ARForms v2.7.8 - en to ar translation catalogue (1220 entries)

en:  Button Height
ar: زر الارتفاع

en: %
ar: ٪

en: %1$s Form submitted on %2$s
ar: %1$s قدم النموذج على %2$s

en: %1$s form has been submitted on %2$s.
ar: %1$s وقد قدم النموذج على%2$s.

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Aweber with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين أوبر مع هذا النموذج.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Constant Contact with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين اتصال دائم مع هذا النموذج.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure GVO with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين اصوات عالمية مع هذا النموذج.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Getresponse with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين Getresponse مع هذا النموذج.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Icontact with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين Icontact مع هذا النموذج.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure Mailchip with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين Mailchip مع هذا النموذج.)

en: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(Please Activate your license to configure eBizac with this form.)
ar: &nbsp;&nbsp;&nbsp;(يرجى تفعيل الترخيص الخاص بك لتكوين eBizac مع هذا النموذج.)

en: ( Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class )
ar: (انقر على أزرار سحابة الواردة أدناه لنسخ خصائص المغلق الخاص ذات الصلة. تطبيق خصائص مباشرة. لا تعريف الطبقة)

en: (Blank Section)
ar: (القسم فارغ)

en: (Blank)
ar: (فارغة)

en: (Click here to add description or instructions)
ar: (انقر هنا لإضافة وصف أو تعليمات)

en: (Click here to add text)
ar: (انقر هنا لإضافة النص)

en: (e.g. 3 months, 2 years etc)
ar: (على سبيل المثال ٣ أشهر، ٢ سنة الخ)

en: (eg. 100% - end of page)
ar: (على سبيل المثال 100٪ - نهاية الصفحة)

en: 0 px
ar: ٠ مقصف

en: 100 px
ar: ١٠٠ بكسل

en: 18-24
ar: ١٨-٢٤

en: 20 px
ar: ٢٠ مقصف

en: 25 px
ar: 25 مقصف

en: 25-34
ar: ٢٥-٣٤

en: 35-44
ar: ٣٥ - ٤٤

en: 45-54
ar: ٤٥ - ٥٤

en: 50 px
ar: ٥٠ مقصف

en: 55-64
ar: ٥٥-٦٤

en: 65 or Above
ar: ٦٥ أو أعلى

en: : You can adjust height and width of modal box
ar: : يمكنك ضبط ارتفاع وعرض مربع مشروط

en: A valid license key entitles you to support and enables automatic upgrades. Also you can remove Rebradning link only after activate your license. A license key only be used for one installation of WordPress at a time.
ar: مفتاح ترخيص ساري المفعول يؤهلك لدعم وتمكين ترقيات التلقائي. كما يمكنك إزالة رابط ريبراندينغ إلا بعد تفعيل الترخيص الخاص بك. مفتاح الترخيص فقط أن تستخدم لتثبيت واحد وورد في وقت واحد.

en: ADD ARFORMS FORM
ar: أضف ARFORMS استمارة

en: API Key
ar: API الرئيسية

en: APP ID
ar: التطبيق معرف

en: ARForms Add-Ons
ar: ARForms إضافات

en: ARForms Form
ar: ARForms نموذج

en: ARForms License
ar: ARForms الترخيص

en: AWEBER LIST
ar: أوبر قائمة

en: Access Token
ar: وصول رمز

en: Access this Settings Page
ar: الوصول إلى هذه الصفحة إعدادات

en: Action
ar: عمل

en: Activate License
ar: تفعيل الترخيص

en: Activation Information	:
ar: تنشيط معلومات :

en: Active
ar: نشط

en: Active State
ar: الدولة بالموقع

en: Active color
ar: لون النشطة

en: Add ARForms Form
ar: إضافة نموذج ARForms

en: Add Entries from Admin Area
ar: إضافة إدخالات من المنطقة الادارية

en: Add Field
ar: إضافة حقل

en: Add File
ar: إضافة ملف

en: Add Icon (Bootstrap Style)
ar: إضافة أيقونة (التمهيد النمط)

en: Add New Form
ar: إضافة نموذج جديد

en: Add New Law
ar: إضافة قانون جديد

en: Add To Site
ar: إضافة إلى الموقع

en: Add a separate value to use for calculations, email routing, saving to the database, and many other uses. The option values are saved while the option labels are shown in the form.
ar: إضافة قيمة منفصلة لاستخدامها في العمليات الحسابية، توجيه البريد الإلكتروني، وتوفير لقاعدة البيانات، والعديد من الاستخدامات الأخرى. يتم حفظ القيم الخيار في حين يتم عرض التسميات الخيار في النموذج.

en: Add an Option
ar: إضافة خيار

en: Add more features to ARForms using Add-Ons
ar: إضافة المزيد من الميزات لARForms باستخدام إضافات

en: Add to page
ar: أضف إلى الصفحة

en: Add-On listing is currently unavailable. Please try again later.
ar: إضافة على القائمة ليست متوفرة حاليا. يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: Add/Edit Custom Displays
ar: إضافة / تحرير عروض مخصصة

en: Add/Edit Forms and Templates
ar: إضافة / تحرير أشكال وقوالب

en: Addons
ar: ماكسثون

en: Address
ar: عنوان

en: Admin Email
ar: مشرف البريد الإلكتروني

en: Admin Message
ar: المشرف رسالة

en: Advance
ar: تقدم

en: Advanced
ar: متقدم

en: Advanced Form Elements
ar: نموذج عناصر متقدمة

en: Affiliate Code
ar: كود التابعة لها

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Afrikaans
ar: الأفريكانية

en: Age Group
ar: الفئة العمرية

en: Ajax based submission
ar: تقديم القائمة على اياكس

en: Ajax error while saving form
ar: اياكس خطأ أثناء حفظ النموذج

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Albanian
ar: الألبانية

en: Algeria
ar: الجزائر

en: Align
ar: محاذاة

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: All
ar: كل

en: All Forms
ar: جميع أشكال

en: All types
ar: جميع أنواع

en: Allowed file types
ar: أنواع الملفات المسموح بها

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Analytics
ar: تحليلات

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغيلا

en: Antarctica
ar: القارة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: Any
ar: أي

en: Apply
ar: تطبق

en: April
ar: أبريل

en: Are you applying for?
ar: هل التقدم بطلب للحصول؟

en: Are you sure you want to delete this entries?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الإدخالات؟

en: Are you sure you want to delete this entry?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذه الإضافة؟

en: Are you sure you want to delete this field?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا المجال؟

en: Are you sure you want to delete this form(s)?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا النموذج (ق)؟

en: Are you sure you want to delete this form?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد حذف هذا النموذج؟

en: Are you sure you want to reset form style?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إعادة تعيين أسلوب النموذج؟

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Armenian
ar: الأرميني

en: Aruba
ar: أروبا

en: Attach file with email
ar: إرفاق ملف مع البريد الإلكتروني

en: August
ar: أغسطس

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Auto
ar: السيارات

en: Auto Response Email
ar: الرد التلقائي البريد الإلكتروني

en: Auto response email
ar: السيارات استجابة البريد الإلكتروني

en: Aweber
ar: أوبر

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Azerbaijani
ar: أذربيجان

en: BG Color
ar: BG اللون

en: Background
ar: خلفية

en: Background Color
ar: لون الخلفية

en: Background Hover Image
ar: الخلفية تحوم صورة

en: Background Image
ar: صورة الخلفية

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Bad
ar: سيئة

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلاديش

en: Bar Color
ar: شريط اللون

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Basic
ar: الأساسية

en: Basic Form Elements
ar: نموذج عناصر الأساسية

en: Basic Options
ar: خيارات الأساسية

en: Basque
ar: الباسكي

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Bengali
ar: بنغالي

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Big
ar: كبير

en: Black
ar: أسود

en: Blank Field
ar: حقل فارغ

en: Blank Form
ar: نموذج فارغ

en: Blue
ar: أزرق

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Border Color
ar: لون الحدود

en: Border Settings
ar: إعدادات الحدود

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Bosnian
ar: البوسنية

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bottom
ar: أسفل

en: Brand Icons
ar: أيقونات العلامة التجارية

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Browser Name
ar: اسم المتصفح

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Bulk Actions
ar: تطبيقات السائبة

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Button
ar: زر

en: Button (Popup)
ar: زر (قافزة)

en: Button Angle
ar: زاوية زر

en: Button Background
ar: خلفية الزر

en: Button Hover (Popup)
ar: زر التحويم (قافزة)

en: Button Text
ar: زر النص

en: Button Width
ar: زر العرض

en: Button angle :
ar: زر زاوية:

en: CAPTCHA
ar: كلمة التحقق

en: CSS Custom Property
ar: CSS مخصص الملكية

en: CSS Property
ar: المغلق الملكية

en: Calendar Localization
ar: توطين التقويم

en: Calendar Style
ar: تقويم ستايل

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Campaign Name
ar: اسم الحملة

en: Can't read the above security code?
ar: لا يمكن قراءة رمز الحماية أعلاه؟

en: Canada
ar: كندا

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Captcha
ar: كلمة التحقق

en: Caption :
ar: التسمية التوضيحية:

en: Cayman Islands
ar: جزر كايمان

en: Center
ar: مركز

en: Central African Republic
ar: جمهورية أفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Change Icon
ar: تغيير الرمز

en: Chart Icons
ar: أيقونات الرسم البياني

en: Check Boxes
ar: تحقق مربعات

en: Check Full Log
ar: تحقق الكامل دخول

en: Checkbox & Radio Style
ar: مربع وراديو ستايل

en: Checkbox 1
ar: الاختيار ١

en: Checkbox 2
ar: الاختيار ٢

en: Checkboxes
ar: خانات

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Chinese Simplified
ar: الصينية المبسطة

en: Chinese Traditional
ar: الصينية التقليدية

en: Chinese(Simplified)
ar: الصينية (المبسطة)

en: Chinese(Traditional)
ar: تقاليد صينية)

en: Choose File
ar: اختر ملف

en: Choose Icon
ar: اختيار أيقونة

en: Choose the character sets you want to add with google fonts
ar: اختيار مجموعات الأحرف التي تريد إضافتها مع جوجل الخطوط

en: Clear Default Text on Focus
ar: واضح الافتراضي نص على التركيز

en: Clerk
ar: كاتب

en: Click here to add optional description or instructions
ar: انقر هنا لإضافة وصف اختياري أو تعليمات

en: Click on cloud buttons given below to copy your relevant css properties. Apply properties directly. Do not define class.
ar: انقر على أزرار سحابة الواردة أدناه لنسخ خصائص المغلق الخاص ذات الصلة. تطبيق خصائص مباشرة. لا تعرف الطبقة.

en: Click to mark as
ar: انقر لاحتفال ب

en: Clock Settings
ar: ضبط الساعة

en: Close
ar: أغلق

en: College / University Name
ar: الكلية / الجامعة اسم

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Color
ar: اللون

en: Color Picker
ar: اللون المنتقى

en: Colorpicker Type
ar: اللون نوع منقار

en: Colors :
ar: الألوان:

en: Columns
ar: الأعمدة

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Computer View
ar: الكمبيوتر الشخصي

en: Conditional Law
ar: القانون مشروطة

en: Confirm Email
ar: تأكيد عنوان البريد الإلكتروني

en: Confirm Email Label
ar: تأكيد البريد الإلكتروني Label

en: Confirm Email Placeholder
ar: تأكيد البريد الإلكتروني عنصر نائب

en: Confirm Email does not match with email
ar: لا يتطابق تأكيد البريد الإلكتروني مع البريد الإلكتروني

en: Confirm Password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Confirm Password Label
ar: تأكيد كلمة المرور تسمية

en: Confirm Password Placeholder
ar: تأكيد كلمة المرور عنصر نائب

en: Confirm Password does not match with password
ar: لا يتطابق تأكيد كلمة المرور مع كلمة السر

en: Confirmation Message
ar: رسالة تأكيد

en: Congo
ar: الكونغو

en: Constant Contact
ar: الاتصال المستمر

en: Contact No
ar: الاتصال لا

en: Contact Us
ar: اتصل بنا

en: Contact us
ar: الاتصال بنا

en: Content
ar: محتوى

en: Continue
ar: استمر

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Countries
ar: البلدان

en: Country
ar: بلد

en: Create Date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Created at
ar: تم إنشاء في

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Currency Icons
ar: رموز العملة

en: Current Company Detail
ar: الشركة الحالية التفاصيل

en: Current Salary
ar: الراتب الحالي

en: Custom CSS
ar: المغلق مخصص

en: Custom Styling Properties
ar: خصائص التصميم حسب الطلب

en: Customer Email
ar: العملاء البريد الإلكتروني

en: Customer Email:
ar: العملاء البريد الإلكتروني:

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: DELETE ENTRY
ar: حذف دخول

en: DELETE FIELD
ar: حذف مجال

en: DELETE FORM
ar: حذف استمارة

en: Daily
ar: يوميا

en: Dark
ar: ظلام

en: Dashed
ar: متقطع

en: Date
ar: تاريخ

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Date Range
ar: نطاق الموعد

en: Date is invalid
ar: تاريخ غير صالح

en: Day
ar: يوم

en: Days
ar: أيام

en: December
ar: ديسمبر

en: Default Color
ar: اللون الافتراضي

en: Default Messages On Form
ar: رسائل الافتراضية على النموذج

en: Default Submit Button
ar: الافتراضي زر إرسال

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

en: Default message displayed after form is submitted.
ar: تم تقديم الرسالة الافتراضية المعروضة بعد النموذج.

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Delete
ar: حذف

en: Delete Configuration
ar: حذف تكوين

en: Delete Entries from Admin Area
ar: حذف مقالات من المنطقة الادارية

en: Delete Field
ar: حذف حقل

en: Delete Forms and Templates
ar: حذف أشكال وقوالب

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Description
ar: وصف

en: Desired Salary
ar: الراتب المطلوب

en: Developer
ar: المطور

en: Diploma / Degree Name
ar: اسم الدبلوم / درجة

en: Directional icons
ar: الرموز اتجاهي

en: Disable
ar: تعطيل

en: Dislike
ar: كراهية

en: Dislike Title
ar: لم يعجبني عنوان

en: Display Form of ARForms
ar: عرض نموذج من ARForms

en: Display a Message
ar: عرض رسالة

en: Display content from another page
ar: عرض المحتوى من صفحة أخرى

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Documentation
ar: توثيق

en: Domain Name
ar: اسم النطاق

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Done
ar: منجز

en: Dotted
ar: منقط

en: Dropdown
ar: المنسدلة

en: Duplicate
ar: تكرار

en: Duplicate Form
ar: تكرار نموذج

en: East Timor
ar: تيمور الشرقية

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Edit Entries from Admin Area
ar: تحرير مقالات من المنطقة الادارية

en: Edit Form
ar: تعديل نموذج

en: Edit Options
ar: خيارات تحرير

en: Edit Text
ar: تحرير النص

en: Education and Experience Details
ar: التعليم والخبرة تفاصيل

en: Egypt
ar: مصر

en: Eighteenth
ar: الثامن عشر

en: Eighth
ar: ثامن

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Eleventh
ar: الحادي عشر

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Email Marketers
ar: المسوقين البريد الإلكتروني

en: Email Marketing Tools
ar: المسوقين البريد الإلكتروني

en: Email Marketing Tools setting saved successfully.
ar: أدوات التسويق عبر البريد الإلكتروني إعداد حفظها بنجاح.

en: Email Settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Email field mapping
ar: البريد الإلكتروني تعيين الحقل

en: Email is invalid
ar: البريد الإلكتروني غير صالح

en: Email marketers
ar: البريد الإلكتروني المسوقين

en: Embedded tags for youtube, map etc are supported.
ar: ويدعم به جزءا لا يتجزأ من ليوتيوب، خريطة الخ.

en: Enable
ar: تمكين

en: Enable Conditional Law
ar: تمكين القانون الشرطي

en: Enable Double Opt-in
ar: تمكين التقيد في مزدوج

en: Enable Running Total
ar: تمكين تشغيل إجمالي

en: End Year
ar: في نهاية السنة

en: English (UK)
ar: الإنجليزية (UK)

en: English (US)
ar: الانجليزية (US)

en: English/UK
ar: الإنجليزية / المملكة المتحدة

en: English/Western
ar: الإنجليزية / الغربية

en: Enter consumer key
ar: مفتاح الدخول المستهلك

en: Enter consumer secret
ar: أدخل سرية المستهلك

en: Entries
ar: مقالات

en: Entries List
ar: قائمة مقالات

en: Entries deleted successfully
ar: مقالات حذف بنجاح

en: Entries were Successfully Destroyed
ar: دمرت بنجاح مقالات

en: Entry Key
ar: مفتاح دخول

en: Entry creation date
ar: دخول تاريخ إنشاء

en: Entry deleted successfully
ar: دخول حذف بنجاح

en: Entry is Successfully Created
ar: دخول يتم إنشاء بنجاح

en: Entry is Successfully Deleted
ar: دخول يتم حذف بنجاح

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Error Settings
ar: إعدادات الخطأ

en: Error State
ar: حالة خطأ

en: Esperanto
ar: الاسبرانتو

en: Estonia
ar: استونيا

en: Ethiopia
ar: أثيوبيا

en: Exclusive Wordpress Form Builder Plugin
ar: الحصري وورد نموذج باني المساعد

en: Experience
ar: تجربة

en: Experienced
ar: شهدت

en: Export
ar: تصدير

en: Export Entries
ar: تصدير مقالات

en: Export Form(s)
ar: نموذج تصدير (ق)

en: Export To CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: Export to CSV
ar: تصدير إلى CSV

en: External popup window
ar: نافذة منبثقة الخارجية

en: Failed to write file to disk.
ar: فشل في إرسال الملف إلى القرص.

en: Family
ar: عائلة

en: Faroese
ar: جزر فارو

en: Farsi/Persian
ar: الفارسية / الفارسي

en: February
ar: فبراير

en: Feedback Form
ar: ردود الفعل نموذج

en: Field Description
ar: حقل الوصف

en: Field Editor
ar: محرر الميدان

en: Field ID
ar: ID الحقل

en: Field Inner Spacing
ar: مجال تباعد الداخلية

en: Field Options
ar: خيارات الحقل

en: Field Spacing
ar: تباعد مجال

en: Field Transparency
ar: الشفافية الميدان

en: Field Width
ar: عرض الحقل

en: Field custom width
ar: عرض الحقل المخصص

en: Field description settings
ar: إعدادات حقل الوصف

en: Field label
ar: تسمية الحقل

en: Field wrapper
ar: المجمع الميدان

en: Fields
ar: الحقول

en: Fifteenth
ar: الخامس عشر

en: Fifth
ar: خامس

en: Fiftieth
ar: خمسون

en: Fiji
ar: فيجي

en: File Type Icons
ar: الملف النوع الأيقونات

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: File is empty. Please upload something more substantial.
ar: الملف فارغ. الرجاء رفع الملف من جديد.

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ar: الملف فارغ. الرجاء رفع الملف من جديد. ويمكن أيضا أن يكون سبب هذا الخطأ عن طريق الإضافات يتم تعطيل في ملف php.ini الخاص بك أو بواسطة post_max_size التي تعرف بأنها أصغر من المرفوعة في لغة PHP.

en: File is invalid
ar: الملف غير صالح

en: File is not proper.
ar: الملف غير الصحيح.

en: File upload stopped by extension.
ar: ملف توقف التحميل عن طريق التمديد.

en: Filipino
ar: الفلبينية

en: Finland
ar: فنلندا

en: Finnish
ar: فنلندية

en: First
ar: أولا

en: First Name
ar: الاسم الأول

en: First Page Label
ar: الصفحة الأولى تسمية

en: First name mapping
ar: رسم الخرائط الاسم الأول

en: Fixed
ar: ثابت

en: Flat
ar: شقة

en: Fly
ar: ذبابة

en: Fly / Sticky Button
ar: يطير / زر مثبت

en: Fly View
ar: يطير مشاهدة

en: Follow these steps to add the form into page:
ar: اتبع الخطوات التالية لإضافة شكل إلى الصفحة:

en: Font
ar: الخط

en: Font Family
ar: عائلة ضبط الخط

en: Font Settings
ar: إعدادات الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Font Style
ar: ستايل ضبط الخط

en: For Running Total you need to add formula inside
ar: لتشغيل إجمالي تحتاج إلى إضافة صيغة الداخل

en: Form
ar: شكل

en: Form Background
ar: شكل الخلفية

en: Form Border
ar: الحدود شكل

en: Form Control Icons
ar: تشكيل الأيقونات تحكم

en: Form Description
ar: نموذج الوصف

en: Form Entries
ar: مقالات شكل

en: Form Entry
ar: شكل دخول

en: Form Global CSS
ar: نموذج العالمي المغلق

en: Form Imported Successfully
ar: شكل المستوردة بنجاح

en: Form Imported Successfully.
ar: شكل المستوردة بنجاح.

en: Form Name
ar: اسم النموذج

en: Form Settings
ar: إعدادات شكل

en: Form Submission Method
ar: استمارة التقديم الطريقة

en: Form Title
ar: عنوان النموذج

en: Form Type
ar: نوع النموذج

en: Form Width
ar: عرض النموذج

en: Form description
ar: وصف النموذج

en: Form inner wrapper
ar: تشكيل المجمع الداخلي

en: Form is Successfully Deleted
ar: شكل يتم حذف بنجاح

en: Form is Successfully Updated
ar: النموذج بنجاح تحديث

en: Form is successfully submitted. Thank you!
ar: ويقدم النموذج بنجاح. شكرا لك!

en: Form is successfully updated
ar: يتم تحديث النموذج بنجاح

en: Form outer wrapper
ar: تشكيل المجمع الخارجي

en: Form submitted on
ar: قدم النموذج على

en: Form title
ar: عنوان النموذج

en: Form title & description
ar: عنوان النموذج ووصف

en: Form width will be overwritten
ar: سيتم الكتابة فوق عرض النموذج

en: Forms
ar: أشكال

en: Fortieth
ar: الأربعون

en: Forty Eighth
ar: أربعون الثامن

en: Forty Fifth
ar: الدورة الخامسة

en: Forty First
ar: أربعون الأولى

en: Forty Fourth
ar: أربعون الرابع

en: Forty Ninth
ar: أربعون التاسع

en: Forty Second
ar: الدورة الثانية

en: Forty Seventh
ar: الدورة السابعة

en: Forty Sixth
ar: الدورة السادسة

en: Forty Third
ar: أربعون الثالث

en: Fourteenth
ar: الرابع عشر

en: Fourth
ar: رابع

en: France
ar: فرنسا

en: French
ar: فرنسي

en: French Guiana
ar: جويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French/Swiss
ar: الفرنسية / السويسرية

en: Fresher
ar: أعذب

en: Fresher / Experienced
ar: أعذب / الخبرة

en: Friday
ar: الجمعة

en: From/Reply to Email
ar: من / الرد على البريد الالكتروني

en: From/Replyto Email
ar: من / الرد على البريد الالكتروني

en: From/Replyto Name
ar: من / أجب على اسم

en: Full Time
ar: دوام كامل

en: GVO
ar: اصوات عالمية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Gender Icons
ar: أيقونات الجنس

en: General Settings
ar: إعدادات عامة

en: General icons
ar: الرموز العامة

en: General setting changes saved successfully.
ar: حفظ التغييرات الإعداد العام بنجاح.

en: Georgia
ar: جورجيا

en: German
ar: ألماني

en: German (Autstria)
ar: الألمانية (Autstria)

en: German (Switzerland)
ar: الألمانية (سويسرا)

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Global Settings
ar: الإعدادات العمومية

en: Good
ar: جيد

en: Google Fonts
ar: خطوط Google

en: Graduation Year
ar: سنة التخرج

en: Greece
ar: يونان

en: Greek
ar: يوناني

en: Green
ar: أخضر

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Gujarati
ar: الغوجاراتية

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Hand Icons
ar: أيقونات اليد

en: Handle color
ar: التعامل مع اللون

en: Handle type
ar: التعامل مع نوع

en: Have you saved your form already ?
ar: لقد قمت بحفظ النموذج الخاص بك بالفعل؟

en: Heading
ar: عنوان

en: Hebrew
ar: العبرية

en: Height
ar: ارتفاع

en: Height :
ar: الطول:

en: Here 'All Types' means all the file types supported by your wordpress installation.
ar: هنا تعني \"جميع أنواع\" جميع أنواع الملفات المعتمدة من قبل تركيب وورد الخاص بك.

en: Hidden Field
ar: حقل مخفي

en: Hide
ar: إخفاء

en: Hide Labels
ar: إخفاء تسميات

en: Hide success message after
ar: إخفاء رسالة النجاح بعد

en: Hindi
ar: الهندية

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: Horizontal
ar: أفقي

en: Horizontal Center
ar: مركز الأفقي

en: Hour
ar: ساعة

en: Hover Color
ar: تحوم اللون

en: How you want to include this form into page?
ar: كيف تريد لتضمين هذا النموذج في الصفحة؟

en: Hungarian
ar: المجري

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: ID
ar: معرف

en: IP Address
ar: العنوان IP

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: Icelandic
ar: أيسلندي

en: Icon
ar: رمز

en: Icon Color
ar: رمز اللون

en: If not provided anything it will be auto
ar: إذا لم تقدم أي شيء وسوف يكون لصناعة السيارات

en: Image
ar: صورة

en: Image URL
ar: URL صورة

en: Image is invalid
ar: الصورة غير صالح

en: Import
ar: استيراد

en: Import / Export
ar: استيراد / تصدير

en: Import / Export Forms
ar: أشكال الاستيراد / التصدير

en: Import Export
ar: استيراد وتصدير

en: Import Form(s)
ar: نموذج استيراد (ق)

en: Inactive
ar: غير فعال

en: Incorrect Field
ar: حقل غير صحيحة

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Indonesian
ar: الأندونيسية

en: Inherit
ar: وراثة

en: Input Field Settings
ar: إعدادات حقل الإدخال

en: Input element
ar: عنصر المدخلات

en: Input elements
ar: عناصر المدخلات

en: Insert form into widget:
ar: إدراج شكل في القطعة:

en: Internal
ar: داخلي

en: Invalid form submission.
ar: تقديم النموذج غير صالح.

en: Invalid minimum characters length
ar: الحد الأدنى لطول أحرف غير صالحة

en: Iran
ar: ايران

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Italian
ar: الإيطالي

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: January
ar: يناير

en: Japan
ar: اليابان

en: Japanese
ar: اليابانية

en: Job Application
ar: طلب وظيفة

en: Job Application Form
ar: نموذج طلب وظيفة

en: Jordan
ar: الأردن

en: July
ar: يوليو

en: June
ar: يونيو

en: Kannada
ar: الكانادا

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Key
ar: مفتاح

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korean
ar: كوري

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: LINK TYPE
ar: رابط النوع

en: LIST NAME
ar: اسم القائمة

en: Label
ar: ملصق

en: Label Name
ar: اسم التسمية

en: Label Position
ar: تسمية الموقع

en: Label Settings
ar: إعدادات التسمية

en: Label Width
ar: العرض التسمية

en: Laos
ar: لاوس

en: Last name
ar: اسم العائلة

en: Last name mapping
ar: اسم التعيين مشاركة

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Latvian
ar: اللاتفية

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Left
ar: غادر

en: Left side
ar: الجانب الأيسر

en: Left to Right
ar: من اليسار إلى اليمين

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: License Activated Successfully.
ar: رخصة المنشط بنجاح.

en: License Deactivated Successfully.
ar: الترخيص المعطلة بنجاح.

en: License Status
ar: الحالة رخصة

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Light
ar: خفيفة

en: Like
ar: مثل

en: Like Title
ar: مثل عنوان

en: Like button
ar: مثل زر

en: Line
ar: خط

en: Link
ar: رابط

en: Link (Popup)
ar: الارتباط (قافزة)

en: Link Hover (Popup)
ar: رابط تحوم (قافزة)

en: Link Position?
ar: رابط الموقع؟

en: Link Type ?
ar: نوع الارتباط؟

en: Link Type?
ar: نوع الارتباط؟

en: List ID
ar: معرف قائمة

en: List Name
ar: قائمة الاسم

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Lithuanian
ar: لتواني

en: Loading...
ar: تحميل ...

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورغ

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malay
ar: لغة الملايو

en: Malayalam
ar: المالايالامية

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Manage ARForms License
ar: إدارة ARForms الترخيص

en: Manage Forms
ar: إدارة النماذج

en: Manager
ar: مدير

en: Marathi
ar: الماراثى

en: 0
ar: ٠

en: March
ar: مارس

en: Margin
ar: هامش

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Max Date e.g. 20/01/2020
ar: ماكس التسجيل على سبيل المثال 20/01/2020

en: Maximum
ar: أقصى

en: May
ar: مايو

en: Medical icons
ar: الرموز الطبية

en: Message
ar: رسالة

en: Message for blank field
ar: رسالة لحقل فارغ

en: Message for invalid Email
ar: رسالة لصالح البريد الإلكتروني

en: Message for invalid Password
ar: رسالة لكلمة المرور غير صالحة

en: Message for invalid submission
ar: رسالة لتقديمها غير صالحة

en: Message for minimum length
ar: رسالة لطول الحد الأدنى

en: Message will be displayed when form is submitted but Duplicate entry exists.
ar: سيتم عرض رسالة عند تقديم النموذج ولكن وجود تكرار دخول.

en: Message will be displayed when incorrect data is inserted of missing.
ar: سيتم عرض رسالة عندما يتم إدخال بيانات غير صحيحة من المفقودين.

en: Message will be displayed when required fields is left blank.
ar: سيتم عرض رسالة عندما يتم ترك الحقول المطلوبة فارغا.

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Min Date e.g. 20/01/2000
ar: مين التسجيل على سبيل المثال 20/01/2000

en: Minimum
ar: الحد الأدنى

en: Minimum Length
ar: الحد الأدنى طول

en: Miss
ar: افتقد

en: Missing a temporary folder.
ar: مفقود مجلد مؤقت.

en: Mobile View
ar: مشاهدة المحمول

en: Modal
ar: شكلي

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Monday
ar: يوم الاثنين

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Month
ar: شهر

en: Monthly
ar: شهريا

en: Months
ar: أشهر

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: مغربي

en: Move
ar: خطوة

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Mr
ar: السيد

en: Mrs
ar: السيدة

en: Ms
ar: مرض التصلب العصبي المتعدد

en: Multiline Text
ar: نص متعدد الأسطر

en: Multiple Rows
ar: صفوف متعددة

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: N/A
ar: N / A

en: NEW FORM
ar: شكل جديد

en: NO
ar: لا

en: Name
ar: اسم

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Neutral
ar: محايد

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Next Button Text
ar: زر التالي نص

en: Next button
ar: زر التالي

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Nineteenth
ar: التاسع عشر

en: Ninth
ar: تاسع

en: No
ar: لا

en: No Icon
ar: لا أيقونة

en: No data available in table
ar: لا تتوافر بيانات في الجدول

en: No entries were specified
ar: لم يتم تحديد ومقالات

en: No file selected
ar: لم يتم إختيار الملف

en: No file was uploaded.
ar: لم يتم رفع أي ملف.

en: No form is found
ar: لا يوجد نموذج

en: No matching records found
ar: لا توجد سجلات مطابقة جدت

en: No one! You do not have permission
ar: لا أحد! لم يكن لديك إذن

en: None
ar: لا شيء

en: Normal
ar: طبيعي

en: Normal State
ar: الدولة العادية

en: Normal View
ar: عرض العادي

en: Normal submission
ar: تقديم طبيعية

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Norwegian
ar: النرويجية

en: Not Verified
ar: لم يتم التحقق

en: Note : 0 ( zero ) means it will never hide success message
ar: ملاحظة: 0 (صفر) يعني أنها لن تخفي رسالة نجاح

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="left"  2.) position="right"
ar: ملاحظة: وسيطة الممكنة ل1.) موقف حجة موقف = \"اليسار\" 2.) موقف = \"الحق\"

en: Note : Possible argument for position argument 1.) position="top"  2.) position="bottom" 3.) position="left" 4.) position="right"
ar: ملاحظة: وسيطة الممكنة ل1.) موقف حجة موقف = \"كبار\" 2.) موقف = \"القاع\" 3.) موقف = \"اليسار\" 4.) موقف = \"الحق\"

en: Note : Possible argument for type argument 1.) type="link"  2.) type="button" 3.) type="onload".
ar: ملاحظة: وسيطة الممكنة لنوع الوسيطة 1.) اكتب = \"وصلة\" 2.) اكتب = \"زر\" 3.) اكتب = \"على الحمل\".

en: Note: Set your custom html content
ar: ملاحظة: تعيين محتوى HTML عهدك

en: Note: This field will not show in the form. Enter the value to be hidden.
ar: ملاحظة: هذا الحقل لا تظهر في النموذج. أدخل القيمة التي تريد أن تكون مخفية.

en: November
ar: نوفمبر

en: Number
ar: عدد

en: Number Range
ar: متوسط ​​عدد

en: Number is out of range
ar: عدد خارج النطاق

en: Number of rows
ar: عدد الصفوف

en: October
ar: أكتوبر

en: Off Days
ar: من يوم

en: Okay
ar: حسنا

en: Oman
ar: عمان

en: On Page Load
ar: على تحميل الصفحة

en: On Submit
ar: على إرسال

en: Open popup when user scroll % of page after page load
ar: فتح المنبثقة عند التمرير المستخدم٪ من الصفحة بعد تحميل الصفحة

en: Option Label
ar: تسمية الخيار

en: Optional
ar: اختياري

en: Orange
ar: البرتقالي

en: Other CSS
ar: أخرى المغلق

en: Other Settings
ar: إعدادات أخرى

en: Padding
ar: حشوة

en: Page
ar: صفحة

en: Page Break
ar: فاصل الصفحات

en: Page Break Tab Background Color
ar: الصفحة استراحة تبويب لون الخلفية

en: Page Label
ar: الصفحة تسمية

en: Page break
ar: فاصل الصفحات

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestine
ar: فلسطين

en: Panama
ar: بناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراغواي

en: Part Time
ar: دوام جزئي

en: Password
ar: كلمة السر

en: Password Strength Meter
ar: كلمة القوة متر

en: Payment Icons
ar: أيقونات الدفع

en: Percentage
ar: نسبة مئوية

en: Persian
ar: اللغة الفارسية

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفلبين

en: Phone
ar: هاتف

en: Phone Number
ar: رقم الهاتف

en: Phone Number Format
ar: صيغة رقم الهاتف

en: Phone is invalid
ar: الهاتف غير صالح

en: Placeholder Text
ar: النائب النص

en: Please Enable Zip extension on your server.
ar: يرجى تمكين تمديد البريدي على الخادم الخاص بك.

en: Please Select File :
ar: الرجاء الإختيار الملف:

en: Please Select Form
ar: الرجاء اختر الشكل

en: Please Select Form(s)
ar: يرجى تحديد نموذج (ق)

en: Please add one or more rules
ar: الرجاء إضافة احدة أو أكثر القواعد

en: Please enter a valid email address
ar: يرجى إدخال عنوان بريد إلكتروني صالح

en: Please enter a valid website
ar: من فضلك ادخل موقع على شبكة الانترنت صالحة

en: Please enter form name
ar: الرجاء إدخال اسم النموذج

en: Please insert a message for your auto responder.
ar: الرجاء إدخال رسالة للالرد التلقائي الخاص بك.

en: Please map desired email field from the list of fields used in your form. And system will send response email to this address.
ar: يرجى خريطة المطلوب حقل البريد الإلكتروني من قائمة الحقول المستخدمة في النموذج الخاص بك. ونظام إرسال استجابة البريد الإلكتروني إلى هذا العنوان.

en: Please select
ar: الرجاء اختيار

en: Please select a custom display
ar: الرجاء تحديد عرض مخصص

en: Please select a form
ar: الرجاء تحديد شكل

en: Please select a valid form
ar: يرجى تحديد نموذج صالح

en: Please select file
ar: الرجاء اختيار ملف

en: Please select one or more records.
ar: يرجى تحديد سجل واحد أو أكثر.

en: Please select valid file
ar: يرجى اختيار ملف صالح

en: Please setup site key and private key in Global Settings otherwise recaptcha will not appear
ar: يرجى إلا سوف اختبار reCAPTCHA لم يظهر مفتاح موقع الإعداد والمفتاح الخاص في إعدادات العالمية

en: Please submit this form if you have trouble activating license.
ar: يرجى تقديم هذا النموذج إذا كان لديك صعوبة في تفعيل الترخيص.

en: Please upload only zip files.
ar: يرجى تحميل ملفات مضغوطة فقط.

en: Please upload zip file exported from ARForms plugin.
ar: يرجى تحميل ملف مضغوط المصدرة من ARForms المساعد.

en: Please use any of the following shortcode to add form into post / page / widget
ar: الرجاء استخدام أي من رمز قصير التالي لإضافة شكل إلى آخر / صفحة / القطعة

en: Please use any of the following shortcode to add form into template
ar: يرجى استخدام أي من الرمز القصير التالي لإضافة النموذج إلى قالب

en: Please wait while you are redirected.
ar: الرجاء الانتظار بينما يتم إعادة توجيهك.

en: Poland
ar: بولندا

en: Polish
ar: بولندي

en: Pop-up View
ar: المنبثقة مشاهدة

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Portuguese
ar: البرتغالية

en: Portuguese (Brazil)
ar: البرتغالية (البرازيل)

en: Portuguese (Portugal)
ar: البرتغالية (البرتغال)

en: Portuguese/Brazilian
ar: البرتغالية / البرازيلي

en: Position
ar: موقف

en: Position apply for?
ar: موقف لتطبيق؟

en: Powered by
ar: مدعوم من

en: Prefer Not to Answer
ar: أفضل عدم الاجابة

en: Prefix
ar: بادئة

en: Prefix & Suffix Style
ar: بادئة لاحقة ونمط

en: Preset Field Choices
ar: خيارات حقل مسبقا

en: Preview
ar: معاينة

en: Previous Button Text
ar: السابقة نص الزر

en: Previous button
ar: زر السابق

en: Private Key
ar: مفتاح خاص

en: Problem in submission. Errors are marked below.
ar: مشكلة في تقديمها. يتم وضع علامة الأخطاء أدناه.

en: Product License
ar: ترخيص المنتجات

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Purchase Code
ar: شراء كود

en: Purchase Code:
ar: شراء الرمز:

en: Purchased On:
ar: اشترى في:

en: Qatar
ar: قطر

en: RECAPTCHA Configuration
ar: الأخبار الإقتصادية العامة التكوين

en: RESET FORM STYLE
ar: RESET STYLE شكل

en: RSVP Form
ar: نموذج أجبني

en: Radio 1
ar: راديو ١

en: Radio 2
ar: راديو ٢

en: Radio Buttons
ar: أزرار الراديو

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Range
ar: نطاق

en: Range Default Value
ar: مجموعة القيمة الافتراضية

en: Range Selector
ar: مجموعة محدد

en: Rebranding
ar: الوسم

en: Record is deleted successfully.
ar: يتم حذف السجل بنجاح.

en: Red
ar: أحمر

en: Redirect to URL
ar: إعادة التوجيه إلى رابط

en: Refresh
ar: تحديث

en: Refresh List
ar: قائمة التحديث

en: Registration Form
ar: استمارة التسجيل

en: Remove
ar: نزع

en: Remove Button text
ar: إزالة النص زر

en: Remove License
ar: إزالة الترخيص

en: Remove rebranding link
ar: إزالة الرابط الوسم

en: Representative
ar: ممثل

en: Required field
ar: حقل مطلوب

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Reset default value
ar: إعادة تعيين القيمة الافتراضية

en: Right
ar: حق

en: Right side
ar: الجانب الأيمن

en: Right to Left
ar: اليمين إلى اليسار

en: Romania
ar: رومانيا

en: Romanian
ar: روماني

en: Round
ar: جولة

en: Russia
ar: روسيا

en: Russian
ar: الروسية

en: Rwanda
ar: رواندا

en: SHORTCODES
ar: الهاتفية القصيرة

en: SMTP Encription
ar: Encription SMTP

en: SMTP Host
ar: SMTP المضيف

en: SMTP Password
ar: SMTP كلمة المرور

en: SMTP Port
ar: ميناء SMTP

en: SMTP Server
ar: خادم SMTP

en: SMTP Test E-Mail
ar: SMTP اختبار البريد الإلكتروني

en: SMTP Username
ar: SMTP اسم المستخدم

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Satisfaction
ar: رضا

en: Satisfied
ar: راض

en: Saturday
ar: السبت

en: Saudi Arabia
ar: العربية السعودية

en: Save
ar: حفظ

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Saved Value
ar: القيمة المحفوظة

en: Saving
ar: إنقاذ

en: Search
ar: بحث

en: Second
ar: في المرتبة الثانية

en: Second Page Label
ar: تسمية الصفحة الثانية

en: Section
ar: قسم

en: Section Padding
ar: قسم الحشو

en: Select
ar: اختر

en: Select 1
ar: حدد ١

en: Select <strong>Single Line Text field</strong> or <strong>Email field</strong> to send autoresponse email to that address. First you need to create that field in form itself.
ar: حدد حقل نص سطر واحد أو حقل البريد الإلكتروني لإرسال البريد الإلكتروني autoresponse إلى هذا العنوان. تحتاج أولا إلى إنشاء هذا الحقل في النموذج نفسه.

en: Select Field
ar: حدد حقل

en: Select First Name
ar: اختر الاسم الأول

en: Select Form
ar: اختر الشكل

en: Select Last Name
ar: حدد اسم العائلة

en: Select Prefix / Suffix
ar: اختيار البادئة / لاحقة

en: Select a form to insert into page
ar: حدد نموذج لإدراج في الصفحة

en: Select a value to insert into the box below
ar: حدد قيمة لتضاف الى المربع أدناه

en: Select captcha
ar: حدد كلمة التحقق

en: Select date From
ar: حدد تاريخ من

en: Select field to send mail
ar: حدد حقل لإرسال البريد

en: Select form
ar: حدد شكل

en: Selecting
ar: اختيار

en: Send Email SMTP
ar: إرسال البريد الإلكتروني SMTP

en: Send Test E-mail
ar: إرسال الاختبار البريد الإلكتروني

en: Send an automatic response to admin after submitting the form
ar: إرسال استجابة تلقائية إلى admin بعد تقديم النموذج

en: Send an automatic response to users after submitting the form
ar: إرسال استجابة تلقائية للمستخدمين بعد تقديم النموذج

en: Send test mail
ar: إرسال البريد الاختبار

en: Senegal
ar: السنغال

en: September
ar: سبتمبر

en: Serbia and Montenegro
ar: صربيا والجبل الأسود

en: Serbian
ar: صربي

en: Set Current Date
ar: ضبط التاريخ الحالي

en: Set conditional logic to show / hide this field by applying rules which will depend on the user's input. You can add as many conditions as you needed to match your criteria.
ar: تعيين المنطق مشروط لإظهار / إخفاء هذا المجال من خلال تطبيق القواعد التي سوف تعتمد على إدخال المستخدم. يمكنك إضافة العديد من الشروط كما كنت في حاجة إلى تطابق المعايير الخاصة بك.

en: Settings
ar: إعدادات

en: Settings Saved.
ar: حفظ إعدادات.

en: Seventeenth
ar: السابع عشر

en: Seventh
ar: سابع

en: Seychelles
ar: سيشيل

en: Shadow
ar: ظل

en: Short
ar: قصير

en: Shortcodes
ar: الهاتفية القصيرة

en: Show
ar: عرض

en: Show / Hide columns
ar: إظهار / إخفاء الأعمدة

en: Show Time picker
ar: عرض الوقت منقار

en: Show Year/Month Dropdown
ar: عرض السنة / الشهر منسدلة

en: Showing
ar: عرض

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Single Line Text
ar: نص سطر واحد

en: Single Row
ar: صف واحد

en: Site Key
ar: مفتاح الموقع

en: Sixteenth
ar: سادس عشر

en: Sixth
ar: سادس

en: Size
ar: حجم

en: Size :
ar: الحجم:

en: Skills & Qualification
ar: المهارات والمؤهلات

en: Slider
ar: المنزلق

en: Slovak
ar: السلوفاكية

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Slovenian
ar: سلوفيني

en: Small
ar: صغير

en: Solid
ar: صلب

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ar: عذرا، لا يسمح هذا النوع من الملفات لأسباب أمنية.

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Spanish (Latin America)
ar: الأسبانية (أمريكا اللاتينية)

en: Specified file failed upload test.
ar: الملف المحدد فشل في اختبار تحميل.

en: Specify types
ar: تحديد أنواع

en: Spinner Icons
ar: الدوار الأيقونات

en: Square
ar: مربع

en: Sr
ar: ريال

en: Sri Lanka
ar: سري لانكا

en: Star Rating
ar: التصنيف بالنجوم

en: Start Year
ar: تبدأ السنة

en: Step
ar: خطوة

en: Sticky
ar: لزج

en: Sticky view
ar: عرض لزجة

en: Strength Indicator will be indicate password as a strong, only when password contains alpha numeric value and special characters.
ar: سيتم مؤشر القوة كما تشير كلمة المرور قوية، إلا عندما تحتوي كلمة ألفا قيمة رقمية والأحرف الخاصة.

en: Strength indicator
ar: مؤشر قوة

en: Strong
ar: قوي

en: Style
ar: أسلوب

en: Styling
ar: تصميم

en: Subject
ar: موضوع

en: Submission Failed Message
ar: فشل تقديم رسالة

en: Submit
ar: عرض

en: Submit Button Options
ar: تقديم خيارات زر

en: Submit Button Settings
ar: تقدم إعدادات زر

en: Submit align
ar: يقدم محاذاة

en: Submit button
ar: يقدم الزر

en: Submit wrapper
ar: يقدم المجمع

en: Subscription Form
ar: نموذج الاشتراك

en: Success
ar: نجاح

en: Success Message
ar: رسالة النجاح

en: Success Message Settings
ar: إعدادات نجاح رسالة

en: Success message
ar: رسالة نجاح

en: Sudan
ar: سودان

en: Suffix
ar: لاحقة

en: Sunday
ar: الأحد

en: Support
ar: دعم

en: Support Expires On:
ar: دعم ينتهي في:

en: Suriname
ar: سورينام

en: Survey
ar: مسح

en: Survey Bar Colors
ar: بار مسح الألوان

en: Survey Form
ar: نموذج المسح

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Sweden
ar: السويد

en: Swedish
ar: اللغة السويدية

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Tablet View
ar: قرص الشخصي

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجيكستان

en: Tamil
ar: التاميل

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Telephone Country Codes
ar: رموز الهاتف البلد

en: Telugu
ar: التيلوجو

en: Template
ar: قالب

en: Template is Successfully Updated
ar: قالب بنجاح تحديث

en: Tenth
ar: عشر

en: Test e-mail works only after configure SMTP server settings
ar: يعمل اختبار البريد الإلكتروني إلا بعد تكوين إعدادات الخادم SMTP

en: Text
ar: نص

en: Text Align
ar: محاذاة النص

en: Text Color
ar: لون النص

en: Text Direction
ar: اتجاه النص

en: Text Editor Icons
ar: أيقونات محرر النص

en: Text color
ar: لون النص

en: Thai
ar: التايلاندية

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Thank you for subscription with us. We will contact you soon.
ar: أشكركم على الاشتراك معنا. سوف نتصل بك قريبا.

en: That is not a valid reply-to email address for your auto responder.
ar: هذا ليس الرد إلى عنوان البريد الإلكتروني لصالح الرد التلقائي الخاص بك.

en: That template cannot be edited
ar: هذا القالب لا يمكن تحريرها

en: The SMTP debugging output is shown below:
ar: هو مبين أدناه إخراج التصحيح SMTP:

en: The full debugging output is shown below:
ar: هو مبين أدناه إخراج التصحيح الكامل:

en: The reCAPTCHA was not entered correctly
ar: لم دخلت اختبار reCAPTCHA بشكل صحيح

en: The uploaded file could not be moved to %s.
ar: لا يمكن نقل الملف الذي تم تحميله إلى٪ s.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ar: الملف الذي تم تحميله يتجاوز التوجيه MAX_FILE_SIZE الذي تم تحديده في شكل HTML.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ar: الملف الذي تم تحميله يتجاوز التوجيه المرفوعة في لغة PHP.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ar: تم تحميل الملف الذي تم تحميله جزئيا فقط.

en: Theme
ar: موضوع

en: There is a problem creating new template.
ar: هناك مشكلة خلق قالب جديد.

en: There is an error deleting that entry
ar: هناك خطأ حذف هذا الإدخال

en: There is any error while uncompressing zip.
ar: هل هناك أي خطأ أثناء فك الضغط البريدي.

en: There is some error while processing your request
ar: هناك بعض الخطأ أثناء معالجة طلبك

en: Third
ar: ثلث

en: Thirteenth
ar: الثالث عشر

en: Thirtieth
ar: الثلاثون

en: Thirty Eighth
ar: الدورة الثامنة

en: Thirty Fifth
ar: ثلاثين الخامس

en: Thirty First
ar: ثلاثين الأولى

en: Thirty Fourth
ar: ثلاثين الرابع

en: Thirty Ninth
ar: الدورة التاسعة

en: Thirty Second
ar: الثانية والثلاثون

en: Thirty Seventh
ar: ثلاثين السابع

en: Thirty Sixth
ar: ثلاثين السادس

en: Thirty Third
ar: ثلاثين الثالث

en: This field cannot be blank.
ar: هذا المجال لا يمكن أن تكون فارغة.

en: This field is invalid
ar: هذا الحقل غير صالح

en: This form is already deleted.
ar: يتم حذف هذا النموذج بالفعل.

en: This form is currently not active, please try again later.
ar: هذا النموذج غير نشطة حاليا، يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: This value must be unique.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة فريدة من نوعها.

en: This will be replaced with Entry ID.
ar: سيتم استبدال هذا مع ID الدخول.

en: This will be replaced with IP Address.
ar: سيتم استبدال هذا مع عنوان IP.

en: This will be replaced with entry added time.
ar: سيتم استبدال هذا مع بطاقة اضافية الوقت.

en: This will be replaced with entry referer.
ar: سيتم استبدال هذا مع المحيل الدخول.

en: This will be replaced with form name.
ar: سيتم استبدال هذا مع اسم النموذج.

en: This will be replaced with form's all fields & labels.
ar: سيتم استبدال هذا مع النموذج كافة المجالات والعلامات.

en: This will be replaced with name of site.
ar: سيتم استبدال هذا مع اسم الموقع.

en: This will be replaced with user browser name.
ar: سيتم استبدال هذا مع اسم متصفح المستخدم.

en: Thursday
ar: الخميس

en: Time
ar: وقت

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Title
ar: لقب

en: Title Color
ar: عنوان اللون

en: To
ar: إلى

en: Togo
ar: تايلاند

en: Tonga
ar: تونغا

en: Top
ar: أعلى

en: Track BG color
ar: تتبع BG اللون

en: Transportation Icons
ar: النقل الأيقونات

en: Triangle
ar: مثلث

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkish
ar: التركية

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Twelfth
ar: الثاني عشر

en: Twentieth
ar: عشرون

en: Twenty Eighth
ar: عشرون الثامن

en: Twenty Fifth
ar: الخامس والعشرون

en: Twenty First
ar: الحادي والعشرون

en: Twenty Fourth
ar: الدورة الرابعة

en: Twenty Ninth
ar: عشرين التاسع

en: Twenty Second
ar: الثاني والعشرون

en: Twenty Seventh
ar: السابع والعشرون

en: Twenty Sixth
ar: عشرون السادس

en: Twenty Third
ar: الثالث والعشرون

en: Type
ar: نوع

en: Type-in or bookmark
ar: نوع في أو المرجعية

en: U.S. State Abbreviations
ar: الاختصارات الدولة الولايات المتحدة

en: U.S. States
ar: الولايات الولايات المتحدة

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: Ukrainian
ar: الأوكراني

en: Under 18
ar: تحت ١٨

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة

en: Unsatisfied
ar: الغير منتهية

en: Untitled
ar: بدون اسم

en: Untitled Form
ar: نموذج بدون عنوان

en: Update
ar: تحديث

en: Upload
ar: تحميل

en: Upload Resume
ar: تحميل السيرة الذاتية

en: Upload button text
ar: تحميل نص الزر

en: Upload color
ar: تحميل اللون

en: Upload font color
ar: تحميل لون الخط

en: Upload only CSV file.
ar: تحميل ملف CSV الوحيد.

en: Urdu
ar: الأردية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Use Content from Page
ar: استخدام المحتوى من الصفحة

en: Use separate values
ar: استخدام قيم منفصلة

en: User ID
ar: هوية المستخدم

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Using API
ar: باستخدام API

en: Using Web-form
ar: باستخدام نموذج ويب

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: VIEW ENTRY
ar: انظر المدخل

en: Validate Formula
ar: التحقق من صحة الفورمولا

en: Validate default value
ar: تحقق من صحة قيمة افتراضية

en: Validation (Error)
ar: التحقق من صحة (خطأ)

en: Validation Style Settings
ar: إعدادات التحقق من صحة ستايل

en: Validation error settings
ar: إعدادات خطأ التحقق من صحة

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican City
ar: مدينة الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Verified
ar: التحقق

en: Verify
ar: تحقق من

en: Vertical
ar: عمودي

en: Very Satisfied
ar: راض جدا

en: Very Unsatisfied
ar: غير راض جدا

en: Video Player icons
ar: الرموز مشغل الفيديو

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Vietnamese
ar: الفيتنامية

en: View Entries from Admin Area
ar: مشاهدة مقالات من المنطقة الادارية

en: View Entry
ar: عرض الدخول

en: View Forms and Templates
ar: عرض النماذج والقوالب

en: View Reports
ar: عرض التقارير

en: Views
ar: المشاهدات

en: Virgin Islands, British
ar: جزر العذراء البريطانية

en: Virgin Islands, U.S.
ar: جزر العذراء الأميركية،

en: Ways to publish your form
ar: طرق لنشر النموذج الخاص بك

en: We would like to hear from you. Please send us a message by filling out the form below and we will get back with you shortly.
ar: نود أن نسمع منك. يرجى ان ترسل الينا رسالة عن طريق ملء النموذج التالي وسنقوم بالرد معكم قريبا.

en: We're sorry. Form is not submitted successfully.
ar: نحن آسفون. لم يقدم النموذج بنجاح.

en: Web Browser Icons
ar: أيقونات مستعرض ويب

en: Webform code from Aweber
ar: يبفورم رمز من أوبر

en: Webform code from Constant Contact
ar: يبفورم رمز من الاتصال المستمر

en: Webform code from GVO Campaign
ar: رمز يبفورم من حملة GVO

en: Webform code from Getresponse
ar: يبفورم رمز من Getresponse

en: Webform code from Icontact
ar: رمز يبفورم من Icontact

en: Webform code from Mailchimp
ar: رمز يبفورم من Mailchimp

en: Webform code from eBizac
ar: يبفورم رمز من eBizac

en: Website
ar: الموقع

en: Website is invalid
ar: موقع غير صالح

en: Website/URL
ar: الموقع / URL

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Week Days
ar: الأيام الأسبوع

en: Width
ar: عرض

en: Width :
ar: العرض:

en: Window Opacity
ar: نافذة التعتيم

en: Wizard
ar: ساحر

en: Wordpress Server
ar: خادم ورد

en: Wrapper
ar: إزار

en: YES
ar: نعم فعلا

en: Year Range
ar: الفترة الزمنية

en: Yearly
ar: سنويا

en: Years
ar: سنوات

en: Yellow
ar: أصفر

en: Yemen
ar: يمني

en: Yes
ar: نعم

en: You can enter classes not directly properties.
ar: يمكنك إدخال أصناف لا الخصائص مباشرة.

en: You do not have permission to perform this action
ar: لم يكن لديك إذن لتنفيذ هذا الإجراء

en: You do not have permission to view this form.
ar: لم يكن لديك إذن لعرض هذا النموذج.

en: You have already submitted that form
ar: كنت قد قدمت بالفعل هذا النموذج

en: You should save your latest changes before publishing form to the page.
ar: يجب حفظ كل التغييرات قبل نشر النموذج إلى الصفحة.

en: Your entry is successfully deleted
ar: يتم حذف الإدخال الخاص بك بنجاح

en: Your submission was successfully saved.
ar: تم حفظ تقريركم بنجاح.

en: Your test mail is not sent for some reason, Please check your SMTP setting
ar: لم يتم إرسال البريد الاختبار الخاصة بك لسبب ما، الرجاء التحقق من إعداد SMTP الخاص بك

en: Your test mail is successfully sent
ar: يتم إرسال البريد الاختبار بنجاح

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: at
ar: في

en: automatic width
ar: عرض تلقائي

en: bold
ar: جريء

en: compulsory field.
ar: إجبارية.

en: contains
ar: يحتوي

en: day
ar: يوم

en: days
ar: أيام

en: entries
ar: إدخالات

en: equals
ar: يساوي

en: filtered from
ar: تصفيتها من

en: free reCAPTCHA key
ar: مجانا اختبار reCAPTCHA الرئيسية

en: greater than
ar: أكبر من

en: hour
ar: ساعة

en: hours
ar: ساعات

en: in the popup box:
ar: في مربع المنبثقة:

en: is invalid
ar: غير صالح

en: italic
ar: مائل

en: less than
ar: أقل من

en: maximum
ar: أقصى

en: minimum
ar: الحد الأدنى

en: minute
ar: دقيقة

en: minutes
ar: دقيقة

en: month
ar: شهر

en: months
ar: أشهر

en: normal
ar: طبيعي

en: not contains
ar: لا يحتوي

en: not equals
ar: لا يساوي

en: of
ar: من

en: of the following match:
ar: المباراة التالية:

en: optional
ar: اختياري

en: options shown. Click "Edit options" Button to view all
ar: خيارات مبين. انقر \ \"خيارات تحرير " زر لعرض جميع

en: px
ar: مقصف

en: reCAPTCHA Language
ar: اختبار reCAPTCHA اللغة

en: reCAPTCHA Theme
ar: اختبار reCAPTCHA الموضوع

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "private" key. You can sign up for a
ar: يتطلب اختبار reCAPTCHA مفتاح API، ويتكون من \"الموقع\" ومفتاح \"الخاص\". يمكنك التسجيل للحصول على

en: second
ar: ثان

en: seconds
ar: ثواني

en: this button if
ar: هذا الزر إذا

en: this field if
ar: هذا الحقل إذا

en: to
ar: إلى

en: total
ar: مجموع

en: week
ar: أسبوع

en: weeks
ar: أسابيع

en: weight
ar: الوزن

en: year
ar: سنة

en: years
ar: سنوات

en: 1
ar: ١

en: 2
ar: ٢

en: 3
ar: ٣

en: 4
ar: ٤

en: 5
ar: ٥

en: 6
ar: ٦

en: 7
ar: ٧

en: 8
ar: ٨

en: 9
ar: ٩

en: 10
ar: ١٠

en: 11
ar: ١١

en: 12
ar: ١٢

en: 13
ar: ١٣

en: 14
ar: ١٤

en: 15
ar: ١٥

en: 16
ar: ١٦

en: 17
ar: ١٧

en: 18
ar: ١٨

en: 19
ar: ١٩

en: 20
ar: ٢٠

en: 21
ar: ٢١

en: 22
ar: ٢٢

en: 23
ar: ٢٣

en: 24
ar: ٢٤

en: 25
ar: ٢٥

en: 26
ar: ٢٦

en: 27
ar: ٢٧

en: 28
ar: ٢٨

en: 29
ar: ٢٩

en: 30
ar: ٣٠

en: 31
ar: ٣١
