ARForms v2.7.8 - en to fr translation catalogue (1061 entries)

en:  Button Height
fr: bouton Hauteur

en: %1$s Form submitted on %2$s
fr: %1$s Forme présentée sur %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
fr: La forme de% 1 $ a été créée le% 2 $ s.

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer Aweber à ce formulaire.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer Constant Contact à ce formulaire.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer GVO à ce formulaire.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer Getresponse à ce formulaire.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer Icontact à ce formulaire.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer Mailchip à ce formulaire.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
fr: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(S'il vous plaît activer votre licence pour configurer eBizac à ce formulaire.)

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
fr: (Cliquez sur les boutons de nuages ci-dessous pour copier vos propriétés CSS pertinents. Appliquer directement propriétés. Ne pas définir la classe)

en: (Blank Section)
fr: (Section vide)

en: (Blank)
fr: (Blanc)

en: (Click here to add description or instructions)
fr: (Cliquez ici pour ajouter une description ou instructions)

en: (Click here to add text)
fr: (Cliquez ici pour ajouter le texte)

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
fr: (par exemple 3 mois, 2 ans, etc)

en: (eg. 100% - end of page)
fr: (par exemple 100% -. fin de la page)

en: 65 or Above
fr: 65 ans ou plus

en: : You can adjust height and width of modal box
fr: : Vous pouvez ajuster la hauteur et la largeur de la boîte modale

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
fr: Une clé de licence valide vous donne le droit de prendre en charge et permet les mises à jour automatiques. Aussi, vous pouvez supprimer le lien Rebradning qu'après activer votre licence. Une clé de licence ne sera utilisé pour une installation de WordPress à la fois.

en: ADD ARFORMS FORM
fr: AJOUTER ARFORMS FORMULAIRE

en: ARForms Add-Ons
fr: ARForms add-ons

en: ARForms Form
fr: ARForms formulaire

en: ARForms License
fr: ARForms Licence

en: AWEBER LIST
fr: Aweber LISTE

en: Access Token
fr: jeton d'accès

en: Access this Settings Page
fr: Accédez à cette page Paramètres

en: Action
fr: action

en: Activate License
fr: activer la licence

en: Activation Information	:
fr: Activation de l'information :

en: Active
fr: actif

en: Active State
fr: active State

en: Active color
fr: couleur active

en: Add ARForms Form
fr: Ajoutez ARForms formulaire

en: Add Entries from Admin Area
fr: Ajouter des entrées dans Admin Area

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: Add Icon (Bootstrap Style)
fr: Add Icon (Bootstrap style)

en: Add New Form
fr: Ajouter un nouveau formulaire

en: Add New Law
fr: Ajouter une nouvelle loi

en: Add To Site
fr: publier

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
fr: Ajouter une valeur distincte à utiliser pour les calculs, le routage de messagerie, la sauvegarde de la base de données, et de nombreuses autres utilisations. Les valeurs d'options sont enregistrées alors que les étiquettes d'option sont indiqués dans le formulaire.

en: Add an Option
fr: Ajouter une option

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
fr: Ajouter plus de fonctionnalités à l'aide ARForms Add-Ons

en: Add to page
fr: Ajouter à la page

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
fr: Add-On annonce est actuellement indisponible. Se il vous plaît réessayer plus tard.

en: Add/Edit Custom Displays
fr: Ajouter / Modifier Affichages personnalisés

en: Add/Edit Forms and Templates
fr: Ajouter / Modifier Formulaires et modèles

en: Addons
fr: Extensions

en: Address
fr: adresse

en: Admin Email
fr: Administrateur Email

en: Admin Message
fr: Administrateur message

en: Advance
fr: avancer

en: Advanced
fr: avancé

en: Advanced Form Elements
fr: Avancée éléments de formulaire

en: Affiliate Code
fr: code d'affiliation

en: Age Group
fr: Groupe d'âge

en: Ajax based submission
fr: Soumission basée sur Ajax

en: Ajax error while saving form
fr: Erreur Ajax tout en économisant de forme

en: Albania
fr: Albanie

en: Albanian
fr: albanais

en: Algeria
fr: Algérie

en: Align
fr: aligner

en: Alignment
fr: alignement

en: All
fr: tous

en: All Forms
fr: Tous les formulaires

en: All types
fr: Tous les types

en: Allowed file types
fr: Types de fichiers autorisés

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Any
fr: tout

en: Apply
fr: appliquer

en: April
fr: Avril

en: Arabic
fr: arabe

en: Are you applying for?
fr: Demandez-vous?

en: Are you sure you want to delete this entries?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ces entrées?

en: Are you sure you want to delete this entry?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette entrée?

en: Are you sure you want to delete this field?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce domaine?

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer cette forme (s)?

en: Are you sure you want to delete this form?
fr: Etes-vous sûr de vouloir effacer cette forme?

en: Are you sure you want to reset form style?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser le style de formulaire?

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Armenian
fr: arménien

en: Attach file with email
fr: Joindre un fichier avec l'email

en: August
fr: Août

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Auto
fr: voiture

en: Auto Response Email
fr: Réponse automatique Email

en: Auto response email
fr: Réponse Auto email

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani
fr: Azerbaïdjan

en: BG Color
fr: BG Couleur

en: Background
fr: fond

en: Background Color
fr: Couleur de fond

en: Background Hover Image
fr: Contexte Hover image

en: Background Image
fr: image de fond

en: Background color
fr: La couleur de fond

en: Bad
fr: mauvais

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bar Color
fr: bar couleur

en: Barbados
fr: Barbade

en: Basic
fr: de base

en: Basic Form Elements
fr: Éléments formulaire de base

en: Basic Options
fr: options de base

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Bengali
fr: bengali

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Big
fr: grand

en: Black
fr: noir

en: Blank Field
fr: champ vide

en: Blank Form
fr: formulaire vierge

en: Blue
fr: bleu

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Border Color
fr: Couleur de la bordure

en: Border Settings
fr: Paramètres de bordure

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bosnian
fr: BaBosnian

en: Bottom
fr: bas

en: Brand Icons
fr: marque Icônes

en: Brazil
fr: Brésil

en: Browser Name
fr: Nom du navigateur

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian
fr: bulgare

en: Bulk Actions
fr: des actions

en: Button
fr: bouton

en: Button Angle
fr: Angle Button

en: Button Background
fr: bouton Contexte

en: Button Hover (Popup)
fr: Bouton sensitif (Popup)

en: Button Width
fr: bouton Largeur

en: Button angle :
fr: Angle de Button:

en: CSS Custom Property
fr: CSS propriété personnalisée

en: CSS Property
fr: Propriétés CSS

en: Calendar Localization
fr: Calendrier localisation

en: Calendar Style
fr: style du calendrier

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Campaign Name
fr: Nom de la campagne

en: Can't read the above security code?
fr: Vous ne pouvez pas lire le code de sécurité ci-dessus?

en: Cancel
fr: résilier

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Caption :
fr: Légende:

en: Catalan
fr: catalan

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Center
fr: centre

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change Icon
fr: Changer d'icône

en: Chart Icons
fr: Icônes Graphique

en: Check Boxes
fr: Cases à cocher

en: Check Full Log
fr: Vérifier le journal complet

en: Checkbox & Radio Style
fr: Case & Style Radio

en: Checkbox 1
fr: case 1

en: Checkbox 2
fr: case 2

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

en: Chinese Traditional
fr: chinois traditionnel

en: Chinese(Simplified)
fr: Chinois simplifié)

en: Chinese(Traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Choose File
fr: Choisissez Fichier

en: Choose Icon
fr: Choisissez Icône

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
fr: Choisissez les jeux de caractères que vous souhaitez ajouter des polices Google

en: Clear Default Text on Focus
fr: Effacer texte par défaut sur ​​Mise au point

en: Clerk
fr: greffier

en: Click here to add optional description or instructions
fr: Cliquez ici pour ajouter une description ou des instructions en option

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
fr: Cliquez sur les boutons de nuages ci-dessous pour copier vos propriétés CSS pertinents. Appliquer les propriétés directement. Ne pas définir la classe.

en: Click to mark as
fr: Cliquez pour marquer comme

en: Clock Settings
fr: Paramètres de l'horloge

en: Close
fr: proche

en: College / University Name
fr: Collège / université de nom

en: Colombia
fr: Colombie

en: Color
fr: Couleur

en: Color Picker
fr: color Picker

en: Colorpicker Type
fr: colorpicker type

en: Colors :
fr: couleurs:

en: Columns
fr: colonnes

en: Comoros
fr: Comores

en: Computer View
fr: ordinateur Voir

en: Conditional Law
fr: loi conditionnelle

en: Confirm Email
fr: Confirmez Votre Email

en: Confirm Email Label
fr: Confirmer courriel Étiquette

en: Confirm Email Placeholder
fr: Confirmer courriel Placeholder

en: Confirm Email does not match with email
fr: Confirmer courriel ne correspond pas avec le courrier électronique

en: Confirm Password
fr: Confirmez le mot de passe

en: Confirm Password Label
fr: Confirmer le mot étiquette

en: Confirm Password Placeholder
fr: Confirmer mot de passe Placeholder

en: Confirm Password does not match with password
fr: Confirmer mot de passe ne correspond pas avec le mot de passe

en: Confirmation Message
fr: message de confirmation

en: Constant Contact
fr: constant Contact

en: Contact No
fr: Contactez-Pas

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Contact us
fr: Contactez-nous

en: Continue
fr: continuer

en: Countries
fr: pays

en: Country
fr: pays

en: Create Date
fr: date de création

en: Created at
fr: créé le

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian
fr: croate

en: Currency Icons
fr: monnaie Icônes

en: Current Company Detail
fr: Société actuelle Détail

en: Current Salary
fr: Salaire actuel

en: Custom CSS
fr: 
    CSS personnalisé

en: Custom Styling Properties
fr: Propriétés de style personnalisée

en: Customer Email
fr: client e-mail

en: Customer Email:
fr: Client e-mail:

en: Customer Name
fr: Nom du client

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech
fr: tchèque

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: DELETE ENTRY
fr: EFFACER

en: DELETE FIELD
fr: Supprimer le champ

en: DELETE FORM
fr: Effacer le formulaire

en: Danish
fr: danois

en: Dark
fr: Foncé

en: Dashed
fr: pointillée

en: Date
fr: Date d'

en: Date Format
fr: Format de la date

en: Date Range
fr: Date de Gamme

en: Date is invalid
fr: Date est invalide

en: Day
fr: journée

en: Days
fr: jours

en: December
fr: Décembre

en: Default Color
fr: Couleur par défaut

en: Default Messages On Form
fr: Messages de défaut sur ​​la forme

en: Default Submit Button
fr: Par défaut Bouton Soumettre

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Default message displayed after form is submitted.
fr: Un message qui s'affiche par défaut après envoi du formulaire.

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Delete
fr: supprimer

en: Delete Configuration
fr: supprimer la configuration

en: Delete Entries from Admin Area
fr: Supprimer les entrées de zone admin

en: Delete Field
fr: supprimer le champ

en: Delete Forms and Templates
fr: Supprimer Formulaires et modèles

en: Denmark
fr: Danemark

en: Description
fr: description du

en: Desired Salary
fr: Salaire souhaité

en: Developer
fr: promoteur

en: Diploma / Degree Name
fr: Diplôme / Niveau Nom

en: Directional icons
fr: icônes directionnels

en: Disable
fr: désactiver

en: Dislike
fr: Je n'aime pas

en: Dislike Title
fr: Je n'aime pas le titre

en: Display Form of ARForms
fr: Afficher Formulaire de ARForms

en: Display a Message
fr: Afficher un message

en: Display content from another page
fr: Afficher le contenu d'une autre page

en: Documentation
fr: documentation

en: Domain Name
fr: Nom de domaine

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Done
fr: Terminé

en: Dotted
fr: pointillé

en: Dropdown
fr: déroulante

en: Duplicate
fr: double

en: Duplicate Form
fr: Duplicata

en: Dutch
fr: néerlandais

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Ecuador
fr: Equateur

en: Edit Entries from Admin Area
fr: Modifier les entrées de la Zone admin

en: Edit Form
fr: Modifier le formulaire

en: Edit Options
fr: Modifier les options

en: Edit Text
fr: Modifier texte

en: Education and Experience Details
fr: Formation et expérience Détails

en: Egypt
fr: Égypte

en: Eighteenth
fr: dix-huitième

en: Eighth
fr: huitième

en: Eleventh
fr: onzième

en: Email Address
fr: Adresse Email

en: Email Marketers
fr: marketing par courriel

en: Email Marketing Tools
fr: Tools Email Marketing

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
fr: Réglage des outils de marketing par courriel sauvegardé avec succès.

en: Email Settings
fr: Paramètres de messagerie

en: Email field mapping
fr: Email cartographie sur le terrain

en: Email is invalid
fr: Email est invalide

en: Email marketers
fr: email marketing

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
fr: Balises embarquées pour youtube, carte etc sont supportés.

en: Enable
fr: permettre

en: Enable Conditional Law
fr: Activer loi conditionnelle

en: Enable Double Opt-in
fr: Activer le double opt-in

en: Enable Running Total
fr: Activer total cumulé

en: End Year
fr: fin d'année

en: English/UK
fr: Anglais / Royaume-Uni

en: English/Western
fr: Anglais / Western

en: Enter consumer key
fr: Entrez la clé du consommateur

en: Enter consumer secret
fr: Entrez le secret des consommateurs

en: Entries
fr: entrées

en: Entries List
fr: Записи

en: Entries deleted successfully
fr: Entrées supprimés avec succès

en: Entries were Successfully Destroyed
fr: Les candidatures ont été détruit avec succès

en: Entry Key
fr: Clé d'entrée

en: Entry creation date
fr: Entrée date de création

en: Entry deleted successfully
fr: Entrée supprimé avec succès

en: Entry is Successfully Created
fr: L'entrée est créé avec succès

en: Entry is Successfully Deleted
fr: L'entrée est supprimée avec succès

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Error Settings
fr: Réglages d'erreur

en: Error State
fr: Etat d'erreur

en: Estonia
fr: Estonie

en: Estonian
fr: estonien

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
fr: Exclusif Wordpress Form Builder Plugin

en: Experience
fr: expérience

en: Experienced
fr: expérimenté

en: Export
fr: exportation

en: Export Entries
fr: entrées exportation

en: Export Form(s)
fr: Formulaire d'exportation (s)

en: Export To CSV
fr: Exporter au format CSV

en: Export to CSV
fr: Exporter au format CSV

en: External popup window
fr: Fenêtre externe

en: Failed to write file to disk.
fr: Échec de l'écriture du fichier sur le disque.

en: Family
fr: Famille

en: Faroese
fr: féroïen

en: Farsi/Persian
fr: Farsi / Persian

en: February
fr: février

en: Feedback Form
fr: réaction

en: Field Description
fr: champ Description

en: Field Editor
fr: FIELD EDITOR

en: Field ID
fr: champ ID

en: Field Inner Spacing
fr: Champ intérieur Espacement

en: Field Options
fr: Options terrain

en: Field Spacing
fr: Espacement des champs

en: Field Transparency
fr: Transparence sur le terrain

en: Field Width
fr: Largeur de champ

en: Field custom width
fr: Largeur de champ personnalisé

en: Field description settings
fr: Paramètres de description des champs

en: Field label
fr: Étiquette sur le terrain

en: Field wrapper
fr: Enveloppe de terrain

en: Fields
fr: Les champs

en: Fifteenth
fr: quinzième

en: Fifth
fr: cinquième

en: Fiftieth
fr: cinquantième

en: Fiji
fr: Fidji

en: File Type Icons
fr: Type Icônes

en: File is empty. Please upload something more substantial.
fr: Le fichier est vide. S'il vous plaît télécharger quelque chose de plus substantiel.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
fr: Le fichier est vide. S'il vous plaît télécharger quelque chose de plus substantiel. Cette erreur peut également être provoquée par ajouts étant désactivé dans votre fichier php.ini ou par post_max_size étant définie comme inférieure à upload_max_filesize dans php.ini.

en: File is invalid
fr: Le fichier est invalide

en: File is not proper.
fr: Le fichier n'est pas bon.

en: File upload stopped by extension.
fr: File Upload arrêté par extension.

en: Finland
fr: Finlande

en: First
fr: première

en: First Name
fr: Prénom

en: First Page Label
fr: Première page Étiquette

en: First name mapping
fr: Cartographie Prénom

en: Fixed
fr: Correction d'

en: Fly
fr: voler

en: Fly / Sticky Button
fr: Fly / Bouton Post-it

en: Fly View
fr: Fly Voir

en: Follow these steps to add the form into page:
fr: Suivez ces étapes pour ajouter le formulaire en page:

en: Font Family
fr: famille de polices

en: Font Settings
fr: Paramètres de police

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Font Style
fr: style de police

en: For Running Total you need to add formula inside
fr: Pour l'exécution totale, vous devez ajouter formule l'intérieur

en: Form
fr: Formulaire

en: Form Background
fr: Formulaire de fond

en: Form Border
fr: Bordure du formulaire

en: Form Control Icons
fr: Former Icônes contrôle

en: Form Description
fr: description de formulaire

en: Form Entries
fr: Entrées de formulaires

en: Form Entry
fr: Formulaire d'inscription

en: Form Global CSS
fr: Forme mondiale CSS

en: Form Imported Successfully
fr: Formulaire importé avec succès

en: Form Imported Successfully.
fr: Formulaire importé avec succès.

en: Form Name
fr: Nom du formulaire

en: Form Settings
fr: Paramètres du formulaire

en: Form Submission Method
fr: Formulaire méthode de soumission

en: Form Title
fr: Titre du formulaire

en: Form Type
fr: Type de formulaire

en: Form Width
fr: Formulaire Largeur

en: Form description
fr: Description de formulaire

en: Form inner wrapper
fr: Former enveloppe intérieure

en: Form is Successfully Deleted
fr: Formulaire succès est supprimé

en: Form is Successfully Updated
fr: La forme est mise à jour avec succès

en: Form is successfully submitted. Thank you!
fr: Formulaire est soumis avec succès. Je vous remercie!

en: Form is successfully updated
fr: Formulaire est mis à jour avec succès

en: Form outer wrapper
fr: Former enveloppe extérieure

en: Form submitted on
fr: Forme présentée sur

en: Form title
fr: Titre du formulaire

en: Form title & description
fr: Forme titre & description

en: Form width will be overwritten
fr: Largeur de formulaire sera écrasé

en: Forms
fr: formulaires

en: Fortieth
fr: quarantième

en: Forty Eighth
fr: quarante huitième

en: Forty Fifth
fr: quarante cinquième

en: Forty First
fr: quarante Première

en: Forty Fourth
fr: quarante quatrième

en: Forty Ninth
fr: quarante neuvième

en: Forty Second
fr: quarante Première

en: Forty Seventh
fr: quarante septième

en: Forty Sixth
fr: quarante sixième

en: Forty Third
fr: quarante troisième

en: Fourteenth
fr: quatorzième

en: Fourth
fr: quatrième

en: French
fr: français

en: French (Canadian)
fr: Français (Canadien)

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French/Swiss
fr: Français / Suisse

en: Fresher
fr: fraîche

en: Fresher / Experienced
fr: Fraîche / Expérimenté

en: Friday
fr: vendredi

en: From/Reply to Email
fr: De / Réponse à envoyer

en: From/Replyto Email
fr: De / Répondrepour Email

en: From/Replyto Name
fr: De / Nom Répondrepour

en: Full Time
fr: à temps plein

en: Gambia
fr: Gambie

en: Gender Icons
fr: Icônes de genre

en: General Settings
fr: Réglage général

en: General icons
fr: icônes générales

en: General setting changes saved successfully.
fr: Les changements de réglages généraux sauvegardés avec succès.

en: Georgia
fr: Géorgie

en: German
fr: allemand

en: German (Autstria)
fr: Allemand (Autstria)

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: Germany
fr: Allemagne

en: Global Settings
fr: Paramètres globaux

en: Good
fr: bon

en: Graduation Year
fr: Année d'obtention

en: Greece
fr: Grèce

en: Greek
fr: grecque

en: Green
fr: vert

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Gujarati
fr: gujarati

en: Guyana
fr: Guyane

en: Haiti
fr: Haïti

en: Hand Icons
fr: Icônes main

en: Handle color
fr: couleur de la poignée

en: Handle type
fr: Poignée de type

en: Have you saved your form already ?
fr: Avez-vous enregistré votre formulaire déjà?

en: Heading
fr: Cap

en: Hebrew
fr: hébreu

en: Height
fr: hauteur

en: Height :
fr: hauteur:

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
fr: Voici Tous les types »: tous les types de fichiers pris en charge par votre installation de wordpress.

en: Hidden Field
fr: Champ masqué

en: Hide
fr: cacher

en: Hide Labels
fr: cacher les étiquettes

en: Hide success message after
fr: Cacher message de réussite après

en: Hindi
fr: hindi

en: Horizontal
fr: horizontal

en: Horizontal Center
fr: Centre horizontale

en: Hour
fr: heure

en: Hover Color
fr: Hover Couleur

en: How you want to include this form into page?
fr: Comment vous voulez inclure ce formulaire dans la page?

en: Hungarian
fr: hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic
fr: islandais

en: Icon
fr: icône

en: Icon Color
fr: icône Couleur

en: Icontact
fr: icontact

en: If not provided anything it will be auto
fr: S'il n'est pas fourni tout ce qu'il sera auto

en: Image
fr: image

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Image is invalid
fr: L'image n'est pas valide

en: Import
fr: Importer

en: Import / Export Forms
fr: Import / Export formes

en: Import Export
fr: import export de

en: Import Form(s)
fr: Formulaire d'importation (s)

en: Inactive
fr: inactif

en: Incorrect Field
fr: champ incorrect

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian
fr: indonésien

en: Inherit
fr: hériter

en: Input Field Settings
fr: Paramètres de champ d'entrée

en: Input element
fr: Élément d'entrée

en: Input elements
fr: Éléments d'entrée

en: Insert form into widget:
fr: Insérez forme dans le widget:

en: Invalid form submission.
fr: Soumission du formulaire invalide.

en: Invalid minimum characters length
fr: Invalid longueur minimale des caractères

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Israel
fr: Israël

en: Italian
fr: italien

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: January
fr: Janvier

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese
fr: japonais

en: Job Application
fr: Demande d'emploi

en: Job Application Form
fr: Formulaire de demande d'emploi

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: Kannada
fr: indonésien

en: Key
fr: clé

en: Korean
fr: Corée

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: LINK TYPE
fr: TYPE DE LIEN

en: LIST NAME
fr: Nom de la liste

en: Label
fr: étiquette

en: Label Name
fr: Nom d'étiquette

en: Label Position
fr: étiquette Position

en: Label Settings
fr: Paramètres d'étiquette

en: Label Width
fr: Largeur d'étiquette

en: Last name
fr: nom de famille

en: Last name mapping
fr: Cartographie Nom de famille

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Latvian
fr: letton

en: Lebanon
fr: Liban

en: Left
fr: gauche

en: Left side
fr: côté gauche

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Libya
fr: Libye

en: License Activated Successfully.
fr: Licence activé avec succès.

en: License Deactivated Successfully.
fr: Licence Désactivé succès.

en: License Status
fr: État de la licence

en: Light
fr: Lumière

en: Like
fr: comme

en: Like Title
fr: comme le titre

en: Like button
fr: like button

en: Line
fr: ligne

en: Link
fr: lien

en: Link (Popup)
fr: Lien (Popup)

en: Link Hover (Popup)
fr: Lien Hover (Popup)

en: Link Position?
fr: Lien position?

en: Link Type ?
fr: Type de lien?

en: Link Type?
fr: Type de lien?

en: List ID
fr: ID liste

en: List Name
fr: Nom de la liste

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Lithuanian
fr: lituanien

en: Loading...
fr: Chargement en cours ...

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Mailchimp
fr: mailchimp

en: Malay
fr: malais

en: Malayalam
fr: malayalam

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Manage ARForms License
fr: Gérer ARForms Licence

en: Manage Forms
fr: Gérer les formulaires

en: Manager
fr: directeur

en: March
fr: mars

en: Margin
fr: marge

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Max Date e.g. 20/01/2020
fr: Date de Max par exemple 20/01/2020

en: Maximum
fr: maximum

en: May
fr: mai

en: Message
fr: un message

en: Message for blank field
fr: Message pour champ vide

en: Message for invalid Email
fr: Message pour invalide Email

en: Message for invalid Password
fr: Message pour valide Mot de passe

en: Message for invalid submission
fr: Message pour la soumission invalide

en: Message for minimum length
fr: Message pour la longueur minimale

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
fr: Le message sera affiché lorsque le formulaire est soumis, mais l'entrée en doublon.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
fr: Le message sera affiché lorsque des données incorrectes sont insérés des disparus.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
fr: Le message sera affiché lorsque champs obligatoires sont laissées en blanc.

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Min Date e.g. 20/01/2000
fr: Min Date exemple 20/01/2000

en: Minimum
fr: minimum

en: Minimum Length
fr: Durée minimum

en: Miss
fr: Mlle

en: Missing a temporary folder.
fr: Manquer un dossier temporaire.

en: Mobile View
fr: mobile Voir

en: Modal
fr: modale

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Monday
fr: lundi

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Month
fr: mois

en: Monthly
fr: mensuellement

en: Months
fr: mois

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move
fr: déménagement

en: Mr
fr: M.

en: Mrs
fr: Mme

en: Ms
fr: Mlle

en: Multiline Text
fr: texte multiligne

en: Multiple Rows
fr: plusieurs lignes

en: N/A
fr: N / A

en: NEW FORM
fr: NOUVELLE FORME

en: NO
fr: NON

en: Name
fr: nom

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Neutral
fr: neutre

en: New Zealand
fr: nouvelle-Zélande

en: Next Button Text
fr: Bouton Suivant texte

en: Next button
fr: bouton Suivant

en: Nineteenth
fr: dix-neuvième

en: Ninth
fr: neuvième

en: No
fr: aucun

en: No Icon
fr: Pas d'icône

en: No data available in table
fr: 
    Pas de données disponibles dans le tableau

en: No entries were specified
fr: Aucune entrée n'a été spécifié

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: No file was uploaded.
fr: Aucun fichier n'a été téléchargé.

en: No form is found
fr: Aucune forme est trouvée

en: No matching records found
fr: Aucun enregistrement correspondant trouvé

en: No one! You do not have permission
fr: Personne! Vous n'avez pas la permission

en: None
fr: aucun

en: Normal
fr: normal

en: Normal State
fr: Etat normal

en: Normal View
fr: Vue normale

en: Normal submission
fr: soumission normale

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Not Verified
fr: non vérifié

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
fr: Note: 0 (zéro) signifie qu'il ne sera jamais cacher message de réussite

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
fr: Note: les arguments possibles pour) position d'argument de position 1. = \"left\" 2.) Position = \"right\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
fr: Note: les arguments possibles pour) position d'argument de position 1. =) position \"top\" 2. =) position \"bas\" 3. = \"left\" 4.) Position = \"right\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
fr: Note: les arguments possibles pour argument de type 1.) type = \"link\" 2.) type = \"button\" 3.) type = \"onload\".

en: Note: Set your custom html content
fr: Remarque: Réglez votre contenu HTML personnalisé

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
fr: Remarque: ce champ ne sera pas affiché dans le formulaire. Entrez la valeur à être caché.

en: November
fr: Novembre

en: Number
fr: nombre

en: Number Range
fr: Plage de nombres

en: Number is out of range
fr: Nombre est hors de portée

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: October
fr: octobre

en: Off Days
fr: off Jours

en: Okay
fr: Ok.

en: On Page Load
fr: Le chargement de la page

en: On Submit
fr: sur Soumettre

en: Open popup when user scroll % of page after page load
fr: Ouvrir le menu lorsque l'utilisateur défilement% de page après page la charge

en: Option Label
fr: Option étiquette

en: Optional
fr: optionnel

en: Orange
fr: orange

en: Other CSS
fr: Autres CSS

en: Other Settings
fr: autres paramètres

en: Padding
fr: rembourrage

en: Page
fr: page

en: Page Break
fr: Saut de page

en: Page Break Tab Background Color
fr: Contexte saut de page Onglet Couleur

en: Page Label
fr: libellé de la page

en: Page break
fr: saut de page

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Part Time
fr: à temps partiel

en: Password
fr: mot de passe

en: Password Strength Meter
fr: Mot de passe mesureur

en: Payment Icons
fr: Icônes de paiement

en: Percentage
fr: pourcentage

en: Persian
fr: persan

en: Peru
fr: Pérou

en: Phone
fr: téléphone

en: Phone Number
fr: N ° téléphone

en: Phone Number Format
fr: Numéro de téléphone Format

en: Phone is invalid
fr: Le téléphone est invalide

en: Placeholder Text
fr: le texte de substitution

en: Please Enable Zip extension on your server.
fr: Se il vous plaît permettre l'extension Zip sur votre serveur.

en: Please Select File :
fr: S'il vous plaît Choisir fichier:

en: Please Select Form
fr: S'il vous plaît Choisir formulaire

en: Please Select Form(s)
fr: S'il vous plaît Choisir formulaire (s)

en: Please add one or more rules
fr: S'il vous plaît ajouter une ou plusieurs règles

en: Please enter a valid email address
fr: S'il vous plaît entrer une adresse email valide

en: Please enter a valid website
fr: S'il vous plaît entrer un site Web valide

en: Please enter form name
fr: S'il vous plaît entrer le nom du formulaire

en: Please insert a message for your auto responder.
fr: S'il vous plaît insérer un message de votre répondeur automatique.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
fr: S'il vous plaît carte champ email dans la liste des champs utilisés dans votre formulaire. Et le système enverra un courrier de réponse à cette adresse.

en: Please select
fr: S'il vous plaît sélectionnez

en: Please select a custom display
fr: S'il vous plaît sélectionner un affichage personnalisé

en: Please select a form
fr: S'il vous plaît sélectionner un formulaire

en: Please select a valid form
fr: S'il vous plaît choisir une forme valide

en: Please select file
fr: S'il vous plaît sélectionner le fichier

en: Please select one or more records.
fr: S'il vous plaît sélectionner un ou plusieurs dossiers.

en: Please select valid file
fr: S'il vous plaît sélectionner le fichier valide

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
fr: S'il vous plaît clé du site d'installation et la clé privée dans les paramètres globaux contraire recaptcha ne apparaîtront

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
fr: S'il vous plaît soumettre ce formulaire si vous avez du mal à activer la licence.

en: Please upload only zip files.
fr: S'il vous plaît télécharger uniquement les fichiers zip.

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
fr: S'il vous plaît télécharger le fichier ZIP exporté par ARForms plugin.

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
fr: S'il vous plaît utiliser l'un des shortcode suivante pour ajouter forme en poste / page / Widget

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
fr: S'il vous plaît utiliser l'une des shortcode suivant pour ajouter forme en modèle

en: Please wait while you are redirected.
fr: S'il vous plaît patienter pendant que vous êtes redirigé.

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish
fr: polonais

en: Pop-up View
fr: Voir pop-up

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: Portuguese (Portugal)
fr: Portugais (Portugal)

en: Portuguese/Brazilian
fr: Portugais / brésilien

en: Position
fr: position

en: Position apply for?
fr: Position demander?

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: Prefer Not to Answer
fr: Préfère ne pas répondre

en: Prefix
fr: préfixe

en: Prefix & Suffix Style
fr: Préfixe et suffixe style

en: Preset Field Choices
fr: Choix des champs prédéfinis

en: Preview
fr: Aperçu de

en: Previous Button Text
fr: Bouton précédent texte

en: Previous button
fr: bouton Précédent

en: Private Key
fr: la clé privée

en: Problem in submission. Errors are marked below.
fr: Problème dans la soumission. Les erreurs sont indiquées ci-dessous.

en: Product License
fr: Licence du produit

en: Purchase Code
fr: Achetez code

en: Purchase Code:
fr: Achetez le code:

en: Purchased On:
fr: Achetés sur:

en: RSVP Form
fr: Formulaire RSVP

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Radius
fr: radius

en: Range Default Value
fr: Plage Valeur par défaut

en: Range Selector
fr: Sélecteur de plage

en: Rebranding
fr: rebranding

en: Record is deleted successfully.
fr: Enregistrement est supprimé avec succès.

en: Red
fr: rouge

en: Redirect to URL
fr: Redirection vers URL

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh List
fr: Rafraîchir la liste

en: Registration Form
fr: Formulaire d'inscription

en: Remove
fr: supprimer

en: Remove Button text
fr: Enlevez le texte du bouton

en: Remove License
fr: Retirer Licence

en: Remove rebranding link
fr: Supprimer le lien rebranding

en: Representative
fr: représentant

en: Required field
fr: champ obligatoire

en: Reset
fr: remettre

en: Reset default value
fr: Réinitialiser la valeur par défaut

en: Right
fr: droite

en: Right side
fr: droite

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian
fr: roumain

en: Round
fr: tour

en: Russia
fr: Russie

en: Russian
fr: Russie

en: SHORTCODES
fr: shortcodes

en: SMTP Host
fr: hôte SMTP

en: SMTP Password
fr: Mot de passe SMTP

en: SMTP Port
fr: Port SMTP

en: SMTP Server
fr: serveur SMTP

en: SMTP Test E-Mail
fr: SMTP e-mail test

en: SMTP Username
fr: Nom d'utilisateur SMTP

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Satisfaction
fr: satisfaction

en: Satisfied
fr: satisfait

en: Saturday
fr: samedi

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Save
fr: sauver

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Saved Value
fr: valeur enregistrée

en: Saving
fr: économie

en: Search
fr: Rechercher

en: Second
fr: deuxième

en: Second Page Label
fr: Deuxième étiquette de la page

en: Section
fr: section

en: Section Padding
fr: Section Rembourrage

en: Select
fr: sélectionner

en: Select 1
fr: Sélectionnez 1

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
fr: Sélectionnez  Ligne champ de texte  ou  champ E-mail  pour envoyer autoresponse email à cette adresse. Vous devez d'abord créer ce domaine en forme elle-même.

en: Select Field
fr: Sélectionner un champ

en: Select First Name
fr: Sélectionnez Prénom

en: Select Form
fr: Sélectionner un formulaire

en: Select Last Name
fr: Sélectionnez Nom

en: Select Prefix / Suffix
fr: Sélectionnez préfixe / suffixe

en: Select a form to insert into page
fr: Sélectionnez un formulaire à insérer dans la page

en: Select a value to insert into the box below
fr: Sélectionner une valeur à insérer dans l'encadré ci-dessous

en: Select captcha
fr: Sélectionnez captcha

en: Select date From
fr: Sélectionner une date

en: Select field to send mail
fr: Sélectionnez le champ pour envoyer du courrier

en: Select form
fr: Sélectionnez forme

en: Selecting
fr: sélection

en: Send Email SMTP
fr: Envoyer un message SMTP

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
fr: Envoyer une réponse automatique à l'admin après la soumission du formulaire

en: Send an automatic response to users after submitting the form
fr: Envoyer une réponse automatique aux utilisateurs après la soumission du formulaire

en: Send test mail
fr: Envoyez un mail de test

en: Senegal
fr: Sénégal

en: September
fr: Septembre

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie-et-Monténégro

en: Serbian
fr: serbe

en: Set Current Date
fr: Définir la date actuelle

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
fr: Réglez la logique conditionnelle pour afficher / masquer ce domaine en appliquant des règles qui dépendront de l'entrée de l'utilisateur. Vous pouvez ajouter autant de conditions que vous aviez besoin pour correspondre à vos critères.

en: Settings
fr: réglages

en: Settings Saved.
fr: Paramètres enregistrés.

en: Seventeenth
fr: dix-septième

en: Seventh
fr: septième

en: Shadow
fr: ombre

en: Short
fr: court

en: Shortcodes
fr: shortcodes

en: Show
fr: montrer

en: Show / Hide columns
fr: Afficher / Masquer les colonnes

en: Show Time picker
fr: Picker Show Time

en: Show Year/Month Dropdown
fr: Afficher Année / Mois déroulante

en: Showing
fr: projection

en: Singapore
fr: Singapour

en: Single Line Text
fr: Ligne texte

en: Single Row
fr: rangée simple

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Sixteenth
fr: seizième

en: Sixth
fr: sixième

en: Size
fr: Taille

en: Size :
fr: taille:

en: Skills & Qualification
fr: Compétences et qualification

en: Slider
fr: curseur

en: Slovak
fr: slovaque

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovenian
fr: slovène

en: Small
fr: petit

en: Solid
fr: solide

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisée pour des raisons de sécurité.

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Spanish
fr: espagnol

en: Spanish (Latin America)
fr: Espagnol (Amérique Latine)

en: Specified file failed upload test.
fr: Le fichier spécifié n'a pas télécharger test.

en: Specify types
fr: Précisez les types

en: Spinner Icons
fr: Spinner Icônes

en: Square
fr: carré

en: Start Year
fr: l'année de début

en: Step
fr: étape

en: Sticky
fr: gluant

en: Sticky view
fr: vue collant

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
fr: Indicateur de puissance sera d'indiquer le mot de passe comme une forte, que lorsque le mot de passe contient des alpha valeur numérique et caractères spéciaux.

en: Strength indicator
fr: Indicateur de force

en: Strong
fr: fort

en: Style
fr: style

en: Styling
fr: coiffant

en: Subject
fr: sujet

en: Submission Failed Message
fr: Soumission message d'échec

en: Submit
fr: soumettre

en: Submit Button Options
fr: Soumettre Options du bouton

en: Submit Button Settings
fr: Soumettre Paramètres de boutons

en: Submit align
fr: soumettre aligner

en: Submit button
fr: bouton Soumettre

en: Submit wrapper
fr: Envoyer wrapper

en: Subscription Form
fr: abonnement

en: Success
fr: succès

en: Success Message
fr: succès message

en: Success Message Settings
fr: Paramètres de messagerie succès

en: Success message
fr: Un message de réussite

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suffix
fr: suffixe

en: Sunday
fr: dimanche

en: Support
fr: soutenir

en: Support Expires On:
fr: Soutien expire le:

en: Survey
fr: enquête

en: Survey Bar Colors
fr: Bar Enquête Couleurs

en: Survey Form
fr: Formulaire d'enquête

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Tablet View
fr: Voir Tablet

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Telephone Country Codes
fr: Codes Téléphone Pays

en: Template
fr: modèle

en: Template is Successfully Updated
fr: Modèle succès est à jour

en: Tenth
fr: dixième

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
fr: E-mail test ne fonctionne que lorsque les réglages du serveur configure SMTP

en: Text
fr: texte

en: Text Align
fr: text-align

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Text Direction
fr: Orientation du texte

en: Text Editor Icons
fr: Icônes de l'éditeur de texte

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
fr: Merci pour l'abonnement avec nous. Nous vous contacterons prochainement.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
fr: Ce n'est pas une réponse à cette adresse email valide pour votre répondeur automatique.

en: That template cannot be edited
fr: Ce modèle ne peut pas être modifié

en: The SMTP debugging output is shown below:
fr: La sortie de débogage SMTP est illustrée ci-dessous:

en: The full debugging output is shown below:
fr: La sortie de débogage complète est montrée ci-dessous:

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
fr: Le reCAPTCHA n'a pas été entré correctement

en: The uploaded file could not be moved to %s.
fr: Le fichier téléchargé ne peut pas être déplacé vers% s.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fr: Le fichier téléchargé excède la MAX_FILE_SIZE qui a été spécifié dans le formulaire HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr: Le fichier téléchargé excède la directive upload_max_filesize dans php.ini.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr: Le fichier n'a été que partiellement téléchargé.

en: Theme
fr: thème

en: There is a problem creating new template.
fr: Il ya un problème de création nouveau modèle.

en: There is an error deleting that entry
fr: Il ya une erreur suppression de cette entrée

en: There is any error while uncompressing zip.
fr: Il est une erreur lors de la décompression zip.

en: There is some error while processing your request
fr: Il ya une erreur lors du traitement de votre demande

en: Third
fr: troisième

en: Thirteenth
fr: treizième

en: Thirtieth
fr: trentième

en: Thirty Eighth
fr: Trente huitième

en: Thirty Fifth
fr: Trente Cinquième

en: Thirty First
fr: trente et unième

en: Thirty Fourth
fr: Trente-quatrième

en: Thirty Ninth
fr: Trente neuvième

en: Thirty Second
fr: Trente-deuxième

en: Thirty Seventh
fr: Trente-septième

en: Thirty Sixth
fr: Trente sixième

en: Thirty Third
fr: Trente Troisième

en: This field cannot be blank.
fr: Ce champ ne peut être vide.

en: This field is invalid
fr: Ce champ est invalide

en: This form is already deleted.
fr: Ce formulaire a déjà été supprimé.

en: This form is currently not active, please try again later.
fr: Cette forme n'est pas actuellement actif, veuillez réessayer plus tard.

en: This value must be unique.
fr: Cette valeur doit être unique.

en: This will be replaced with Entry ID.
fr: Ce sera remplacée par ID.

en: This will be replaced with IP Address.
fr: Ce sera remplacée par l'adresse IP.

en: This will be replaced with entry added time.
fr: Ce sera remplacée par l'entrée ajoutée temps.

en: This will be replaced with entry referer.
fr: Ce sera remplacée par l'entrée referer.

en: This will be replaced with form name.
fr: Ce sera remplacé par le nom du formulaire.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
fr: Ce sera remplacée avec tous les champs et étiquettes de forme.

en: This will be replaced with name of site.
fr: Ce sera remplacée par le nom de site.

en: This will be replaced with user browser name.
fr: Cela sera remplacé par le nom du navigateur de l'utilisateur.

en: Thursday
fr: jeudi

en: Time
fr: heure

en: Timestamp
fr: timestamp

en: Title
fr: Titre

en: Title Color
fr: Couleur du titre

en: To
fr: pour

en: Top
fr: haut

en: Track BG color
fr: Suivre couleur BG

en: Transportation Icons
fr: transport Icônes

en: Triangle
fr: triangle

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tuesday
fr: mardi

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish
fr: turque

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Twelfth
fr: douzième

en: Twentieth
fr: vingtième

en: Twenty Eighth
fr: Vingt huitième

en: Twenty Fifth
fr: Vingt cinquième

en: Twenty Fourth
fr: Vingt quatrième

en: Twenty Ninth
fr: Vingt neuvième

en: Twenty Second
fr: Vingt-deuxième

en: Twenty Seventh
fr: Vingt septième

en: Twenty Sixth
fr: Vingt sixième

en: Twenty Third
fr: Vingt-troisième

en: Type
fr: catégorie

en: Type-in or bookmark
fr: Type ou marque-

en: U.S. State Abbreviations
fr: US State abréviations

en: U.S. States
fr: Etats Unis

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Under 18
fr: Moins de 18 ans

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: Unsatisfied
fr: insatisfait

en: Untitled Form
fr: Formulaire sans titre

en: Update
fr: mettre à jour

en: Upload
fr: Télécharger

en: Upload Resume
fr: Déposez votre CV

en: Upload button text
fr: Téléchargez le texte du bouton

en: Upload color
fr: Téléchargez couleur

en: Upload font color
fr: Téléchargez couleur de police

en: Upload only CSV file.
fr: Téléchargez seul fichier CSV.

en: Use Content from Page
fr: Utilisez contenu de la page

en: Use separate values
fr: Utilisez des valeurs distinctes

en: User ID
fr: ID de l'utilisateur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Using API
fr: Utilisation de l'API

en: Using Web-form
fr: Utilisation de Web-forme

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: VIEW ENTRY
fr: VUE D'ENTRÉE

en: Validate Formula
fr: Valider formule

en: Validate default value
fr: Validez la valeur par défaut

en: Validation (Error)
fr: Validation (erreur)

en: Validation Style Settings
fr: Paramètres de validation de style

en: Validation error settings
fr: Paramètres d'erreur de validation

en: Vatican City
fr: Cité du Vatican

en: Verified
fr: vérifié

en: Verify
fr: vérifier

en: Vertical
fr: vertical

en: Very Satisfied
fr: très satisfait

en: Very Unsatisfied
fr: très insatisfait

en: Video Player icons
fr: Icônes Video Player

en: Vietnamese
fr: vietnamien

en: View Entries from Admin Area
fr: Voir les entrées de zone admin

en: View Entry
fr: voir Entrée

en: View Forms and Templates
fr: Voir Formulaires et modèles

en: View Reports
fr: voir Rapports

en: Views
fr: vues

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges américaines

en: Ways to publish your form
fr: Façons de publier votre formulaire

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
fr: Nous aimerions entendre parler de vous. S'il vous plaît envoyez-nous un message en remplissant le formulaire ci-dessous et nous reviendrons avec vous sous peu.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
fr: Nous sommes désolés. Formulaire n'est pas soumis avec succès.

en: Web Browser Icons
fr: Icônes du navigateur Web

en: Webform code from Aweber
fr: Code Webform de Aweber

en: Webform code from Constant Contact
fr: Webform Code de Constant Contact

en: Webform code from GVO Campaign
fr: Code Webform de campagne GVO

en: Webform code from Getresponse
fr: Code Webform de Getresponse

en: Webform code from Icontact
fr: Code Webform de Icontact

en: Webform code from Mailchimp
fr: Code Webform de MailChimp

en: Webform code from eBizac
fr: Code Webform de eBizac

en: Website
fr: Site

en: Website is invalid
fr: Site est invalide

en: Website/URL
fr: Site Web / URL

en: Wednesday
fr: mercredi

en: Week Days
fr: Jours de la semaine

en: Width
fr: largeur

en: Width :
fr: largeur:

en: Window Opacity
fr: Opacité de la Fenêtre

en: Wizard
fr: magicien

en: Wordpress Server
fr: Wordpress serveur

en: Wrapper
fr: bande

en: YES
fr: OUI

en: Year Range
fr: année Range

en: Yearly
fr: annuellement

en: Years
fr: années

en: Yellow
fr: jaune

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: oui

en: You can enter classes not directly properties.
fr: Vous pouvez entrer des classes non directement propriétés.

en: You do not have permission to perform this action
fr: Vous n'avez pas l'autorisation d'effectuer cette action

en: You do not have permission to view this form.
fr: Vous n'avez pas la permission de voir ce formulaire.

en: You have already submitted that form
fr: Vous avez déjà soumis ce formulaire

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
fr: Vous devez enregistrer vos dernières modifications avant de publier forme de la page.

en: Your entry is successfully deleted
fr: Votre entrée est supprimée avec succès

en: Your submission was successfully saved.
fr: Votre demande a bien été enregistré.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
fr: Votre e-mail test est pas envoyé pour une raison quelconque, S'il vous plaît vérifier vos paramètres SMTP

en: Your test mail is successfully sent
fr: Votre e-mail test est envoyé avec succès

en: Zambia
fr: Zambie

en: at
fr: à

en: automatic width
fr: largeur automatique

en: bold
fr: audacieux

en: compulsory field.
fr: champ obligatoire.

en: contains
fr: contient

en: day
fr: jour

en: days
fr: jours

en: entries
fr: entrées

en: equals
fr: est égal à

en: filtered from
fr: 
    filtré à partir de

en: free reCAPTCHA key
fr: sans clé reCAPTCHA

en: greater than
fr: supérieur

en: hour
fr: heure

en: hours
fr: heures

en: in the popup box:
fr: dans la fenêtre contextuelle:

en: is invalid
fr: est invalide

en: italic
fr: italique

en: less than
fr: moins que

en: maximum
fr: maximale

en: month
fr: mois

en: months
fr: mois

en: normal
fr: normale

en: not contains
fr: contient pas

en: not equals
fr: pas égaux

en: of
fr: 
    de

en: of the following match:
fr: du match suivant:

en: optional
fr: optionnel

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
fr: les options présentées. Cliquez sur \ \"Modifier les options " bouton pour voir tous

en: reCAPTCHA Language
fr: reCAPTCHA Langue

en: reCAPTCHA Theme
fr: reCAPTCHA Thème

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
fr: reCAPTCHA nécessite une clé API, constitué d'un \"site\" et une clé \"privée\". Vous pouvez vous inscrire pour une

en: second
fr: deuxième

en: seconds
fr: secondes

en: this button if
fr: ce bouton si

en: this field if
fr: ce domaine si

en: to
fr: à

en: week
fr: semaine

en: weeks
fr: semaines

en: weight
fr: poids

en: year
fr: année

en: years
fr: ans
