでMailchipを設定するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
ja: &nbsp;&nbsp;&nbsp;（このフォームでeBizacを設定するには、ライセンスを有効にしてください。）

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
ja: （あなたの関連するCSSのプロパティをコピーするには、以下のクラウドボタンをクリックします。直接のプロパティを適用します。クラス定義しないでください）

en: (Blank Section)
ja: （空白部）

en: (Blank)
ja: （ブランク）

en: (Click here to add description or instructions)
ja: （説明や指示を追加するには、ここをクリックしてください）

en: (Click here to add text)
ja: （テキスト追加するには、ここをクリックします）

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
ja: （例えば3ヶ月など2年）

en: (eg. 100% - end of page)
ja: （例えば100％ - 。ページの終わり）

en: 0 px
ja: 0ピクセル

en: 100 px
ja: 100ピクセル

en: 20 px
ja: 20ピクセル

en: 25 px
ja: 25ピクセル

en: 50 px
ja: 50ピクセル

en: 65 or Above
ja: 65以上

en: : You can adjust height and width of modal box
ja: ：あなたは、モーダルボックスの高さと幅を調整することができます

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
ja: 有効なライセンスキーを使用すると、サポートする権利が与えられ、自動アップグレードを可能にします。また、あなたは後にのみRebradningリンクを削除してライセンスをアクティブにすることができます。ライセンスキーは、一度にワードプレスのいずれかのインストールに使用する。

en: ADD ARFORMS FORM
ja: ARFORMSフォームを追加

en: API Key
ja: APIキー

en: ARForms Add-Ons
ja: ARFormsはアドオン

en: ARForms Form
ja: ARFormsフォーム

en: ARForms License
ja: ARFormsライセンス

en: AWEBER LIST
ja: オートレスポンダリスト

en: Access Token
ja: アクセストークン

en: Access this Settings Page
ja: この設定ページにアクセス

en: Action
ja: アクション

en: Activate License
ja: ライセンスのアクティベーション

en: Activation Information	:
ja: アクティベーション情報\ :

en: Active
ja: アクティブ

en: Active State
ja: アクティブ状態

en: Active color
ja: アクティブカラー

en: Add ARForms Form
ja: ARFormsフォームを追加

en: Add Entries from Admin Area
ja: 管理エリアからエントリを追加

en: Add Field
ja: フィールドを追加

en: Add File
ja: ファイルを追加する

en: Add Icon (Bootstrap Style)
ja: 追加アイコン（ブートストラップスタイル）

en: Add New Form
ja: フォームを追加

en: Add New Law
ja: 新しい法律を追加

en: Add To Site
ja: サイトに追加

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
ja: データベース、および他の多くの用途への保存、計算、電子メールのルーティングに使用するために別の値を追加します。オプションのラベルがフォームに示されているがオプション値が保存されている。

en: Add an Option
ja: オプションを追加

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
ja: アドオンを使用してARFormsに多くの機能を追加します。

en: Add to page
ja: ページに追加

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ja: アドオンリストは現在使用できません。後ほどおかけ直しください。

en: Add/Edit Custom Displays
ja: /編集カスタム表示を追加します。

en: Add/Edit Forms and Templates
ja: /編集フォームとテンプレートを追加します。

en: Addons
ja: アドオン

en: Address
ja: アドレス

en: Admin Email
ja: 管理者Eメール

en: Admin Message
ja: 管理者メッセージ

en: Advance
ja: 前進

en: Advanced
ja: 高度な

en: Advanced Form Elements
ja: 高度なフォーム要素

en: Affiliate Code
ja: アフィリエイトコード

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Afrikaans
ja: アフリカーンス語

en: Age Group
ja: 対象年齢

en: Ajax based submission
ja: Ajaxをベースの送信

en: Ajax error while saving form
ja: Ajaxのエラーフォームを保存しながら、

en: Albania
ja: アルバニア

en: Albanian
ja: アルバニア語

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: Align
ja: 整列する

en: Alignment
ja: アラインメント

en: All
ja: すべて

en: All Forms
ja: あらゆる形態

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Allowed file types
ja: 許可されているファイルの種類

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Analytics
ja: 分析論

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極大陸

en: Antigua and Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Any
ja: 任意の

en: Apply
ja: 適用する

en: April
ja: 4月

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Are you applying for?
ja: あなたが申請していますか？

en: Are you sure you want to delete this entries?
ja: あなたはこのエントリを削除してもよろしい？

en: Are you sure you want to delete this entry?
ja: あなたは、このエントリを削除してもよろしい？

en: Are you sure you want to delete this field?
ja: このフィールドを削除してもよろしい？

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
ja: あなたはこのフォーム（複数可）を削除してもよろしい？

en: Are you sure you want to delete this form?
ja: あなたがこのフォームを削除してもよろしい？

en: Are you sure you want to reset form style?
ja: フォームスタイルをリセットしてもよろしいですか？

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Aruba
ja: アルバ

en: Attach file with email
ja: 電子メールでファイルを添付

en: August
ja: 8月

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Auto
ja: オート

en: Auto Response Email
ja: 自動応答メール

en: Auto response email
ja: 自動応答メール

en: Aweber
ja: オートレスポンダ

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Azerbaijani
ja: アゼルバイジャン語

en: BG Color
ja: 背景色

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Hover Image
ja: 背景ホバーイメージ

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background color
ja: 背景色

en: Bad
ja: 悪い

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Bar Color
ja: バーの色

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Basic
ja: 基本

en: Basic Form Elements
ja: 基本フォーム要素

en: Basic Options
ja: 基本オプション

en: Basque
ja: バスク

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Big
ja: ビッグ

en: Black
ja: 黒

en: Blank Field
ja: 空欄

en: Blank Form
ja: 空白のフォーム

en: Blue
ja: 青

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Border Color
ja: 枠線の色

en: Border Settings
ja: ボーダーの設定

en: Bosnia and Herzegovina
ja: ボスニア·ヘルツェゴビナ

en: Bosnian
ja: ボスニア語

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Brand Icons
ja: ブランドのアイコン

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Browser Name
ja: ブラウザの名前

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Bulgarian
ja: ブルガリア語

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: Button
ja: ボタン

en: Button (Popup)
ja: ボタン（ポップアップ）

en: Button Angle
ja: ボタンの角度

en: Button Background
ja: ボタンの背景

en: Button Hover (Popup)
ja: ボタンホバー（ポップアップ）

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Button Width
ja: ボタンの幅

en: Button angle :
ja: ボタン角度：

en: CAPTCHA
ja: キャプチャ

en: CSS Custom Property
ja: CSSカスタムプロパティ

en: CSS Property
ja: CSSプロパティ

en: Calendar Localization
ja: カレンダーローカライゼーション

en: Calendar Style
ja: カレンダースタイル

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Campaign Name
ja: キャンペーン名

en: Can't read the above security code?
ja: 上記のセキュリティコードを読み取ることができませんか？

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Captcha
ja: キャプチャ

en: Caption :
ja: キャプション：

en: Catalan
ja: カタロニア語

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Center
ja: センター

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Change Icon
ja: アイコンの変更

en: Chart Icons
ja: チャートのアイコン

en: Check Boxes
ja: ボックスをチェックしてください

en: Check Full Log
ja: フルログを確認する

en: Checkbox & Radio Style
ja: チェックボックス＆ラジオスタイル

en: Checkbox 1
ja: チェックボックス1

en: Checkbox 2
ja: チェックボックス2

en: Checkboxes
ja: チェックボックス

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 繁体字中国語

en: Chinese(Simplified)
ja: 中国語（簡体字）

en: Chinese(Traditional)
ja: （繁体字）中国語

en: Choose File
ja: ファイルを選択してください

en: Choose Icon
ja: アイコンを選択してください

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
ja: 文字を選択すると、Googleのフォントを追加したい設定します

en: Clear Default Text on Focus
ja: フォーカス時にクリアデフォルトテキスト

en: Clerk
ja: クラーク

en: Click here to add optional description or instructions
ja: オプションの説明や指示を追加するには、ここをクリックしてください

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
ja: あなたの関連するCSSのプロパティをコピーするには、以下のクラウドボタンをクリックします。直接のプロパティを適用します。クラスを定義しないでください。

en: Click to mark as
ja: としてマークする]をクリック

en: Clock Settings
ja: クロック設定

en: Close
ja: クローズ

en: College / University Name
ja: カレッジ/大学名

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Color
ja: カラー

en: Color Picker
ja: カラーピッカー

en: Colorpicker Type
ja: ColorPickerのタイプ

en: Colors :
ja: 色：

en: Columns
ja: 列

en: Comoros
ja: コモロ

en: Computer View
ja: コンピュータを見る

en: Conditional Law
ja: 条件付き法律

en: Confirm Email
ja: Eメール確認

en: Confirm Email Label
ja: 電子メールのラベルを確認してください

en: Confirm Email Placeholder
ja: 電子メールのプレースホルダを確認

en: Confirm Email does not match with email
ja: 確認してメールは、電子メールと一致しません

en: Confirm Password
ja: パスワードの確認

en: Confirm Password Label
ja: パスワードのラベルを確認してください

en: Confirm Password Placeholder
ja: パスワードのプレースホルダの確認

en: Confirm Password does not match with password
ja: パスワードの確認パスワードと一致しません

en: Confirmation Message
ja: 確認メッセージ

en: Congo
ja: コンゴ

en: Constant Contact
ja: 一定の接触

en: Contact No
ja: お問い合わせいいえ

en: Contact Us
ja: お問い合わせ

en: Contact us
ja: お問い合わせ

en: Content
ja: コンテンツ

en: Continue
ja: 続ける

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Countries
ja: 国

en: Country
ja: カントリー

en: Create Date
ja: 作成日

en: Created at
ja: で作成された

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Currency Icons
ja: 通貨のアイコン

en: Current Company Detail
ja: 現在の会社の詳細

en: Current Salary
ja: 現在の給与

en: Custom CSS
ja: カスタムCSS

en: Custom Styling Properties
ja: カスタムスタイルのプロパティ

en: Customer Email
ja: お客様のEメール

en: Customer Email:
ja: お客様のEメール：

en: Customer Name
ja: 顧客名

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: DELETE ENTRY
ja: エントリの削除

en: DELETE FORM
ja: フォームを削除

en: Daily
ja: デイリー

en: Danish
ja: デンマーク語

en: Dark
ja: ダーク

en: Dashed
ja: 破線の

en: Date
ja: 日付

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: Date Range
ja: 日付範囲

en: Date is invalid
ja: 日付が無効です

en: Day
ja: デイ

en: Days
ja: 日

en: December
ja: 12月

en: Default Color
ja: デフォルト色

en: Default Messages On Form
ja: フォーム上の既定のメッセージ

en: Default Submit Button
ja: デフォルト送信ボタン

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Default message displayed after form is submitted.
ja: フォーム後に表示されるデフォルトのメッセージが送信されます。

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Configuration
ja: コンフィギュレーションの削除

en: Delete Entries from Admin Area
ja: 管理エリアからエントリを削除

en: Delete Field
ja: フィールドの削除

en: Delete Forms and Templates
ja: フォームとテンプレートの削除

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Description
ja: 説明

en: Desired Salary
ja: 希望給与

en: Developer
ja: ディベロッパー

en: Diploma / Degree Name
ja: ディプロマ/学位名

en: Directional icons
ja: 方向性のアイコン

en: Disable
ja: 無効にする

en: Dislike
ja: 嫌い

en: Dislike Title
ja: 嫌いタイトル

en: Display Form of ARForms
ja: ARFormsの表示フォーム

en: Display a Message
ja: メッセージを表示します

en: Display content from another page
ja: 別のページからの表示内容

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Domain Name
ja: ドメイン名

en: Dominica
ja: ドミニカ

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Done
ja: 終わった

en: Dotted
ja: 点線

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Form
ja: 重複フォーム

en: Dutch
ja: オランダ語

en: East Timor
ja: 東ティモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit Entries from Admin Area
ja: 管理エリアから編集エントリー

en: Edit Form
ja: 編集フォーム

en: Edit Options
ja: 編集オプション

en: Edit Text
ja: エディットテキスト

en: Education and Experience Details
ja: 教育と経験詳細

en: Egypt
ja: エジプト

en: Eighteenth
ja: 18番目の

en: Eighth
ja: 第8

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Eleventh
ja: 第11

en: Email
ja: Eメール

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email Marketers
ja: メールマーケティング担当者

en: Email Marketing Tools
ja: メールマーケティング担当者

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
ja: Eメールマーケティングツールは正常に保存された設定。

en: Email Settings
ja: メール設定

en: Email field mapping
ja: 電子メールのフィールドのマッピング

en: Email is invalid
ja: 電子メールは無効です

en: Email marketers
ja: 電子メールのマーケティング担当者

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
ja: 動画を再生するための組み込みタグは、マップなどがサポートされています。

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Conditional Law
ja: 条件付き法律を有効にする

en: Enable Double Opt-in
ja: ダブルオプトインを有効にする

en: Enable Running Total
ja: トータルの実行の有効化

en: End Year
ja: 終了年

en: English (UK)
ja: 英語（英国）

en: English (US)
ja: 英語（米国）

en: English/UK
ja: 英語/イギリス

en: English/Western
ja: 英語/西

en: Enter consumer key
ja: コンシューマキーを入力してください

en: Enter consumer secret
ja: コンシューマシークレットを入力してください

en: Entries
ja: エントリー

en: Entries List
ja: エントリーリスト

en: Entries deleted successfully
ja: エントリーは正常に削除

en: Entries were Successfully Destroyed
ja: エントリーが正常に破壊されました

en: Entry Key
ja: エントリキー

en: Entry creation date
ja: エントリ作成日

en: Entry deleted successfully
ja: エントリーは正常に削除

en: Entry is Successfully Created
ja: エントリが正常に作成されている

en: Entry is Successfully Deleted
ja: エントリが正常に削除されます

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error Settings
ja: エラー設定

en: Error State
ja: エラー状態

en: Esperanto
ja: エスペラント語

en: Estonia
ja: エストニア

en: Estonian
ja: エストニア語

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
ja: 独占Wordpressのフォームビルダプラグイン

en: Experience
ja: エクスペリエンス

en: Experienced
ja: 経験豊富な

en: Export
ja: 輸出

en: Export Entries
ja: 輸出のエントリー

en: Export Form(s)
ja: 輸出フォーム（複数可）

en: Export To CSV
ja: CSVへのエクスポート

en: Export to CSV
ja: CSVファイルへのエクスポート

en: External popup window
ja: 外部ポップアップウィンドウ

en: Failed to write file to disk.
ja: ディスクにファイルの書き込みに失敗しました。

en: Family
ja: 家族

en: Faroese
ja: フェロー語

en: Farsi/Persian
ja: ペルシア語/ペルシャ

en: February
ja: 2月

en: Feedback Form
ja: フィードバック形式

en: Field Description
ja: フィールド記述

en: Field Editor
ja: フィールドエディタ

en: Field ID
ja: フィールドID

en: Field Inner Spacing
ja: フィールドインナースペーシング

en: Field Options
ja: フィールドオプション

en: Field Spacing
ja: フィールド間隔

en: Field Transparency
ja: フィールド透明性

en: Field Width
ja: フィールド幅

en: Field custom width
ja: フィールドカスタム幅

en: Field description settings
ja: フィールド説明の設定

en: Field label
ja: フィールドラベル

en: Field wrapper
ja: フィールドラッパー

en: Fields
ja: フィールズ

en: Fifteenth
ja: 第15

en: Fifth
ja: 第5

en: Fiftieth
ja: 第50

en: Fiji
ja: フィジー

en: File Type Icons
ja: タイプのアイコンファイル

en: File Upload
ja: ファイルのアップロード

en: File is empty. Please upload something more substantial.
ja: ファイルは空です。より実質的なものをアップロードしてください。

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ja: ファイルは空です。より実質的なものをアップロードしてください。このエラーはまた、あなたのphp.iniやpost_max_sizeのでは無効にされてアップロードが原因で発生することがは、php.iniのupload_max_filesizeよりも小さいと定義される。

en: File is invalid
ja: ファイルが不正です

en: File is not proper.
ja: ファイルが正しくない。

en: File upload stopped by extension.
ja: ファイルのアップロードは、拡張子によって停止。

en: Filipino
ja: フィリピン人

en: Finland
ja: フィンランド

en: Finnish
ja: フィンランド語

en: First
ja: 最初

en: First Name
ja: 名前

en: First Page Label
ja: 最初のページラベル

en: First name mapping
ja: まず名前のマッピング

en: Fixed
ja: 一定の

en: Flat
ja: フラット

en: Fly
ja: 飛ぶ

en: Fly / Sticky Button
ja: フライ/スティッキーボタン

en: Fly View
ja: フライビュー

en: Follow these steps to add the form into page:
ja: ページにフォームを追加するには、次の手順に従います。

en: Font
ja: フォント

en: Font Family
ja: フォントファミリー

en: Font Settings
ja: フォントの設定

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: For Running Total you need to add formula inside
ja: トータルの実行のためには内部の数式を追加する必要があります

en: Form
ja: フォーム

en: Form Background
ja: フォームの背景

en: Form Border
ja: フォームボーダー

en: Form Control Icons
ja: スピナーアイコン...

en: Form Description
ja: フォーム記述

en: Form Entries
ja: フォームエントリー

en: Form Entry
ja: 票

en: Form Global CSS
ja: フォームのグローバルCSS

en: Form Imported Successfully
ja: フォーム正常にインポート

en: Form Imported Successfully.
ja: フォームが正常にインポート。

en: Form Name
ja: フォーム名

en: Form Settings
ja: フォームの設定

en: Form Submission Method
ja: フォームのメソッド

en: Form Title
ja: フォームタイトル

en: Form Type
ja: 用紙タイプ

en: Form Width
ja: フォームの幅

en: Form description
ja: フォーム記述

en: Form inner wrapper
ja: 内側包装フォーム

en: Form is Successfully Deleted
ja: フォームが正常に削除されます

en: Form is Successfully Updated
ja: フォームが正常に更新されます

en: Form is successfully submitted. Thank you!
ja: フォームが正常に送信されます。ありがとうございます！

en: Form is successfully updated
ja: フォームが正常に更新されます

en: Form outer wrapper
ja: 外側のラッパーフォーム

en: Form submitted on
ja: フォームが提出さ

en: Form title
ja: フォームのタイトル

en: Form title & description
ja: フォームのタイトル＆説明

en: Form width will be overwritten
ja: フォームの幅が上書きされます

en: Forms
ja: フォーム

en: Fortieth
ja: 第40

en: Forty Eighth
ja: 第48

en: Forty Fifth
ja: 第45

en: Forty First
ja: 第41

en: Forty Fourth
ja: 第44

en: Forty Ninth
ja: 第49

en: Forty Second
ja: 第42

en: Forty Seventh
ja: 第47

en: Forty Sixth
ja: 第46

en: Forty Third
ja: 第43

en: Fourteenth
ja: 第14

en: Fourth
ja: 第4

en: France
ja: フランス

en: French
ja: フランス語

en: French (Canadian)
ja: フランス語（カナダ）

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: フランス領ポリネシア

en: French/Swiss
ja: フランス語/スイス

en: Fresher
ja: フレッシャー

en: Fresher / Experienced
ja: 新鮮/経験者

en: Friday
ja: 金曜日

en: From/Reply to Email
ja: メールに返信/から

en: From/Replyto Email
ja: / REPLYTOメールから

en: From/Replyto Name
ja: / REPLYTO名から

en: Full Time
ja: フルタイム

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Gender Icons
ja: ジェンダーのアイコン

en: General Settings
ja: 一般設定

en: General icons
ja: 一般的なアイコン

en: General setting changes saved successfully.
ja: 一般的な設定の変更が正常に保存されました。

en: Georgia
ja: グルジア

en: German
ja: ドイツ語

en: German (Autstria)
ja: ドイツ語（Autstria）

en: German (Switzerland)
ja: ドイツ語（スイス）

en: Germany
ja: ドイツ

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Global Settings
ja: グローバル設定

en: Good
ja: グッド

en: Google Fonts
ja: Googleフォント

en: Graduation Year
ja: 卒業年

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Green
ja: グリーン

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guam
ja: グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Hand Icons
ja: 手のアイコン

en: Handle color
ja: ハンドルの色

en: Handle type
ja: ハンドルタイプ

en: Have you saved your form already ?
ja: すでに、フォームを保存したことがありますか？

en: Heading
ja: ヘディング

en: Hebrew
ja: ヘブライ語の

en: Height
ja: 高さ

en: Height :
ja: 身長：

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
ja: ここにすべての種類は、「WordPressのインストールでサポートされているすべてのファイルタイプを意味します。

en: Hidden Field
ja: 非表示フィールド

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Labels
ja: 隠すラベル

en: Hide success message after
ja: 後に成功のメッセージを非表示にします

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Horizontal
ja: 水平の

en: Horizontal Center
ja: 水平センター

en: Hour
ja: 1時間

en: Hover Color
ja: ホバー色

en: How you want to include this form into page?
ja: どのようにページにこのフォームを含めたい？

en: Hungarian
ja: ハンガリー語

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: If not provided anything it will be auto
ja: 何も指定しない場合、それは自動認識される

en: Image
ja: 画像

en: Image URL
ja: 画像のURL

en: Image is invalid
ja: 画像が無効です

en: Import
ja: 輸入

en: Import / Export
ja: 輸出入

en: Import / Export Forms
ja: インポート/エクスポートフォーム

en: Import Export
ja: インポートエクスポート

en: Import Form(s)
ja: インポートフォーム（複数可）

en: Inactive
ja: 非アクティブな

en: Incorrect Field
ja: 誤ったフィールド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Indonesian
ja: インドネシアの

en: Inherit
ja: 継承する

en: Input Field Settings
ja: 入力フィールドの設定

en: Input element
ja: 入力素子

en: Input elements
ja: 入力要素

en: Insert form into widget:
ja: ウィジェットにフォームを挿入します。

en: Internal
ja: 内部の

en: Invalid form submission.
ja: 無効なフォームの送信。

en: Invalid minimum characters length
ja: 無効な最小の文字の長さ

en: Iran
ja: イラン

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: January
ja: 1月

en: Japan
ja: 日本

en: Japanese
ja: 日本の

en: Job Application
ja: 求職申請

en: Job Application Form
ja: 求職申込書

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: July
ja: 7月

en: June
ja: 6月

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Key
ja: キー

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Korean
ja: 韓国人

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: LINK TYPE
ja: リンク型

en: LIST NAME
ja: リスト名

en: Label
ja: ラベル

en: Label Name
ja: ラベル名

en: Label Position
ja: ラベルの位置

en: Label Settings
ja: ラベル設定

en: Label Width
ja: ラベル幅

en: Laos
ja: ラオス

en: Last name
ja: 姓

en: Last name mapping
ja: 姓のマッピング

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Latvian
ja: ラトビアの

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Left
ja: 左

en: Left side
ja: 左側

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: License Activated Successfully.
ja: ライセンスが正常に動作します。

en: License Deactivated Successfully.
ja: ライセンスが正常に非アクティブ化。

en: License Status
ja: ライセンスの状態

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Light
ja: ライト

en: Like
ja: ような

en: Like Title
ja: タイトルのように

en: Like button
ja: ボタンのように

en: Line
ja: ライン

en: Link
ja: リンク

en: Link (Popup)
ja: リンク（ポップアップ）

en: Link Hover (Popup)
ja: リンクホバー（ポップアップ）

en: Link Position?
ja: リンク位置？

en: Link Type ?
ja: リンクタイプ？

en: Link Type?
ja: リンクタイプ？

en: List ID
ja: リストのID

en: List Name
ja: リスト名

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Lithuanian
ja: リトアニア語

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルグ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウイ

en: Malay
ja: マレー語

en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Manage ARForms License
ja: ARFormsライセンスを管理します

en: Manage Forms
ja: フォームの管理

en: Manager
ja: マネージャー

en: Marathi
ja: マラーティー語

en: March
ja: 3月

en: Margin
ja: マージン

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Max Date e.g. 20/01/2020
ja: マックス日付例えば20/01/2020

en: Maximum
ja: 最大

en: May
ja: 5月

en: Medical icons
ja: 医療アイコン

en: Message
ja: メッセージ

en: Message for blank field
ja: 空欄のメッセージ

en: Message for invalid Email
ja: 無効な電子メールのメッセージ

en: Message for invalid Password
ja: 無効なパスワードのメッセージ

en: Message for invalid submission
ja: 無効な投稿のメッセージ

en: Message for minimum length
ja: 最小長のメッセージ

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
ja: フォームが送信さが、重複したエントリが存在すると、メッセージが表示されます。

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
ja: 不正なデータが不足しているの挿入されたときに、メッセージが表示されます。

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
ja: フィールドを必要なときに表示されるメッセージが空白のままです。

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア

en: Min Date e.g. 20/01/2000
ja: ミン日付例えば20/01/2000

en: Minimum
ja: 最小

en: Minimum Length
ja: 最小長

en: Miss
ja: ミス

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダが見つかりません。

en: Mobile View
ja: モバイルビュー

en: Modal
ja: モーダルな

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Monday
ja: 月曜日

en: Mongolia
ja: モンゴル国

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 毎月の

en: Months
ja: 月間

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Move
ja: 移動

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Mr
ja: 氏

en: Mrs
ja: 夫人

en: Ms
ja: さん

en: Multiline Text
ja: マルチテキスト

en: Multiple Rows
ja: 複数行

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: N/A
ja: N / A

en: NEW FORM
ja: 新しいフォーム

en: Name
ja: 名前

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Neutral
ja: ニュートラル

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Next Button Text
ja: 次のボタンテキスト

en: Next button
ja: [次へ]ボタン

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Nineteenth
ja: 第十九

en: Ninth
ja: 第9

en: No
ja: いいえ

en: No Icon
ja: 表示なし

en: No data available in table
ja: 表中のデータなし

en: No entries were specified
ja: いいえエントリが指定されていません

en: No file selected
ja: 選択されていませんファイル

en: No file was uploaded.
ja: いいえファイルがアップロードされていません。

en: No form is found
ja: いいえフォームが見つからない

en: No matching records found
ja: 一致するレコードが見つかりません

en: No one! You do not have permission
ja: 誰ありません！あなたが権限を持っていません

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: ノーマル

en: Normal State
ja: 標準状態

en: Normal View
ja: 標準表示

en: Normal submission
ja: 通常のサブミッション

en: North Korea
ja: 北朝鮮

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島連邦

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Norwegian
ja: ノルウェー語

en: Not Verified
ja: いないことを確認

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
ja: 注：0（ゼロ）は、成功メッセージを非表示にすることはありませんことを意味します

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
ja: 注：位置引数1）の位置のための可能な引数=\"左\"2）位置=\"右\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
ja: 注：位置引数1）の位置のための可能な引数=\"トップ\"2）位置=「底部」3）位置=\"左\"4）位置=\"右\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
ja: 注：type引数1）3）=\"オンロード\"と入力2）=\"ボタン\"を入力=\"リンク\"を入力するための可能な引数。

en: Note: Set your custom html content
ja: 注：カスタムHTMLコンテンツを設定します

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
ja: 注意：このフィールドは、フォームに表示されません。値を入力し非表示にすることができます。

en: November
ja: 11月

en: Number
ja: 番号

en: Number Range
ja: 番号の範囲

en: Number is out of range
ja: 数が範囲外です

en: Number of rows
ja: 行数

en: October
ja: 10月

en: Off Days
ja: 日オフ

en: Okay
ja: オーケー

en: Oman
ja: オマーン

en: On Page Load
ja: ページのロード

en: On Submit
ja: 提出について

en: Open popup when user scroll % of page after page load
ja: オープンポップアップすると、ページのロード後のページのユーザースクロール％

en: Option Label
ja: オプションラベル

en: Optional
ja: オプショナル

en: Orange
ja: オレンジ

en: Other CSS
ja: その他のCSS

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Padding
ja: パディング

en: Page
ja: ページ

en: Page Break
ja: 改ページ

en: Page Break Tab Background Color
ja: 改ページタブの背景色

en: Page Label
ja: ページ·ラベル

en: Page break
ja: 改ページ

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Palestine
ja: パレスチナ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニアの

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Part Time
ja: パートタイム

en: Password
ja: パスワード

en: Password Strength Meter
ja: パスワード強度メーター

en: Payment Icons
ja: お支払い方法のアイコン

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phone
ja: 電話

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Phone Number Format
ja: 電話番号の書式

en: Phone is invalid
ja: 電話が無効です

en: Placeholder Text
ja: プレースホルダテキスト

en: Please Enable Zip extension on your server.
ja: サーバー上のZipエクステンションを有効にしてください。

en: Please Select File :
ja: ファイルを選択してください：

en: Please Select Form
ja: フォームを選択してください

en: Please Select Form(s)
ja: フォーム（複数可）を選択してください

en: Please add one or more rules
ja: つまたは複数のルールを追加してください

en: Please enter a valid email address
ja: 有効なメールアドレスを入力してください

en: Please enter a valid website
ja: 有効なウェブサイトを入力してください。

en: Please enter form name
ja: フォーム名を入力してください。

en: Please insert a message for your auto responder.
ja: あなたの自動応答のメッセージを挿入してください。

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
ja: あなたの形で使用するフィールドのリストから目的の電子メールのフィールドをマッピングしてください。そして、システムは、このアドレスに応答メールを送信します。

en: Please select
ja: 選択してください

en: Please select a custom display
ja: カスタム表示を選択してください

en: Please select a form
ja: フォームを選択してください

en: Please select a valid form
ja: 有効な形式を選択してください

en: Please select file
ja: ファイルを選択してください

en: Please select one or more records.
ja: 1つまたは複数のレコードを選択してください。

en: Please select valid file
ja: 有効なファイルを選択してください

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
ja: セットアップサイトキーとグローバル設定内の秘密鍵は、そうでなければreCAPTCHAのは表示されませんしてください

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
ja: あなたがトラブルのライセンスをアクティブ化している場合は、このフォームを送信してください。

en: Please upload only zip files.
ja: 唯一のzipファイルをアップロードしてください。

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
ja: ARFormsプラグインからエクスポートzipファイルをアップロードしてください。

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
ja: ポスト/ページ/ウィジェットにフォームを追加するには、次のショートコードのいずれかを使用してください

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
ja: テンプレートにフォームを追加するには、次のショートコードのいずれかを使用してください

en: Please wait while you are redirected.
ja: あなたがリダイレクトされるまでお待ちください。

en: Poland
ja: ポーランド

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Pop-up View
ja: ポップアップの表示を

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Portuguese
ja: ポルトガル語の

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語（ブラジル）

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語（ポルトガル）

en: Portuguese/Brazilian
ja: ポルトガル語/ブラジル

en: Position
ja: ポジション

en: Position apply for?
ja: ポジションを申請？

en: Powered by
ja: によって供給

en: Prefer Not to Answer
ja: 回答を避ける

en: Prefix
ja: 接頭辞

en: Prefix & Suffix Style
ja: プレフィックス＆サフィックススタイル

en: Preset Field Choices
ja: プリセットフィールドの選択

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous Button Text
ja: 前ボタンテキスト

en: Previous button
ja: [戻る]ボタン

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Problem in submission. Errors are marked below.
ja: 提出する際の問題。エラーは以下にマークされています。

en: Product License
ja: 製品ライセンス

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Purchase Code
ja: 代金コード

en: Purchase Code:
ja: コードを購入：

en: Purchased On:
ja: で購入：

en: Qatar
ja: カタール

en: RECAPTCHA Configuration
ja: フレーズの設定

en: RESET FORM STYLE
ja: フォームのスタイルをリセットする

en: RSVP Form
ja: RSVPフォーム

en: Radio 1
ja: ラジオ1

en: Radio 2
ja: ラジオ2

en: Radio Buttons
ja: ラジオボタン

en: Radius
ja: 半径

en: Range
ja: レンジ

en: Range Default Value
ja: 範囲デフォルト値

en: Range Selector
ja: 範囲セレクタ

en: Rebranding
ja: 商標変更

en: Record is deleted successfully.
ja: レコードが正常に削除されます。

en: Red
ja: レッド

en: Redirect to URL
ja: URLへリダイレクト

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Refresh List
ja: 最新の情報に更新リスト

en: Registration Form
ja: 登録用紙

en: Remove
ja: 削除する

en: Remove Button text
ja: ボタンのテキストを削除する

en: Remove License
ja: ライセンスを削除する

en: Remove rebranding link
ja: ブランド変更リンクを削除

en: Representative
ja: 代表

en: Required field
ja: 必須入力フィールド

en: Reset
ja: リセット

en: Reset default value
ja: リセットデフォルト値

en: Right
ja: 権利

en: Right side
ja: 右側

en: Right to Left
ja: 右から左へ

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Romanian
ja: ルーマニアの

en: Round
ja: ラウンド

en: Russia
ja: ロシア

en: Russian
ja: ロシア語

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: SHORTCODES
ja: ショートコード

en: SMTP Host
ja: SMTPホスト

en: SMTP Password
ja: SMTPパスワード

en: SMTP Port
ja: SMTPポート

en: SMTP Server
ja: SMTPサーバー

en: SMTP Test E-Mail
ja: SMTPテスト電子メール

en: SMTP Username
ja: SMTPユーザー名

en: Saint Kitts and Nevis
ja: セントクリストファー·ネイビス

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent and the Grenadines
ja: セントビンセントおよびグレナディーン諸島

en: Samoa
ja: サモア諸島

en: San Marino
ja: サン·マリノ

en: Sao Tome and Principe
ja: サントメプリンシペ

en: Satisfaction
ja: 満足

en: Satisfied
ja: 満足

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save
ja: 保存

en: Save Changes
ja: [変更の保存]

en: Saved Value
ja: 保存した値

en: Saving
ja: 節約

en: Search
ja: 検索

en: Second
ja: 第2

en: Second Page Label
ja: 第2ページのラベル

en: Section
ja: セクション

en: Section Padding
ja: セクションパディング

en: Select
ja: 選択する

en: Select 1
ja: 1を選択します

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
ja: 選択<強い>1行のテキストフィールド</ strong>のか<強い>[電子メール]フィールド</強い>は、そのアドレスに自動返信メールを送信します。まず、フォーム自体にそのフィールドを作成する必要があります。

en: Select Field
ja: 選択フィールド

en: Select First Name
ja: ファーストネームを選択

en: Select Form
ja: フォーム全体の選択

en: Select Last Name
ja: 姓を選ぶ

en: Select Prefix / Suffix
ja: プレフィックス/サフィックスを選択

en: Select a form to insert into page
ja: ページに挿入するためのフォームを選択します

en: Select a value to insert into the box below
ja: 下のボックスに挿入する値を選択します

en: Select captcha
ja: セレクトキャプチャ

en: Select date From
ja: から日付を選択

en: Select field to send mail
ja: メールを送信するフィールドを選択します

en: Select form
ja: フォームを選択

en: Selecting
ja: 選択

en: Send Email SMTP
ja: 電子メールのSMTPを送る

en: Send Test E-mail
ja: テスト電子メールを送信します

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
ja: フォームを送信した後に管理者への自動応答を送信します

en: Send an automatic response to users after submitting the form
ja: フォームの送信後にユーザーへの自動応答を送信します

en: Send test mail
ja: テストメールを送信

en: Senegal
ja: セネガル

en: September
ja: 9月

en: Serbia and Montenegro
ja: セルビア·モンテネグロ

en: Serbian
ja: セルビア語

en: Set Current Date
ja: 現在の日付を設定する

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
ja: 表示/ユーザの入力に依存することになるルールを適用することによって、このフィールドを非表示にする条件付きロジックを設定します。あなたの条件に一致するために必要な数の条件を追加することができます。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Saved.
ja: 設定が保存された。

en: Seventeenth
ja: 第17

en: Seventh
ja: 第7

en: Seychelles
ja: セイシェル

en: Shadow
ja: シャドー

en: Short
ja: ショート

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Show
ja: ショー

en: Show / Hide columns
ja: 表示/非表示の列

en: Show Time picker
ja: ショータイムピッカー

en: Show Year/Month Dropdown
ja: ショー年/月ドロップダウン

en: Showing
ja: 表示

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single Line Text
ja: 単一行テキスト

en: Single Row
ja: 単列

en: Site Key
ja: サイトキー

en: Sixteenth
ja: 第十六

en: Sixth
ja: 第6

en: Size
ja: サイズ

en: Size :
ja: サイズ：

en: Skills & Qualification
ja: スキル＆資格

en: Slider
ja: スライダー

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Slovenian
ja: スロベニア語の

en: Small
ja: スモール

en: Solid
ja: 固体

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: 申し訳ありませんが、このファイルの種類は、セキュリティ上の理由で許可されていません。

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Korea
ja: 韓国

en: Spain
ja: スペイン

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish (Latin America)
ja: スペイン語（ラテンアメリカ）

en: Specified file failed upload test.
ja: 指定されたファイルはアップロードのテストに失敗しました。

en: Specify types
ja: タイプを指定

en: Spinner Icons
ja: スピナーアイコン

en: Square
ja: 広場

en: Sri Lanka
ja: スリ·ランカ

en: Star Rating
ja: ホテルランク

en: Start Year
ja: 開始年

en: Step
ja: ステップ

en: Sticky
ja: スティッキー

en: Sticky view
ja: スティッキービュー

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
ja: 強度インジケータは、パスワードが英数字の値と特殊文字が含まれている場合にのみ、強力な、パスワードを指示します。

en: Strength indicator
ja: 強度インジケータ

en: Strong
ja: ストロング

en: Style
ja: スタイル

en: Styling
ja: スタイリング

en: Subject
ja: テーマ

en: Submission Failed Message
ja: 提出失敗したメッセージ

en: Submit
ja: 提出する

en: Submit Button Options
ja: ボタンのオプションを提出

en: Submit Button Settings
ja: ボタン設定を提出

en: Submit align
ja: 整列を提出

en: Submit button
ja: [送信]ボタンを

en: Submit wrapper
ja: ラッパーを提出

en: Subscription Form
ja: 加入申込書

en: Success
ja: サクセス

en: Success Message
ja: 成功メッセージ

en: Success Message Settings
ja: 成功メッセージの設定

en: Success message
ja: 成功メッセージ

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suffix
ja: サフィックス

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support
ja: サポート

en: Support Expires On:
ja: サポートは有効期限：

en: Suriname
ja: スリナム

en: Survey
ja: 調査

en: Survey Bar Colors
ja: 調査バーの色

en: Survey Form
ja: 調査票

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Tablet View
ja: タブレットの表示

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tamil
ja: タミル語

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Telephone Country Codes
ja: 電話国コード

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Template
ja: テンプレート

en: Template is Successfully Updated
ja: テンプレートが正常に更新されます

en: Tenth
ja: 10分の1

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ja: テスト電子メールのみのconfigure SMTPサーバーの設定後に動作します

en: Text
ja: テキスト

en: Text Align
ja: テキストの整列

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Direction
ja: テキストの方向

en: Text Editor Icons
ja: テキストエディタのアイコン

en: Text color
ja: テキストの色

en: Thai
ja: タイの

en: Thailand
ja: タイ

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
ja: 私達と購読していただきありがとうございます。私たちはすぐにご連絡させていただきます。

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
ja: それはあなたの自動応答のための有効なEメール返信先アドレスではありません。

en: That template cannot be edited
ja: そのテンプレートを編集することはできません

en: The SMTP debugging output is shown below:
ja: SMTPのデバッグ出力を以下に示します。

en: The full debugging output is shown below:
ja: 完全なデバッグ出力を以下に示します。

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ja: reCAPTCHAのが正しく入力されませんでした

en: The uploaded file could not be moved to %s.
ja: アップロードされたファイルは、％sに移動できませんでした。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ja: アップロードされたファイルは、HTMLフォームで指定されたMAX_FILE_SIZEディレクティブを超えています。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードされたファイルは、php.iniのupload_max_filesizeディレクティブを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは、部分的にしかアップロードされました。

en: Theme
ja: テーマ

en: There is a problem creating new template.
ja: 新しいテンプレートを作成することに問題があります。

en: There is an error deleting that entry
ja: そのエントリの削除中にエラーが発生している

en: There is any error while uncompressing zip.
ja: 解凍のzip中にエラーがあります。

en: There is some error while processing your request
ja: リクエストの処理中にいくつかのエラーがあります

en: Third
ja: 第3

en: Thirteenth
ja: 第13

en: Thirtieth
ja: 第30

en: Thirty Eighth
ja: 第38

en: Thirty Fifth
ja: 第35

en: Thirty First
ja: 第31

en: Thirty Fourth
ja: 第34

en: Thirty Ninth
ja: 第39

en: Thirty Second
ja: 30秒

en: Thirty Seventh
ja: 第37

en: Thirty Sixth
ja: 第36

en: Thirty Third
ja: 第33

en: This field cannot be blank.
ja: このフィールドは空白にすることはできません。

en: This field is invalid
ja: このフィールドは無効です。

en: This form is already deleted.
ja: このフォームは、すでに削除されている。

en: This form is currently not active, please try again later.
ja: このフォームは現在アクティブではない、後で再試行してください。

en: This value must be unique.
ja: この値は、一意である必要があります。

en: This will be replaced with Entry ID.
ja: これはエントリIDに置き換えられます。

en: This will be replaced with IP Address.
ja: これは、IPアドレスに置き換えられます。

en: This will be replaced with entry added time.
ja: これは、エントリを追加時に置き換えられます。

en: This will be replaced with entry referer.
ja: これは、エントリーリファラに置き換えられます。

en: This will be replaced with form name.
ja: これは、フォーム名に置き換えられます。

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
ja: これは、フォームのすべてのフィールド＆ラベルに置き換えられます。

en: This will be replaced with name of site.
ja: これは、サイトの名前に置き換えられます。

en: This will be replaced with user browser name.
ja: これは、ユーザのブラウザ名に置換される。

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time
ja: 時間

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Title
ja: タイトル

en: Title Color
ja: タイトルの色

en: To
ja: へ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tonga
ja: トンガ

en: Top
ja: トップ

en: Track BG color
ja: トラックのBG色

en: Transportation Icons
ja: 交通アイコン

en: Triangle
ja: 三角形

en: Trinidad and Tobago
ja: トリニダード·トバゴ

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Twelfth
ja: 第12

en: Twentieth
ja: 20番目

en: Twenty Eighth
ja: 第28

en: Twenty Fifth
ja: 第25

en: Twenty First
ja: 第21

en: Twenty Fourth
ja: 第24

en: Twenty Ninth
ja: 第29

en: Twenty Second
ja: 第22

en: Twenty Seventh
ja: 第27

en: Twenty Sixth
ja: 第26

en: Twenty Third
ja: 第23

en: Type
ja: タイプ

en: Type-in or bookmark
ja: タイプインやブックマーク

en: U.S. State Abbreviations
ja: 米国務省略語

en: U.S. States
ja: 米国米国

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

en: Under 18
ja: 18歳未満

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: 米国

en: Unsatisfied
ja: 満たされていない

en: Untitled
ja: 無題の

en: Untitled Form
ja: 無題フォーム

en: Update
ja: アップデート

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Resume
ja: アップロード再開

en: Upload button text
ja: アップロードボタンのテキスト

en: Upload color
ja: アップロードの色

en: Upload font color
ja: フォントの色をアップロードする

en: Upload only CSV file.
ja: 唯一のCSVファイルをアップロードします。

en: Urdu
ja: ウルドゥー語

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use Content from Page
ja: ページからのコンテンツを使用してください

en: Use separate values
ja: 独立した値を使用してください

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Username
ja: ユーザー名

en: Using API
ja: APIの使用

en: Using Web-form
ja: Webベースのフォームを使用した

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: VIEW ENTRY
ja: ビューエントリ

en: Validate Formula
ja: 検証式

en: Validate default value
ja: デフォルト値を検証する

en: Validation (Error)
ja: バリデーション（エラー）

en: Validation Style Settings
ja: 検証スタイル設定

en: Validation error settings
ja: 検証エラーの設定

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市国

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Verified
ja: 検証された

en: Verify
ja: 確認する

en: Vertical
ja: 縦の

en: Very Satisfied
ja: とても満足

en: Very Unsatisfied
ja: 非常に不満

en: Video Player icons
ja: ビデオプレーヤーのアイコン

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Vietnamese
ja: ベトナム人

en: View Entries from Admin Area
ja: 管理エリアからの眺めのエントリー

en: View Entry
ja: ビューエントリ

en: View Forms and Templates
ja: ビューフォームとテンプレート

en: View Reports
ja: ビュー·レポート

en: Views
ja: 閲覧

en: Virgin Islands, British
ja: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands, U.S.
ja: バージン諸島、米国

en: Ways to publish your form
ja: あなたのフォームを発行する方法

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
ja: 私たちはあなたから話を聞くしたいと思います。下記のフォームに必要事項を記入して私達にメッセージを送って、私たちはすぐにあなたと戻ってきます。

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
ja: 申し訳ございません。フォームが正常に送信されていません。

en: Web Browser Icons
ja: Webブラウザのアイコン

en: Webform code from Aweber
ja: オートレスポンダからウェブフォームのコード

en: Webform code from Constant Contact
ja: 一定の接触からWebフォームのコード

en: Webform code from GVO Campaign
ja: GVOキャンペーンからWebフォームのコード

en: Webform code from Getresponse
ja: のGetResponseからウェブフォームのコード

en: Webform code from Icontact
ja: Icontactからウェブフォームのコード

en: Webform code from Mailchimp
ja: Mailchimpからウェブフォームのコード

en: Webform code from eBizac
ja: eBizacからウェブフォームのコード

en: Website
ja: ウェブサイト

en: Website is invalid
ja: ウェブサイトが不正です

en: Website/URL
ja: ウェブサイト/ URL

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week Days
ja: ウィークデイズ

en: Width
ja: 幅

en: Width :
ja: 幅：

en: Window Opacity
ja: ウィンドウの不透明度

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Wordpress Server
ja: Wordpressのサーバー

en: Wrapper
ja: ラッパー

en: YES
ja: はい

en: Year Range
ja: 1年の範囲

en: Yearly
ja: 毎年の

en: Years
ja: 年

en: Yellow
ja: 黄色

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yes
ja: はい

en: You can enter classes not directly properties.
ja: あなたは、クラスではないプロパティを直接入力することもできます。

en: You do not have permission to perform this action
ja: あなたはこのアクションを実行する権限がありません

en: You do not have permission to view this form.
ja: あなたは、このフォームを表示する権限がありません。

en: You have already submitted that form
ja: あなたは既にそのフォームを提出した

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
ja: あなたは、ページにフォームを公開する前に最新の変更を保存する必要があります。

en: Your entry is successfully deleted
ja: あなたのエントリが正常に削除されます

en: Your submission was successfully saved.
ja: あなたの提出が正常に保存されました。

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
ja: あなたのテストメールが何らかの理由で送信されません、ご使用のSMTP設定を確認してください

en: Your test mail is successfully sent
ja: あなたのテストメールが正常に送信されます

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: arfsubmitweightsetting
ja: アイコンの色

en: at
ja: アット

en: automatic width
ja: 自動幅

en: bold
ja: 大胆な

en: compulsory field.
ja: 強制フィールド。

en: contains
ja: 含まれています

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: entries
ja: エントリー

en: equals
ja: 等しい

en: filtered from
ja: から濾過

en: free reCAPTCHA key
ja: 自由なフレーズキー

en: greater than
ja: 越える

en: hour
ja: 1時間

en: hours
ja: 営業時間

en: in the popup box:
ja: ポップアップボックスで：

en: is invalid
ja: 無効である

en: italic
ja: イタリック

en: less than
ja: 満たない

en: maximum
ja: 最大

en: minimum
ja: 最低限

en: minute
ja: 分

en: minutes
ja: 分

en: month
ja: 月

en: months
ja: ヶ月

en: normal
ja: 通常の

en: not contains
ja: 含まれていません

en: not equals
ja: 等しくない

en: of
ja: の

en: of the following match:
ja: 次の試合の：

en: optional
ja: オプショナル

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
ja: のオプションが示されて。クリック"編集オプションを"ボタンをすべて表示する

en: px
ja: ピクセル

en: reCAPTCHA Language
ja: reCAPTCHAの言語

en: reCAPTCHA Theme
ja: reCAPTCHAのテーマ

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ja: reCAPTCHAのは、「サイト」と「プライベート」キーから成る、APIキーが必要です。あなたがのためにサインアップすることができます

en: second
ja: 第2

en: seconds
ja: 秒

en: this button if
ja: このボタンの場合

en: this field if
ja: このフィールドの場合

en: to
ja: へ

en: total
ja: 合計

en: week
ja: 週

en: weeks
ja: 週間

en: weight
ja: 重量

en: year
ja: 年

en: years
ja: 年
